A54 mü Realme GT2 mi?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Tüm özellikleri dengeli bir şekilde kullanmak istiyorum, yani bir şeyden çok verim alıp bir yerden kayıp almak istemiyorum. Tek olarak A54'ün artıları GT2den fazla, lakin işlemcisi GT2 den çok düşük. Oyun dışında bu düşüklüğü ortalama 5 yılda hissedilir mi?

Kameraya bakıyorum, yakın gibi.
Ekran olarak bakıyorum, A54 önde.
Arayüz olarak A54 önde
Android desteği olarak, suya toza dayanıklık olarak A54 önde.
Batarya süresi olarak bakıyorum yine A54 önde. A54 ortalama 10 saat ekran süresi verirken GT2 7 saat civarı verdiğini gördüm.
İşlemcide ise açık ara GT2 şamarlıyor.
Exynos 1380 vs Snapdragon 888: tests and benchmarks

S23FE batarya süresini bekliyorum bakalım. Şöyle 10 saat olmasa bile 8-9 saat verse en azından iyi bir indirimde olmadı onu alırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Screenshot_20231014_191015_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_191030_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_190952_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_191050_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_191108_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_191121_Chrome.jpg

Screenshot_20231014_191137_Chrome.jpg
Kaynak: GSMArena
Fark bu kadarsa kamerada GT2 diyemeyeceğim.
Ama işlemcide de farkları büyük...

Kaynak: GSMArena
Fark bu kadarsa kamerada GT2 diyemeyeceğim.
Ama işlemcide de farkları büyük...
Kamerası benim 8 yıllık telefondan daha betermiş, o neymiş öyle ya. Biz sözünde GT2 gibi bir telefonun kamerası A54 ayarında, dediğini hatırlıyorum. Oradan aklımda öyle kalmış.

İşlemci farkını sadece oyunlarda görürüm dimi, aynı anda açtığım çoklu programlarda vs online video izlemede falan sıkıntı olmaz sanırım uzun yıllar A54'de?

GT2 nin batarya süresini geçenlerde bir videoda gördüm 7 saat civarıydı, ona çok şaşırdıydım valla.

O durumda A54 veya S23FE kalıyor sanırım. S23 FE nin batarya süresinide bir görelim bakalım.

Kamerası benim 8 yıllık telefondan daha betermiş, o neymiş öyle ya. Biz sözünde GT2 gibi bir telefonun kamerası A54 ayarında, dediğini hatırlıyorum. Oradan aklımda öyle kalmış.
Aynı sensörü kullandıkları için benzer performans verirler diye düşünüyordum. Hele ki SD 888'in NPU ve ISP'si de Exynos 1380'i aşıyorken şaşırtıcı bir sonuç oldu.
Realme UI görüntü işlemesi gerçekten de One UI'a göre vasat sanırım. GCam ile bir noktaya kadar halledilir.
Ayrıca video çekiminde yine aynı sensörü kullanan Mi 12'den daha iyi stabilizasyon sunmuş. Hatta SE'den bile:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Başka neredeyse hiçbir kamera testini bulamadım ama A54 için sayısız var.
İşlemci farkını sadece oyunlarda görürüm dimi, aynı anda açtığım çoklu programlarda vs online video izlemede falan sıkıntı olmaz sanırım uzun yıllar?
CPU'nun gücü uzun ömürlülüğü doğrudan etkiliyor aslında. S serisi ile A serisinin ömür farkı da buradan doğuyor. Aynı yazılım sonuçta.
Oyun harici uygulama açılış hızlarını vs saymazsak kısa zamanda fark edilmez.

GT2'nin batarya süresini geçenlerde bir videoda gördüm 7 saat civarıydı, ona çok şaşırdıydım valla.
Gayet normal aslında. Snapdragon 888 az tüketen bir SoC değil.

OnePlus 9 Pro kasasında 11W peakliyor:

Mi 11 kasasında 12W'a dayanıyor:

En verimli calistigi kasalardan Mi 11T Pro'da ise 10W peak görüyor:

8 Gen 2'nin S23 kasasında yine NotebookCheck testlerine göre 7W görmemesi üzerinden hesap yapabilirsiniz.

Aynı sensörü kullandıkları için benzer performans verirler diye düşünüyordum. Hele ki SD 888'in NPU ve ISP'si de Exynos 1380'i aşıyorken şaşırtıcı bir sonuç oldu.
Realme UI görüntü işlemesi gerçekten de One UI'a göre vasat sanırım. GCam ile bir noktaya kadar halledilir.
Ayrıca video çekiminde yine aynı sensörü kullanan Mi 12'den daha iyi stabilizasyon sunmuş. Hatta SE'den bile:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Başka neredeyse hiçbir kamera testini bulamadım ama A54 için sayısız var.

CPU'nun gücü uzun ömürlülüğü doğrudan etkiliyor aslında. S serisi ile A serisinin ömür farkı da buradan doğuyor. Aynı yazılım sonuçta.
Oyun harici uygulama açılış hızlarını vs saymazsak kısa zamanda fark edilmez.
Açılış kapanış hızı arasında illa fark vardırda A54deki düşük bir işlemci değildir herhalde öyle çok bekletmez sanırım. Şimdi mevzu oyun olsa işlemci çok önemli olur uzun vadede derdim ama oyun harici için nasıl etkili oluyor ki? Sonuçta progların CPU ihtiyacı bir noktaya kadar hani, yine telefondan konuşuyoruz. Yani ortalama 5 sene için A54 CPUsu beni arayüz, programlar, sosyal medya bakımından zorlar mı sence? A54 olmazsa ortalama 10k daha koyup S23FE kalıyor geriye. 10 K daha vermeye değer mi gibisinden bakıyorumda.
Yazılıma önem veriyorum, yazılımdan ötürü baştan elediydim o modeli.

S21FE neden düşünmediniz?
Parlaklığı A54den bile düşük geldi, yanyana kıyasladım. Yine telefonu aktif kullanan birisiyim, batarya, şarj vs ile gün içinde uğraşamayacağım için mecburen elemek zorunda kaldım. O telefona daha az pil tüketen bir işlemci veya daha yüksek kapasiteli bir pil taksalar peynir ekmek gibi giderdi..

Yeni konular

Geri
Yukarı