A1 seviye biri İngilizce öğrenmeye nereden başlamalı?

EntelFeridun1453

Centipat
Yaklaşık 3,5, 4 yıl gibi bir sürem var öğrenmek için fakat kursa gidemem (zaman ve bütçe açısından). Evde yavaş yavaş öğrenmek için ne gibi kaynaklar işimi görür? Günde 1 saat vererek hedefime ulaşabilir miyim?

Yaparım ederim, can, do vs ile başlayın. Daha sonra çok kullanılan ilk 100 ilk 200 kelimeyi ezberleyin. Daha sonra gramer artı ilkokul seviyesi ingilizce hikaye kitapları ile devam edin. Üniversite de bize bu şekilde gösterildi ve öğrendim. Üniversiteye kadar bize bir şey öğretilmemiş demiştim zamanında.

Temel bir iki gramer konusu ve en yaygın kullanılan 300-500 kelimeyi öğrendikten sonra geliştirmen gereken 4 yetenek var. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma.

Bunlardan en önemlisi konuşma. Çünkü konuştukça beynin kelimeler ile anlamları arasında bağ oluşturuyor. Yeni başlayanlar için konuşmak, birileriyle İngilizce iletişim kurmaya çalışmak korkutucu olabiliyor. Eğer konuşurken hata yapmaktan korkuyorsan, insanlar benim hakkımda ne düşünecek diye sıkılıyorsan bunları aşman lazım. Sonuçta bir dil öğreniyorsun ve herkes başlangıçta hata yapar. HelloTalk, Tandem gibi dil öğrenenlerin katıldığı sesli-görüntülü görüşme yapabildiğin sosyal platformlar var. Bunlara katıl, düzenli olarak konuş. Başlangıçta telaffuzunda yanlışlar olacaktır, fazla takılma. Konuştukça dil kasların doğru sesleri çıkarmaya alışacaktır. Birebir insanlarla konuşurken telaffuz hatasının ne kadarının kabul edilebilir olduğunu zaten göreceksin. Yani konuşma sadece kelimeyi doğru telaffuz etmek değil, anlamlı ve akıcı bir şekilde cümle kurmak oluyor.

İlgi alanına göre bir iki YouTube kanalını takibe al. 5-10 dakikalık videolar hem ilgini taze tutar hem dinleme çalışması yapmış olursun. Arada yeni kelimeler duydukça kelime dağarcığın genişler yavaş yavaş.

Okuma ve yazma kısmına değinmiyorum. Bunları zaten yabancı web sitelerini veya haberleri ara sıra takip ediyorsan hızlıca geliştireceksin. Duyduğun bir kelimenin anlamı için Google Translate kullanıyorsan mesela onun nasıl yazıldığını da görmüş oluyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı