A101'de satılan "Piranha sese duyarlı ambiyans aydınlatma" incelemesi

Merhaba dostlar iyi forumlar. Öncelikle bu ilk incelemem ve eksiğim olursa bana lütfen belirtin. Elimden geldiğince detaylı inceleyeceğim.

*Öncelikle ürünün fiyatının 50 TL olduğunu ve 300 TL'lik Philips Hue ürünleri ile kıyaslamadan önce fiyatını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
**İncelemeyi yapmak ürünü monitöre taktıktan sonra aklıma geldiği için fotoğraflarda sıkıntı olabilir. Elimden geldiğince iyi bir şekilde açıklayacağım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürünü 11.03.2021 tarihinde A101 üzerinden 50TL'ye aldım. Ürünümüzün kutusu şu şekilde:
Monitör.jpg

Kutu içeriği ise şu şekilde:
Parçalar.jpg

Fotoğraflarda net çıkmamış olabilir fakat kısaca kutu içerisinden;
  • Garanti belgesi-kullanma kılavuzu,
  • 4x22 cm adaptörlü RGB LED şerit,
  • IR kumanda (RGB kontrolü için kumanda),
  • 1 adet konnektörden USB çıkışı veren kablo çıkıyor
    Kablo.png
-kumanda-

kumandamız şu şekilde:
Kumanda.jpg

Modlara bakacak olursak çok da bir olayı yok aslında, 7 kademeli parlaklık azaltma, açma-kapatma, 8 adet renk, *8 adet renk modu tuşu mevcut.

Kumanda pili ile beraber geliyor ve pil kısmındaki jelatini çekerek kumandayı aktif ediyorsunuz. Kumanda çok sağlam değil fakat idare edebilir. Bu fiyata kumanda olması bile artıdır.

*Renk modlarında her ne kadar 8 tuş olsa bile 4 tuş klon aslında. Yani aslında 4 mod mevcut ve diğer 4 mod diğerlerinin kopyası. Renk modu olarak renk geçişi ve flash efektli RGB modları var.

Gelelim ürünümüzün asıl olayı "sese duyarlı olma" olayına. Bu olay da diğer 4 tuşumuz (kumandanın alttan 4 müzik simgeli tuşu). Bu da 4 renk modu tuşu gibi 2 tane aslında, diğer 2 tuş klon bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu olayı eksilerimize ekleyebiliriz çünkü 8 tuşun sadece 4 tanesi aktif aslında.​

Müzik modunun olayı konnektör üzerindeki ufak bir mikrofonun sesi algılaması ile çalışıyor. Kumandadan modu seçiyorsunuz, müziği hoparlöre veriyorsunuz ve bum. Ledlerimiz mikrofondan duyulan sese göre yanıp sönüyor. Bass'ı yüksek şarkılarda daha etkili olduğunu gözlemledim. Tizi yüksek şarkılarda çok başarılı değil LED'ler hata yapıyor bazen, ve konnektörü ya hoparlöre yakın tutmalısınız ya da müziğin sesini yükseltmelisiniz.​

Diğer müzik modumuzda ne yaptığını pek anlayamadım. Renk rastgele yanıyor ve müziğe göre ışıkları hızlanıyor. Bir ASUS Aura performansı da beklememek lazım.

Kumandanın artı ve eksileri:
- 20 tuşlu kumandanın sadece 16 tuşunun aktif olması.
- Kumandanın çalışması için konnektör üzerindeki ır alıcıya yakın tutmalısınız. Ir alıcı monitörümün arkasında olduğü için bazen kumandayı algılamıyor.
+ Kumandanın fonksiyonlarının işlevsel olması.
+ Küçük ve sade olması.

-RGB LED şerit-

Gelelim asıl olayımız şeritlerimize, şeritlerimiz 4x22 cm olmak üzere 4 parça olarak karşımıza çıkıyor. Arkaları yapışkanlı ve yapışkanları oldukça kaliteli. Çok sıkı bir şekilde monitörüme yapıştılar.

LED'ler siyah bir backplate ile geliyor. Ve görünüm olarak çok üst düzey bir aydınlatma gibi gözüküyor. Sağda solda satılan en ufak hareketle kopan RGB şeritlerle alakası yok. Tüpe benzer bir yapının içinde geliyorlar fakat kesinlikle su geçirmemezilik özelliği olduğunu sanmıyorum çünkü ledlerimiz silikon kaplı değil.​
Görünümü ise şu şekilde:
Monitör.jpg

Su geçirebilir ama toz geçirmeyeceğine eminim üstündeki plastik kaplamayı yırtmadığınız sürece. Yapışkanları monitöre çok sıkı tutunuyor. LED'den tutup monitörü bile kaldırabilirsiniz. İleriki süreçte çıkartmak isterseniz iz yapabilir fakat ben çıkarmak istemezdim. Görünüm olarak da kullanışlılık olarak da hoş duruyor.
24" monitörüme uyguladım, televizyon içinde kullanılabilir fakat LED'ler kısa gelir ve bir monitör performansı vermez. Zaten kapak fotoğrafında da monitör kullanılmış ama televizyona da uygulanabilir. Ben şeritleri 4 bölgeli uyguladım her yere eşit dağılması için. Ve öyle de oldu. Bence 32" monitörde de bir sıkıntı yaratmaz LED'ler kaliteli duruyor.​
LED'lerin kalitesi beklediğimden bayağı yüksek çıktı. LED'lerin 5050 mi 3030 mu olduğunu bilmiyorum fakat 5050 olduğunu sanmıyorum bu fiyata. Ama performansı çok yüksek, gündüz fotoğrafını çektim:
Monitör.jpg

Bu gündüz çekilmiş hali, bir de gece görüntüsünü düşünün.

4 şeridi de birbirinden ayıramıyorsunuz, yani " bana 2 tane lazım diğer 2'si kenarda dursun diyemiyorsunuz. Yaktığınız zaman 4'ü birden yanıyor. 2 LED şeridin kablosu uzun 2'si kısa. Sebebi ise 2 tanesinin mesafesinin kısa 2 tanesinin uzun mesafe için olması. Kare monitörünüz yoksa kullanışlı bir özellik.​
konnektörden itibaren kablo uzun bırakılmış. Yaklaşık 1.5 metre sebebi ise televizyona takılırsa arada mesafe kalması. Ben monitöre taktığım için ve priz hemen yanda olduğu için kablo fazla geldi bana. Ama sizin priziniz aşağıda ise işe yarar.​
Monitörümde USB girişi olmadığı için 3'lü prizin USB girişine bağladım. Maksimum 5v-2.1a güç beslemesi bulunuyor. 12v bir adaptöre bağlarsanız muhtemelen LED'leri yakarsınız.

1.5 metreye yakın kablo bırakmışlar ama konnektörden çıkan ır alıcı kablo sadece 6cm. Bu yüzden ır alıcı arkada kalınca kumandayı görmesi zor oluyor. Fakat alıcıyı monitörün alt veya üstüne sabitlerseniz gayet kullanışlı olur.

LED'lerin eksileri:
  • [*]- LED'lerin ayrılmaması.
    [*]- Kabloların gereğinden uzun olması (bana göre)
    [*]- Keşke dış korumasına ek bir silikon kaplaması olsaydı.
    [*]- IR alıcının kablosunun kısa olması.
LED'lerin artıları:
  • [*]+ Renklerin fiyatına göre üst düzey olması ve parlaklığının yüksek olması.
    [*]+ Aynı segment ürünlere oranla dışında bir koruma olması.
    [*]+ Kumanda kontrollü olması
Her ne kadar eksiler artılardan çok gözükse de ürüne puanım 9/10. eksilerin çok olmasına bakmayın aslında eksi sayılmayacak kadar ufak şeyler ama belirtmek lazım.

50TL deyip geçiyoruz fakat 50TL kime göre ve neye göre ucuz bunu da eleştirmek lazım. Şahsen bana göre bu ürünün maksimum 30 TL olması lazım fakat günümüz şartları böyle.​
Ürün alınabilir kesinlikle öneririm. İncelememin sonuna geldik. Eksiklerim olursa ekleyeceğim. Bana eksiklerimi ve "şunu şöyle yapsan daha iyi olur" gibi görüşlerinizi bana belirtmeyi unutmayın. İyi forumlar dilerim.​

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Dün ben de kataloglarda görmüştüm bu ürünü fakat hem bu ürüne biraz mesafeli yaklaşmamdan dolayı, hem de vakit bulamadığımdan sabah erken gidip alamamıştım-inceleyememiştim. Akşam vakti gidip birkaç A101 mağazasına baktığımda da ürün kalmamıştı. Merak edenler için faydalı bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık tekrardan.

Bende dün aldim, daha kurmadım. Arkadaşın dediği gibi ürün 50 tl, az buçuk kaliteli duruyor yalnız piranha markasinin ürünlerine pek güvenmiyorum. Ledlerin uzun süre dayanmayacagini düşünüyorum. Umarım dediğim gibi olmaz.
Bende bi fikrinizi almak istiyorum. Acaba TV ünitesinin altina ve arkasina yapistirsam sizce nasıl olur? Işık gücü kuvvetli duruyor, güzel bi ambiyans olur mu sizce? Ünite boyutu 1.5m max 2 metredir.

Bende dün aldim, daha kurmadım. Arkadaşın dediği gibi ürün 50 TL, az buçuk kaliteli duruyor yalnız Piranha markasinin ürünlerine pek güvenmiyorum. LED'lerin uzun süre dayanmayacagini düşünüyorum. Umarım dediğim gibi olmaz.
Bende bir fikrinizi almak istiyorum. Acaba TV ünitesinin altina ve arkasina yapistirsam sizce nasıl olur? Işık gücü kuvvetli duruyor, güzel bir ambiyans olur mu sizce? Ünite boyutu 1.5m Max 2 metredir.

Olur fakat az gelebilir bence. 2 şerit'in birini sağa birini sola ve 2 şeriti Yan yana üst kısma yapıştırırsanız güzel olabilir.

Geri
Yukarı