9700K PC toplama

MG3001

Centipat
Hayatımda ilk defa PC toplamak istyorum. Kendimce araştırmalar yaptım. Lakin 1 ayda oluşabilecek bilgi ile bu işe gönül vermiş insanlar kadar bilgi sahibi olmam pek mümkün değil haliyle. Topladığım parçaları yazıp sizlerden fikir almak istiyorum. Bu bilgisayar ile oyun oynayacağım. Her türlü oyunu oynarım pek seçmem: )Monitörü 2 K almak istiyorum. Anladığım kadarı ile 4 K'da 144 Hz pek mümkün değil. Ekranı alsak dahi ekran kartları 4K'da o FPS'lere ulaşamıyor gibi. Akıcı bir oyun deneyimi için de 144 Hz tavsiye ediliyor. Bu sebepten tercihimi 2K 144 Hz'den yana kullanmayı düşünüyorum. Belki bir tane de 4 K 60 Hz bir monitör alırım bilemiyorum.

İşlemci; 9700K

Hayatımda hiç overclock da yapmadım. Meraklı bir yapım var kurcalamayı düşünüyorum bu sebepten K tercih ediyorum.

Anakart:
MSI Intel MPG Z390 GAMING PRO Carbon AC Z390 DDR4 4400

Overclock için bunu destekleyen bir anakart gerekiyormuş. Bunun için de Z serisi gerekli imiş. Anakart seçimim bu marka model oldu.

Ekran kartı;

MSI Gaming X Trio 2080 Ti

Bunu almayı düşünüyordum bugün farklı bir model daha gördüm. Lightning Z diye yaklaşık 2 bin TL daha pahalı nedir farkı şahsen bilmiyorum. Bir kafam karışmadı değil.

RAM:

Gaza gelip hazır anakart 4400 MHz destekliyor alayım böyle bir RAM dedim. Fakat kararsızım 3200 MHz RAM gayet yeterli geliyor. 16 almayı düşünüyorum yeterli diyen var en az 32 al diyen var bilemedim. RAM'de marka, model de seçmedim tavsiyelerinize açığım.

SSD:

Bunda da kafam karışık. Seçenek çok. 5000 MB okuyan da SSD oluyor 500 MB okuyanda bana ne lazım bilmiyorum vallahi. Fiyatlar da çeşit çeşit. Tavsiyelerinize açığım.

Kasa:
Corsair Obsidian 1000D
Vallahi gördüğüm ilk andan beri başka kasa beğenemedim.

Monitör:

Beğendiğim ama bulamadığım model: ROG STRIX XG279Q
Bulabildiğim model: ASUS PG27VQ

PSU:

Vallahi bilemedim. Kaç Watt olması gerektiğini de bilemedim. Bu 80 Plus olayı var. Bunun Gold Platinum olanları var vesaire. Sisteme ne kadar gerekli olduğunu nasıl hesaplayabileceğime dair birkaç site buldum fakat pek kullanışlı olduğunu söyleyemem bu sitelerin en azından bilgisizler için. Kasa büyük kasaya sürüsüyle fan alacağım bunu da göz önünde bulundurursak nasıl bir şey almam gerekli acaba? Tek istediğim şey sağlam olsun yarı yolda bırakmasın uğraştırmasın.

İşlemci soğutma:

Kule tipi bir şey alayım diyordum. Sıvı soğutma seçeneklerini gördüm. Kararsızım. Her ikisi için de görüş ve tavsiyelerinize açığım.

Şu ana kadar oluşturabildiğim liste bu. Hepsi için görüş ve tavsiyelerinize açığım. Hatalar nedir, eksikler nedir bunları öğrenmek istiyorum. İyi olsun güzel olsun istiyorum. Boşa para harcamaktan haz duyan bir tip değilim. Sadece hakkını verecek şeylere para vermek istiyorum. Bütçe ne derseniz de ekran dahil 25 gibi düşünüyorum. Maksimum değil gerekirse yukarı çekebilirim.

Son olarak bu parçaları alsam dahi kendim kurmayı planlamıyorum. Bunları bir araya getirme esnasında bir tavsiyeniz var mı? Ben gidip bir bilgisayarcıya kurdurmayı planlıyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence yeni nesli bekleyin. Thread'li olarak çıkacaklar. Bunun dışında sistem gayet güzel. Soğutma olarak NZXT Kraken X62/72 sıvı soğutma veya Notcua - Be Quiet! hava soğutma öneririm.

SSD olara günlük kullanım ve oyunlarda Nvme ile SATA SSD arasında pek fark yok. Bütçe sorun değil ve ömürlük olsun istiyorsanız sırasıyla tavsiyem;

970 EVO
MP510
SX8200PRO

Üçü de üzmez. SATA SSD olarak şaşılmaz tavsiyem de 860EVO olurdu.

İntel sistem alıcaksanız 10.nesili bekleyin arada büyük farklar olabilir. Amd ye karşı bir tutumun yoksa işlemci amd seçmek bence bu aralar daha mantıklı.

Bence yeni nesli bekleyin. Thread'li olarak çıkacaklar. Bunun dışında sistem gayet güzel. Soğutma olarak NZXT Kraken X62/72 sıvı soğutma veya Notcua - Be Quiet! hava soğutma öneririm.

SSD olara günlük kullanım ve oyunlarda Nvme ile SATA SSD arasında pek fark yok. Bütçe sorun değil ve ömürlük olsun istiyorsanız sırasıyla tavsiyem;

970 EVO
MP510
SX8200PRO

Üçü de üzmez. SATA SSD olarak şaşılmaz tavsiyem de 860EVO olurdu.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

10. nesil işlemcilerin çıkış tarihi hakkında birşey bulamadım. Aynı şekilde 3080 Tİ da kasım 2020 gibi çıkacak gibi duruyor lakin o kadar beklemek istemiyorum. Bi malumatınız var mı 10. nesil çıkış tarihi hakkında ?

Sıvı soğutma alırken dikkat etmem gereken şey nedir onu kestiremiyorum 2 model önermişsiniz neden bu 2 modeli önerdiniz mesela ? Örnek olarak NZXT Kraken X62/72 yerine NZXT KRAKEN X72 360mm RGB bu model düşünülemez mi ?

SSD ömürlük olsun istiyorum ben bi bilgisayar aldığım vakit 10 yıl kullanan birisiyim. Son aldığım pc 2009 model. Bunu da aldığımda hedef 2030 : )

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
İntel sistem alıcaksanız 10.nesili bekleyin arada büyük farklar olabilir. Amd ye karşı bir tutumun yoksa işlemci amd seçmek bence bu aralar daha mantıklı.

Bir üstteki arkadaşa yazdığım gibi 10. nesil çıkış tarihi hakkınız da bi bilginiz var mı acaba ? Benim amd & intel takıntım yok. Sadece daha iyi olduğunu düşündüğüm (Yapılan testler neticesinde ) için bunu seçtim. Öneriniz varsa bilgilenmek isterim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı