%99 yerli işletim sistemi ClockworkOS hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kocaeli Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi olan Ümit Aksoylu tarafından 1 yıldır geliştirilen %99 yerlilik oranına sahip Unix çekirdekli kendi altyapısını kullanan kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi 30 Kasım'da ilk açık beta sürümü yayınlanacak. Bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?

İşletim sisteminin web sitesi: Clockwork Isletim Sistemine Hosgeldiniz

Sistemle ilgili haberler:

Görüntüler:

1604908163809.png

1604908199156.png

1604908254719.png

1604908323964.png

1604908355117.png

1604908386731.png

1604908423074.png

Bu saatten sonra kimse Windows 10, Linux, Ubuntu, MacOS'dan vazgeçeceklerini sanmıyorum.

Tabii saydığınız işletim sistemlerinin bir tarihi var. Bizim işletim sistemi tarihimiz maalesef olmadığından kimse sistemini değiştirmez

Bunu yapan ilk kişi değil milis Linux Pisi Linux gibi kendi tabanı olan Türk yapımı isletim sistemi mevcut ama bu dağıtımlar herkese aittir. Herkes dilediği kullanır değiştirir.
Bu arkadaş ise BSD bir dağıtıma masaüstü ortamı yazıp kendi isletim sistemini oluşturduğunu iddia etmiş. BSD seçme sebebi ise Linux lisans'ından dolayı kapalı kaynak ve ücretsiz olarak pazarlayamamasından. Tabi ümit'e köstek olmak için yazmıyorum ama tutupta kendi işletim sistemini(!) pazarlamak için Linux dağıtımlarına gereksiz eleştiri yaparsa orada dur derim işte.

Mesela Linux dağıtımların kendi masaüstünü yapmaması ve hazır masaüstü kullanmasını eleştirmiş. Kendi masaüstü ortamı çok mu farklı? Zaten her türlü çeşit yapılabilecek masaüstü irtamı var KDE GNOME gibi. Tekrar masaüstü ortamı yapmak Enstein'ın izafiyet teorisini bulmak içn tekrardsn yerçekimi kanununu bulması gibi bir şey. Ama bak Garuda'ya DR460n sürümünde ne kadar güzel KDE'yi düzenlemis.

Bir de kapalı kaynak isletim sistemi savunma sanayi ve belediyelerde kullanılması için başvurmuş. Nasıl güvenelim işletim sistemine? Ne malum sana dosya verileri aktarmadığı?(açık kaynakları distroların savunma sanayisinde kullanmak için güvenli olmadığını iddia etmişti arkadaş yanılmıyorsam.)

Tek başına mağazaya uygulama ekleme ve ekli uygulamaları güncel tutmanın ve hatalar çıktığında düeltmenin ne kadar zor olduğuna değinmiyorum bile.

Kısacası GNU Linux'a ve açıkkaynak programları karalayarak tanıtım yapmasından gözümde 1 0 geride başlamış bir işletim sistemi(!).bir de diyorlarki zorunlu olmalıymış😀 adam akıllı çıkıp bitirme tezi yaptım kapalı kaynak şu kısımları herkesin tercih etmesini sağlayacak kolaylılar sağlıyor vs. deseydi bakış tarzım farklı olabilirdi.

Kullanmayın kullandırmayın milis Linux ve Pisi Linux var yerli bir dağıtım istiyorsanız. Açık kaynak ve ücretsiz. İstediğiniz gibi de kişiselleştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Bunu yapan ilk kişi değil milis Linux Pisi Linux gibi kendi tabanı olan Türk yapımı isletim sistemi mevcut ama bu dağıtımlar herkese aittir. Herkes dilediği kullanır değiştirir.
Bu arkadaş ise BSD bir dağıtıma masaüstü ortamı yazıp kendi isletim sistemini oluşturduğunu iddia etmiş. BSD seçme sebebi ise Linux lisans'ından dolayı kapalı kaynak ve ücretsiz olarak pazarlayamamasından. Tabi ümit'e köstek olmak için yazmıyorum ama tutupta kendi işletim sistemini(!) pazarlamak için Linux dağıtımlarına gereksiz eleştiri yaparsa orada dur derim işte.

Mesela Linux dağıtımların kendi masaüstünü yapmaması ve hazır masaüstü kullanmasını eleştirmiş. Kendi masaüstü ortamı çok mu farklı? Zaten her türlü çeşit yapılabilecek masaüstü irtamı var KDE GNOME gibi. Tekrar masaüstü ortamı yapmak Enstein'ın izafiyet teorisini bulmak içn tekrardsn yerçekimi kanununu bulması gibi bir şey. Ama bak Garuda'ya DR460n sürümünde ne kadar güzel KDE'yi düzenlemis.

Bir de kapalı kaynak isletim sistemi savunma sanayi ve belediyelerde kullanılması için başvurmuş. Nasıl güvenelim işletim sistemine? Ne malum sana dosya verileri aktarmadığı?(açık kaynakları distroların savunma sanayisinde kullanmak için güvenli olmadığını iddia etmişti arkadaş yanılmıyorsam.)

Tek başına mağazaya uygulama ekleme ve ekli uygulamaları güncel tutmanın ve hatalar çıktığında düeltmenin ne kadar zor olduğuna değinmiyorum bile.

Kısacası GNU Linux'a ve açıkkaynak programları karalayarak tanıtım yapmasından gözümde 1 0 geride başlamış bir işletim sistemi(!).bir de diyorlarki zorunlu olmalıymış😀 adam akıllı çıkıp bitirme tezi yaptım kapalı kaynak şu kısımları herkesin tercih etmesini sağlayacak kolaylılar sağlıyor vs. deseydi bakış tarzım farklı olabilirdi.

Kullanmayın kullandırmayın milis Linux ve Pisi Linux var yerli bir dağıtım istiyorsanız. Açık kaynak ve ücretsiz. İstediğiniz gibi de kişiselleştirebilirsiniz.
Sana katılıyorum haklısın ama Linux dağıtımlarınında bir sürü sorunu var,
Mesala paket sorunları, mağaza ve uygulama sorunları ve uyumluluk sorunları var. Uzun bir süre Ubuntu kullandım ve bu sorunları yaşadım. Ubuntu da bu sorunlar ortadan kalkarsa güzel olur. Şu an dual boot olarak kullanıyorum o zaman Windows u silerim.
Ubuntu'nun uyumluluk sorunları çok var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'da yaşarsın tabii. İnsanlar burada boşuna Ubuntu buglu demiyor. Ben Debian testing kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum. GNU/Linux dağıtımlarının bir sürü sorunu var diye genelleme yapmak yanlış.

Mesala paket sorunları, mağaza ve uygulama sorunları ve uyumluluk sorunları var. Uzun bir süre Ubuntu kullandım ve bu sorunları yaşadım. Ubuntu da bu sorunlar ortadan kalkarsa güzel olur. Şu an dual boot olarak kullanıyorum o zaman Windows'u silerim.
Ubuntu'daki Yazılımlar uygulaması çok sıkıntılı. Paketleri indirmek ve yüklemek için her zaman komut satırnı kullanın. Paket sorunları derken neyi kastetdiğinizi bilmiyorum fakat uyumluluk ile ilgili sorumluluklar çoğu zaman yazılımı yapan kişiye ait. Mesela kullandığınız işletim sistemini doğru düzgün desteklemeyen bir uygulamanın sorumlusu yapan kişiye ait. Ancak düzgün bir şekilde kullanmayan ve kurmayan bir kişi uygulamanın düzgün çalışmasını beklememeli.

Ubuntu'da ise işler biraz şans işi. Kimisinde sorunsuzken kimisinde düzgün çalışmıyor.
Firefox'da hangi temayı kullanıyorsun?
Tema kullanmıyorum, Firefox yenilendi. Sisteminizi güncel tutmadığınız belli. Güncellemeleri yüklemezseniz nasıl iyileştirmeleri alacaksınız?
Kod:
pkexec apt full-upgrade -y

Son düzenleme:
İsmi yabancı, kernel yabancı ve üstelik kapalı kaynak, bir de bunu yerli diye yutturuyorlar.

Eğer bu yerli ise o zaman ismi yerli, sistem yerli, deposu yerli, kendi paket sistemine sahip olan milis Linux'u nereye koyacağız?

Bu tür reklamlara aldanmayın, illa yerli istiyorsanız Akdeniz üniversitesi tarafından desteklenen ama hiç reklamı yapılmayan Milis Linux'a bakın.

Hocam Pisi Linux da var.

Geri
Yukarı