970A-UD3P RAM slotlarından sadece 1 tanesi çalışıyor

kubilay-28

Kilopat
Anakarttaki 4 slottan sadece 1 numara calisiyor. BIOS sifirlama guncelleme her yolu denedim diger 3 slotta siyah ekranda kalıyor. CPU sogutucusunun vida ayagi anakarta asinmaya sebep olmus. Fotografta sag usteki vidaya bakin. Bu sebep olabilir mi? Diger slotlari ilk kez kullanacaktim fakat calismiyor.

• Gigabyte 970A-UD3P REV2.0 Cooler Master Hyper EVO 212X işlemci soğutucusu takılı, işlemci FX8320.

Dosya Ekleri

• 20220502_185956.jpg
    20220502_185956.jpg
    171,6 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,2 MB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
Olma ihtimali de var. CPU da RAM ile iletişim kuruyor.

Yok, 970 chipsette kronik arıza gibi bir şey, ilanların çoğunda var böyle arızalar.
Yine de; vidayı gevşetmeyi deneyin.

Aynı anakartla değil ama aynı sorunu ben de yaşamıştım. Sorunun cevabını oksitlenme olarak kararlaştırmıştım, sen de kartı dışarıya alıp önünü arkasını eski diş fırçası / boş boya fırçası gibi bir şey ile temizleyebilirsin. RAM slotlarının arkasını iyi temizlemeyi unutma.
Not : Sadece öneri bende çalışmıştı.

Soğutucu vidasının yapmış olduğu bir şey olabilir mi? Forumda dolandım bazıları soğutucu vidasını çok sıkmaktan oldu vs. Yazmış sol üsteki vida anakarta tahribat yapmış gibi bu etkiler mi?
Çok sıkı takılmış ise yapma ihtimali var, oksitlenme var mı etrafında, ya da çatlak?

1-2 vida adımı kadar soğutucuyu gevşetin. Akabinde statik elektriği alıp tekrar deneyin.

Çok sıkı takılmış ise yapma ihtimali var, oksitlenme var mı? Etrafında, ya da çatlak?

1-2 vida adımı kadar soğutucuyu gevşetin. Akabinde statik elektriği alıp tekrar deneyin.

6 ayda bir söker temizlerim macunu yenilerim. PC aldığımdan beridir ilk kez RAM slotunu denemek aklıma geldi onda da arızalı çıktı :D 3slotta de çalışmıyor tek tek denedim. Madem hepsi bozuldu 1 numara sağlam nasıl kaldı 1. boş bırakıp 2. ye takınca çalışmama gibi saçma bir özellik olabilir mi? 2. bir RAM'im yok denemek için.

6 ayda bir söker temizlerim macunu yenilerim.Pc aldığımdan beridir ilk kez ram slotunu denemek aklıma geldi ondada arızalı çıktı :D 3 de çalışmıyor tek tek denedim .
Başka RAM slotu var mı? Belki anakartın ayarlarındandır. BIOS pilini çıkarıp 1 veya 2. slota takın.

4 slot var sadece 1 numara çalışıyor 4 zaten fana geldiği için deneyemiyorum da 2 ve 3 numarayı denedim olmadı, BIOS yükleme ekranı gelmiyor siyahta kalıyor sanki sürekli kapanıp açılıyor gibi ses geliyor PC'den.
1. Slot demek istediğim fanın yanındaki. Fan yönünü değiştiremez misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı