A520M-Plus Anakart üzerine Single Kit RAM'ler nasıl takılmalı?

631725

Picopat
Anakart
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS 4866MHz(OC) DDR4 Soket
Arkadaşlar iki tane 8 GB RAM takılı. 2.ve 4. slotlarda. Ben yeni aldığım RAM'leri 1 ve 3E koyarsam çift kanal üzerinden mi çalışır? Yani 1 dolu 1 boş takmadaki amaç nedir?
Not: RAM'ler hepsi aynı marka.

Hocam RAM'lerin çalışma şekli galiptir ya tekli olacak ya ikili ya 4'lü 3'lü çalışması zor ondan dolayı boşluk kalır
1 1 2 2, 4 slotun mantığıda budur.

Sisteminiz 128GB'a kadar çift kanal RAM destekliyor. 1-3 veya 2-4 olarak takılmasının sebebi DIMM slot sıralamasından dolayı. Sıralama şu şekildedir: A1 A2 B1 B2. Çift kanal çalışması için aynı kanal sırasında kullanmamız gerekiyor. A1-B1 ya da A2-B2 gibi.Anakartınızın kitapçığında özel olarak belirtmiyorsa hangi ikiliye takacağınız fark etmez. Sizdekini baktım, özel bir ifade göremedim. (15. sayfa)

Sisteminiz 128 GB'a kadar çift kanal RAM destekliyor. 1-3 veya 2-4 olarak takılmasının sebebi DIMM slot sıralamasından dolayı. Sıralama şu şekildedir: A1 A2 B1 b2. çift kanal çalışması için aynı kanal sırasında kullanmamız gerekiyor. A1-B1 ya da A2-B2 gibi. Anakartınızın kitapçığında özel olarak belirtmiyorsa hangi ikiliye takacağınız fark etmez. Sizdekini baktım, özel bir ifade göremedim. (15. sayfa)

Vallahi elinize sağlık hocam çok açıklayıcı olmuş. Ayrıyeten dediğiniz sayfaya baktım ingilizcem kötüdür şekillerden yola çıkarak anladığım 2-4 ve 1-3 takılması gerek galiba. A1-B1 ve A2-B2 aynı renk göstermişler. Herhalde böyle takılması gerekiyor.

Vallahi elinize sağlık hocam çok açıklayıcı olmuş. Ayrıyeten dediğiniz sayfaya baktım ingilizcem kötüdür şekillerden yola çıkarak anladığım 2-4 ve 1-3 takılması gerek galiba. A1-B1 ve A2-B2 aynı renk göstermişler. Herhalde böyle takılması gerekiyor.
Anakartın üzerinden de baktığınızda ayrımı görürsünüz. Biri siyah, diğeri gri renklidir. Aynı renk olanlara takın.

Hocam yanlış taktık diyelim, parçalara bir zarar gelir mi yoksa sadece görüntü mü gelmez?
Yanlış takmaktan kastınız ters takmak ise pin girişlerine oturtmaya çalışırken anakarta ve belleğe zarar verebilirsiniz. Ara boşluğuna dikkat etmelisiniz takarken. Örnek görseldeki kırmızı işaretli yerler.
1678444065536.png

Slot olarak A1 B1 veya A2 B2 yerine A1 A2 veya B1 B2 şeklinde takarsanız sisteme veya donanıma bir zararı olmaz ancak çift kanal çalışmaz.

Son düzenleme:
Yanlış takmaktan kastınız ters takmak ise pin girişlerine oturtmaya çalışırken anakarta ve belleğe zarar verebilirsiniz. Ara boşluğuna dikkat etmelisiniz takarken. Örnek görseldeki kırmızı işaretli yerler.
Eki Görüntüle 1696463

Slot olarak A1 B1 veya A2 b2 yerine A1 a2 veya B1 B2 şeklinde takarsanız sisteme veya donanıma bir zararı olmaz ancak çift kanal çalışmaz.

Anladım teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı