Yeni i7 9700K PC Toplama

QuasimodoDr

Hectopat
Uzun süredir hazır PC sistemlerini inceliyorum. Ancak ya güç kaynağı tarafında ya SSD tarafında, ya da anakart. Bir şekilde istediğim kalitede ürünler mevcut değil. İsteğim alacağım PC'nin stabil ve uzun ömürlü olması, az ısınması. Bunun için de laptop PC'den masaüstü PC'ye geçmek istiyorum.

Mevcut kullandığım PC:

ASUS ROG Gaming G531 i7-9750H/16GB/1TB+26GB SSD/Nvidia GTX1660ti-6GB/15.6" IPS120 HZ / W10 Laptop

Almak için düşündüğüm ise:

Intel Core i7 9700K 3.6GHz

ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (veya Gigabyte Z390 D)

Kingston 16 GB (2X8GB) HyperX Predator 3000MHz CL15 DDR4 Dual

Cooler Master Masterbox MB511 RGB

Cooler Master MasterAir MA410M TUF Gaming Edition ARGB 120MM İşlemci Hava Soğutucu

MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming X 8 GB (veya MSI GeForce RTX 2070 Super Ventus OC 8 GB)

Cooler Master MWE Gold 750W 80+ Gold Full Modüler 120MM

Seagate 4TB Barracuda 256MB 5400RPM 3.5" SATA 3.0

Samsung 512 GB 970 Pro NVMe M.2 SSD

Samsung 1TB 860 Evo 550 MB OKUMA-520 MB Yazma M.2 SSD

Windows 10 Home 32/64Bit Türkçe Kutu

Örnek sistemim laptopumdan iyi olmalı, ısınmamalı. Full HD özellikle IPS bir mönitörde uzun süre stabil çalışmalı. Buna uygun önerilerde bulunursanız sevinirim. Size kendimi daha iyi tanıtmak için de aşağıdaki bilgileri veriyorum:

Genel olarak oyunları laptop ısındığı için oyunları PS4 Pro'dan oynamaktayım. Ama Steam üzerinden laptopumdan da oyun oynamaktayım. Amacım basit seviyede yayıncı (özellikle oyun dışı canlı yayın planım var) olmak ve de oyun oynamak.

Oyun için PS4 Pro (full HD 50 HZ gerçek 200 Hz yazılımsal görüntü veren IPS TV ile) mevcut; ancak 1 TB internal HDD (üzerinde gelen) ve 1 TB eksternal HDD ile oyun yükleme vb çok yavaş.

Sahip olduğum PS4 oyunları:

'Red dead redemption 2 (kutu), owerwatch, Watch Dogs, Watch Dogs2, Metro Exodus, The Last of Us (kutu), Uncharted collection(kutu), Uncharted 4(kutu), spiderman (kutu), shadow of war (kutu), fallout 76 (kutu), Battlefield1, GTA 5, AC Syndicate, AC Unity, AC, Black Flag, FarCry 5 Borderlands Handsome Collection, FIFA 19, PUBG, Resident Evil 7, The Witcher 3'

Steam hesabı oyunlarım:

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'a o kadar para vermeye gerek yok. 10-20₺'ye ürün anahtarı alabilirsiniz. Ayrıca depolamayı abartmışsınız. Depolamaya o kadar para vermek yerine ekran kartını yükseltebilirsiniz. İşlemciyi de 3700X yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Windows'a o kadar para vermeye gerek yok. 10-20₺'ye ürün anahtarı alabilirsiniz. Ayrıca depolamayı abartmışsınız. Depolamaya o kadar para vermek yerine ekran kartını yükseltebilirsiniz. İşlemciyi de 3700X yapmanız çok daha iyi olacaktır.
Depolama için konuşayım:
1. m2 sata ssd yi oyun kütüphanesi için almak istiyorum. kablo kargaşası vs olmaması ve 100 lira gibi daha ucuz olması nedeni ile 860 evo nun 2.5 inç satası yerine m2 sata düşündüm. ama oyun kütüphanesi o kadar önemli değil
2. NVMe M.2 SSD için ise kullanım ömrü garantisi , yazma silme döngüsü için veri büyüklüğü garantisi vermesi ve de MLC tipi olması nedeni ile 970 pro seçmek istedim. Bunun nedeni orjinal program takıntım var. Akademik programların istatistik için olanın bile akademik amaçlı yıllık kirası bile 200 dolar(normal kiralama bedeli 10-15 katı) , satın alınabilen akademik programlar ise ortalama 800-1000 dolar civarı. SSD bozuldu yenisi al , anakart bozuldu lisans işi ile uğraş gibi şeyleri düşününce , uğraşma derdi, ek maddi maliyet gibi şeyler olmasın diye bu modeli düşündüm. 512 gb ssd için fazladan 300 lira vermeyecek kadar zengin değilim . İlerisini düşünce daha ucuz gibi geldi.
Ancak daha kaliteli bir model önerisi varsa veya modeldeki üretici bilgileri ile uyumsuz tecrubeler varsa başka model neden almayayım ki?

İşlemci için ise
1. Teknoloji olarak 7nm evet çok güzel. Ancak AMD nin yeni 7 nm ekran kartlarından 5700 serilerindeki problemleri duyunca uzun vadeli kullanımda İntel daha az performanslı ama daha stabil olabilir diye düşünüyorum. Belki de yanılıyorum ama benim için stabil olması daha önemli. PS4 pro da AMD işlemci/grafik çipi kullanıyor ama bozulduğu zaman; ps hesabı da oyun kutuları da duruyor. gider bir ekran kartı fiyatına yenisini alırım.

2. asus core i5 430m, samsung p8700 gibi yılların eski intel işemcili laptoplarım yıllar yılı çalışıyor. Aynı örnekte benzer yıllarda çıkmış 10 yıllık AMD işlemcili PC örneği görmedim. Masaüstü dahil. İntel işlemciler 14 nm lik işlemciler ve ısıtılıp ısıtılıp önümüze çıkıyorlar ama eski teknolojiyi geliştirmek demek stabil olması demek gibi geliyor bana. Özellikle 9. seride intel işlemcilerde artık delid gerekmemesi ve güvenlik açıklarında donanımsal yama olması AMD ile arasındaki diğer yöndeki farkları kapatıyor.

3. AMD anakartların pahalı olması . X570 yongalılar çok ileri özellikleri barındırıyor ama çok pahalılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı