A2 ehliyet başvurusu iptal edilmeli mi?

Hokkabaz Gibiyim

Hectopat
Araba ve A2 ehliyetine yazıldım. Bazı tanıdıklar b ehliyeti ile daha yüksek CC motorlar kullanılabilecek dedi. Öyle bir yasa çıkabilir dedi. Kurs verirler sonra sürersin diye. Şu anki yasayla 125 CC altını kullanabiliyoruz. İleride yasa çıkar daha yüksek CC motorlar kullanılabilir mi?

Ben olsam iptal etmezdim, bildiğim kadarıyla fiyat farkı çok değil. Ancak A2 daha sonra lazım olursa masrafı da artar.

Araba ve A2 ehliyetine yazıldım. Bazı tanıdıklar b ehliyeti ile daha yüksek CC motorlar kullanılabilecek dedi. Öyle bir yasa çıkabilir dedi. Kurs verirler sonra sürersin diye. Şu anki yasayla 125 CC altını kullanabiliyoruz. İleride yasa çıkar daha yüksek CC motorlar kullanılabilir mi?
A2 ile 600 CC'ye kadar kullanabiliyorsun. B ile 125CC ye kadar kullanıldığını sanmıyorum çünkü 125cc için A1 ehliyet var.

A2 ile 600 CC'ye kadar kullanabiliyorsun. B ile 125CC ye kadar kullanıldığını sanmıyorum çünkü 125cc için A1 ehliyet var.
2 günlük eğitim ile;
  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az 2 yıllık araç kullanma deneyimine sahip olmak
  • 125 cc'ye kadar olan motosikletlerle ilgili bir eğitim almak
125 CC'ye kadar olan motorları yukarıda ki şartları karşılıyorsa kullanabliyor.

Şu anki yasa ile 125cc altını kullanamıyorsun zaten, sadece 50cc'leri kullanabiliyorsun. Sakın iptal etme A2 çok işe yarıyor. Ben zamanında almadığıma pişmanım.

A2 ile 600cc'ye kadar değil 35kw güce kadar kullanabiliyorsun.
Bu motorlarda genellikle 500cc'le kadar olan motorlar, ayrıca özel yazılım ile gücü kısılmış Yamaha MT07 gibi birkaç yüksek hacimli makine de var.

Böyle bir fikir ortaya atildi Süleyman Soylu dedi.
Kendisi şuan yok!! Yani bu kanun daha çıkmadı (125cc kadar yada dahil B Ehliyet olayı)..

Bayiler elindeki ürünü satmak icin bilhassa Sarı sitede B ehliyet ile sürülür,Surulecek diye salliyorlar..
Birak büyük cc daha 125cc dahi suremez kimse.
Ehliyet yetersiz sinifta kullanmak 4.096 tl cezası var...yani A2 yada A şart..

inşallah cikmaz .
Hem fiyatlar uçar hem acemi trafik tecrübesi olmayan sinyalsiz 125-150-250cc motorcular trafigi felc eder...

@Hokkabaz Gibiyim

@İbo4techno arkadaşıma katılıyorum, sana B ehliyeti ile daha yüksek hacimli motosiklet kullanabileceğin bilgisini veren arkadaş aklının üzerine mi oturuyor acaba? Motosiklet kullanmak istiyorsan, bu yola baş koyduysan zaten bir yerden sonra ne 50 ne 125 CC sana yetmeyecek. İstanbul için konuşuyorum; otoyol tem vs demiyorum bile, E-5 için dahi bence minimum 250 CC kullanılmalı. 90-110 km hızla gidilirken arkanıza doblocu dayı gelir, taksici gelir, dolmuşçu gelir, İETT gelir gelir de gelir... Yeri geldiğinde elinizin altında olan güçle trafikte sizin için güvenli olan bölgeye kaçmanız gerekir.

Derseniz ki ben köydeyim, ben tatil beldesindeyim, ben çok küçük bir ilçedeyim o zaman da benim önerim naçizane ehliyet ve eğitim alıp muhakkak 125 CC ile başlamak. 50 CC motosikletler Türkiye pazarına inanılmaz giriş yapsa da kullanım olarak bize hitap etmiyor. Bizim coğrafyamız çoğu bölgede yokuş, yollarımız bozuk, trafiğimiz felç... Yanlışım varsa daha bilgili arkadaş düzeltirse sevinirim ama birçok 50 CC motosiklette en temel elektronik güvenlik donanımı olan ABS yok.. Kendi güvenliğin için önce ehliyet eğitimi, sonra sürüş eğitimi, en son amacına en uygun motosikleti almalısın.

Geri
Yukarı