A1 ehliyet motor önerisi

ikizceli

Centipat
A1 ehliyet almış durumdayım 45k bütçelik güzel 125CC motor önerebilir misiniz?

Mondial Drift L düşünmekteyim sizce alınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
O fiyata alacağın CBR 10 yaşında motor oluyor.
Drift L bakabilirsin. O bütçede pek bir seçenek yok zaten.

Kask alacaksan LS2 gibilerine yönelme. Ona da iyi para ayır.

Ekipmana bütçeni ayırmadıysan lütfen güzel bir bütçe ayırın. Asla çakma kask almayın ben kaza yapmam demeyin çünkü her şey başınıza gelebiliyor.

Ek olarak 125 lik motorlar öğrenmek için güzeldir evet ama ilk 6 aydan sonra kesinlikle değiştirmek isteyeceksiniz bunu belirtmeliyim. Piyasası düzgün bir şey almaya özen gösterin.

Çin modelleri çok kronik problemli, YouTube'da bir sürü video mevcut bununla ilgili.

45k bütçe ile alınabilecek en iyi başlangıç motorlarından biri fiddle III 125, çok temizini de bulursun o fiyata ikinci el. Üstelik kolay da satarsın piyasası iyi bir taşıt. 3 sene boyunca kullandım, bir tane sorun yaşamadım bu motorla, ben aldığım gibi ön siperlik ve arka çanta taktırmış adeta vespa motorlar gibi olmuştu.

Önerebileceğim bir Çin modeli de var, Superligh 125 2022.

22 yaşındayım ve 14 yaşımdan beri motosiklet sürüyorum. Gerek çevremde olsun gerek kendim olayım bir şey öğrendiysem bu 8 sene içinde, eğer bütçe durumun az ise Honda, biraz daha bütçemi yükseltirim diyorsan Yamaha ve Ktm, param var biraz lüxe bineyim diyorsan da Bmw, Kawasaki ve Suzuki, zenginim diyorsan da Ducati, Aprilia..(diye gider arada kaçırdıklarım vardır) almalısın. Şimdi bunları neden saydım. 2019da bir arkadaşım Sym Wolf 125 almıştı ve sürekli krank arıza veriyordu, çocuk 2-3 ayda bir sürekli krank yüzünden elini cebine atmak zorunda kalıyordu. Bu zamanlarda benimde Pulsar NS160'ım vardı ve sürekli beyin arızası olsun yağını koyduğum halde yağ lambası yakması olsun, düzgün çalışmayan abs sistemi olsun gibi gibi bir ton arıza. 2020 yılında bir arkadaşımla beraber kuryeliğe başladık ben Rks Spontini arkadaşım da sym x-pro 125 aldık. Almaz olaydık. Her ay masraf, orası bozuluyor burası bozuluyor. Kalite ikisinde de sıfır denecek kadar az. 2021 de R25 aldım arkadaşım da cbr 250aldı, ve biraz kredi çekip Honda ActivaS aldım. 1 senedir bende activas 90bine geldi motor yağını suyunu koy bin demişlerdi inanmamıştım gerçektende öyleydi. Şimdi dicen neden hayat hikayeni anlattın. Hemen açıklıyım.
Çin malı motorsiklete binmek saçma. 90bindeki honda motosikletim şu an piyasadaki sıfır scooterlere taş çıkartır. 70bindeki R25im şu anki piyasadaki sıfır çin malı bütün motosiklete taş çıkartır. Motorcular arasında bir laf vardır 5 büyükten vazgeçme diye(honda yamaha bmw suzuki kawazaki) bu laf sonuna kadar doğrudur. Mondial Drift L bence alınacak bir motor değil(şahsi görüşüm) tamam belki sıfır motordur ne biliyim belki kmsi düşüktür yenidir ama sıfır Drift L ye bineceğime 50binde CBR 125 e binerim daha iyi en azından honda. Arkadaşıma CBR 250yi alırken çok dediler alma alma krank bozuluyor bu motorlarda diye 2023 oldu 60 binde motorda tık yok. Yani bilmiyorum biraz boş şeylerde yazmış olabilirim ama paran yoksa japon büyük markası almalısın yoksa hep dert hep sıkıntı. Biz yaşadık gördük tecrübe ettik ve tövbe ettik. Sadece arkadaşımla biz de değil çevremizdeki çoğu çin malı motorsiklete binen arkadaşlarımızda bizimle aynı fikirde. O yüzden 8 senelik tecrübeme dayanarak ben pek çin malı önermiyorum :) yazdıklarımda şahsi görüşümdür hiç bir markayı kötülemek istemem.

45.000 TL bütçe ile sıfır istiyorsanız Mondial Drift L'den başka alternatif yok. İkinci el sorun olmayacaksa bütçe artışı ve iyi bir piyasa takibi ile CBR 125R'da bulabilirsiniz ancak güzel araştırmanız lazım. Ayrıca ikinci el motosiklet alıyorsanız güvenilir ve düzgün iş yapan bir ustanızda olmalı. Her şeyden önce ekipmanını tamamlamadan ve ekipmansız asla motosiklet kullanma. Tekerin düz bassın.
Önerebileceğim bir Çin modeli de var, Superligh 125 2022.
Bu motosikleti almak büyük hata. Motosiklet sadece görüntüsünden ibaret başka bir özelliği yok. 125 CC bloğa göre motosikletin ağırlığı fazla gelmekte ayrıca yokuşlarda da düzgün çıkamamakta. Attığım video artçısız çekilmiştir adeta yokuşlarda elektrikli bisikletten farksız ayrıca arkasında birde artçı olsa hiç hiçine gitmezdi büyük ihtimalle. Düşük CC Chopper-Cruiser almak motosikletin ağırlığından dolayı mantıklı olmayacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı