970 EVO Plus SSD'de sorun tespiti

0gretmen

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: B450m-k İşlemci: Ryzen 5 2600 - Ekran Kartı: RX590 Sapphire Nitro+ 8 GB - Ram: 16GB Corsair 3000 mHz
Meslek
Öğretmen
Merhaba arkadaşlar.
M2 Samsung 970 EVO Plus adlı ürünü aldım ve Anakarta taktım.
Anakart Modelim : Asus Z170 Gaming Pro

Öncelikle ufak bir sorum olacak bilenler onu yanıtlarsa sevinirim. Diski MBR veya GPT olarak seçme gibi bir seçeneğim vardı sizce hangisini seçmeliyim? Neden?
Bu soruyu cevaplayacak arkadaşlara teşekkürler. Gelelim asıl sorunumuza;
SSD yi test ederken 2 farklı program kullandım ve sonuçlarında büyük farklar tespit ettim.
İlk testimi HD Tune PRO ile yaptım ve okuma hızı ile ilgili sonuçlarım: 3500 MB/s olması Gereken okuma hızı 1300 lerde

Hd Tune PRO.png

Tamam 3500 olmasa da bu kadar da düşük beklemiyordum... Şüphelendim ve diğer bir programı denedim
CrystalDiskMark ile test sonuçlarım:
crystal.png

İnternetten başka insanların bu ürünle ilgili yaptığı testlerde HD tune pro ve CrystalDiskMark sonuçları birbirine yakın çıkıyorken bende böyle bir fark var.
Sizce neden?
Ayrıca anakartım bu SSD yi destekliyor mu? M2 3.0 ve M2 2.0 ile ilgili bazı şeyler duydum ama tam olarak bilemiyorum. Bu konuda da beni aydınlatırsanız müteşekkir kalırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi GPT olarak biçimlendirmelisiniz SSD'yi. MBR eski bir kayıt yöntemi. Eski olduğu için yapısı SSD'lere uygun değil. Hızı kısıtlıyor. GPT ve UEFI olmalı SSD. Ayrıca Samsung Magician ile firmware güncellemesi varsa yapın. NVMe sürücülerini de kurmayı unutmayın.
NVMe sürücüsü
Bu sürücüler baya fark ettiriyor hız anlamında. Kurulması çok önemli bir yer arz ediyor o yüzden.

Dediğiniz yüklemeleri yaptım. Tekrar test ettiğimde şu sonuçları elde ettim.yeni hd tune pro.pngmagician.pngyeni crystal.png
bir tık arttı ama yine de HD Tune Pro daki performansı beni üzüyor. Hâlâ iade sürem olduğu için sorun var mı yok mu bilmek istiyorum.

SSD hızı normal şarttlarda ortalama çalışır SSD'ye zarar gelme ihtimali olmasın diye eğer SSD hızını overclock yaparsan son hızını görür özel uygulamaları var işlemci overclockundan farklı.
Ücretsiz indirin user benchmark gibi buradan SSD hızının yeterliliğini overclockla belli ediyor aynı zamanda ekran kartı RAM hızı ve işlemciyede bakıyor tavsiye ederim.

@cpukafa2001 970 EVO Plus'ta RAPID modu yok yalnız. Bu bir NVMe SSD. RAPID modu gibi şeylere ihtiyacı olmaz çünkü 870 EVO'nun RAPID ile ulaştığı hıza zaten kendisi NVMe teknolojisi ile ulaşır. Overclock ile falan alakası yok yani. Bu SSD her zaman bu hızlarda.

Geri
Yukarı