A10 7850K İşlemci Satın Alma Mantığı

Ben AMD'nin geliştirmekte olduğu teknolojinin hatalarını bulabilmek adına bu işlemci serilerini(APU'ları) piyasaya sürdüğünü düşünüyorum. Aslında baktığınızda APU mantığı gelecek yıllarda daha iyi işler çıkaracak. Ama bunun için minimum 5-6 yıl var. DDR5 Ram'lerin masaüstü pc'lere çıkması ve de anakart+ram+işlemci fiyatı olarak 1000TL sınırını geçmeyecek bir fiyat aralığını sahip olması gerek. Aksi halde şu an APU almanın ses ve güç tüketimi dışında pek bir avantajı yok.

Cevap için teşekkürler @Azz :)
Peki nVidia tarafında R9 280x - 290'a mukabil olarak en fazla hangi kartı takabiliriz? Mesela GTX 960'ı bu işlemci besler mi? Hadi 9xx serisi olmasın en azından GTX 760'ı kaldırır heralde :)

Cevap için teşekkürler @Azz :)
Peki nVidia tarafında R9 280x - 290'a mukabil olarak en fazla hangi kartı takabiliriz? Mesela GTX 960'ı bu işlemci besler mi? Hadi 9xx serisi olmasın en azından GTX 760'ı kaldırır heralde :)
760 ve 960 kullanabilirsiniz sorun çıkartmaz.

Aslında R9 280 veya GTX960 için İ3 serisi bir işlemci tercih edilmeli. X4 860K, G3258 (4.5GHZ) gücünde bir işlemci. Tek farkı 4 çekirdegi olması. Buda yeni çıkan oyunlarda problem yaratmıyor. Ve tek çekirdek performans FX serisinden bile iyi. R9 280 veya GTX960 ile kullanılmaz demiyorum. Sadece bu ekran kartlarından birisi tercih edilecekse İ3 4160 gibi işlemcilere yönelin. Daha iyi verim alırsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Neden pişman olduğunuzu da belirtir misiniz? APU'nun sorunları nelerdir?

Oyun oynanmıyor. Dual graphics yapmayı düşünüyordum bazı oyunlar için uyumsuz olduğunu öğrendim. Üstüne R9 285 almayı düşündüm apu yerine fx serisinden alsaydım işlemciyi r9 285 ile daha fazla performans alabileceğimi ve daha ucuza denk geleceğini fark ettim boşuna para verdim yani.

Hocam bende bu memnun kalma olayınız tamamen sizin yanlış seçimlerinizle alakalı. Eksik bilgi ile ileriye dönük plan yapıyorsunuz sonrada evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bende APU kullanıyorum. A8 6600K satın aldım. Birtek oyun oynarım. Onuda 900P çözünürlükte 100FPS ile oynuyorum. Fazla oyun meraklı değilim ileri de bir R7 260X felan takarım yoluma devam ederim. Fakat R9 285 takmayı isteyen bir adam yüksek ayarda oyun oynamayı sever ve APU lara yönelmemeli. Gerçekten APU satın alırken yapılan bir çok hata var. A10 7850K + R9 290 satın almak, tek slot düşük frekanslı bellek kullanmak, bütün oyunlarını yüksek ayarda Full HD çözünürlükte oynatacagını düşünmek gibi. En başında foruma konu açsalar herkes onları dogruya yöneltir zaten.

Abi ama şeyleride hesaba katmanız lazım.Adam mini itx sistem toplucak diyelim okadar küçük bir sistem topluyor ki, fiziki olarak ekran kartı koyucak yer bile olmuya biliyor.Bu sisteme intel takabilirsin ama hd grafik a10 7850k içindeki kadar performans vermez.Yada benim gibi sistemi topluyacağım zaman yeterli bütçem yoktu bende ilk a10 7850k'nın içindeki ekran kartı ile 6 ay kadar devam edip daha sonra r9 285 gibi bir ekran kartı ile gittiği yere kadar devam etmeyi düşünenlerde olabilir.Şu videolarda recep baltaş ve ali güngör a10 ailesinden 7700'e r9 285, diğerinde ise a10 6800k ile gtx 780ti test ediyorlar.Sonuç gayet yeterli benim açımdan darboğaz konusunda bir sorun yok biraz olsa bile dx12 ile beraber hiç sorun olucağını zannetmiyorum.Ayrıca amd'nin facebook sayfasından yazdığım bir soruda cevap olarak dx 12 ile beraber apu'lu sisteme harici bir ekran kartı takıldıgı zaman, ikisinide aynı anda kullanılabilecekmiş.Anladığım kadarıyla intel'deki hd grafik gibi, hem harici ekran kartı aktif hem dahili ekran kartı.

Bugün youtube'de bir arkadaştan gta 5'de, gtx 960 ile a10 7850k test yapmasını istedim. ultra ayarlarda ortalama 60 fps ile sorunsuz oynanıyor.

bu bioshock infinite testi 1440p ultra ayarlarda

Dosya Ekleri

• 13.png
    13.png
    48,6 KB · Görüntüleme: 267
slm beyler işlemci özlliklerim bu GTX 960 almayı düşünüyorum 60 FPS + oyun performansı için sizin tavsiyeniz neler ?
  • AMD A10 7850k
  • GIGABYTE F2A68HM-DS2 Soket FM2+
  • 2x8 gb 1600 mhz gskill ram
  • Zalman z3 plus kasa
  • Zalman 600 w bronze 80+ psu

GTX960 takabilirsiniz hocam. A10 7850K nın tek çekirdek performansı iyi değil bu yüzden Intel işlemciler kadar yüksek FPS alamayabilirsiniz. Ama tatmin edici oyun performansı alacagınızı düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı