ABD Florida eyaletinde yaşanır mı?

VitoCorleone0

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, size konu dışı olarak bir soru soracağım. ABD'nin Florida eyaletindeki "Florida City" yerinde hem çalışma hem de yaşama fırsatı gibi mi desem bir teklif var önümde. Haftada 5 gün 2 gün izin şekilde bir kargo dağıtım firmasında dağıtıcı/kurye işi, bizden dediklerine göre saatte minimum 20-25 paket dağıtımı isteniyor. Ücreti günlük şekilde veriliyor ve dediklerine göre asgari ücrete yakın düzeydeymiş. Bu şirket bazı referanslar doğrultusunda işe alım yaptığı için gitmeye hak kazananların (yani konsoloslukta yapılacak olan İngilizce yeterlilik mülakatını geçenlerin) uçak biletini, pasaport ücretlerini, vize ücretlerini, ev kirasını karşılayacaklarını söylüyorlar. Buradan gidecek olanlar yaklaşık 10 kişi ve konuşulana göre her 3 ya da 4 kişiye bir ev verilecek ve o haneye bir araba (en düşük model Passat). Bu dedikleri kulağa hoş geliyor tabii ama bunları sağlayan şirket elbet senden bir şey isteyecek değil mi? İstedikleri şey bizden bir kuruş dahi para değil. Sözleşme... Açık konuşmak gerekirse istedikleri şey, yapacağımız işten 36 ay boyunca çıkmak yasak. Yani bize 3 yıl boyunca işten çıkamazsınız diyorlar. Sizce Florida City'de bu şartlarda yaşamak ne kadar mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, size konu dışı olarak bir soru soracağım. ABD'nin florida eyaletindeki "florida City" yerinde hem çalışma hem de yaşama fırsatı gibi mi desem bir teklif var önümde. Haftada 5 gün 2 gün izin şekilde bir kargo dağıtım firmasında dağıtıcı/kurye işi, bizden dediklerine göre saatte minimum 20-25 paket dağıtımı isteniyor. Ücreti günlük şekilde veriliyor ve dediklerine göre asgari ücrete yakın düzeydeymiş. Bu şirket bazı referanslar doğrultusunda işe alım yaptığı için gitmeye hak kazananların (yani konsoloslukta yapılacak olan İngilizce yeterlilik mülakatını geçenlerin) uçak biletini, pasaport ücretlerini, vize ücretlerini, ev kirasını karşılayacaklarını söylüyorlar. Buradan gidecek olanlar yaklaşık 10 kişi ve konuşulana göre her 3 ya da 4 kişiye bir ev verilecek ve o haneye bir araba (en düşük model Passat). Bu dedikleri kulağa hoş geliyor tabii ama bunları sağlayan şirket elbet senden bir şey isteyecek değil mi? İstedikleri şey bizden bir kuruş dahi para değil. Sözleşme... Açık konuşmak gerekirse istedikleri şey, yapacağımız işten 36 ay boyunca çıkmak yasak. Yani bize 3 yıl boyunca işten çıkamazsınız diyorlar. Sizce florida City'de bu şartlarda yaşamak ne kadar mantıklı?

ABD yeni köleler arıyor gibi yorumladım. Sözleşme nasıl olacak acaba hangi maddeler olacak. İzin var mı memelekete gelebilecek misiniz gurbet sonuçta. 36 ay uzun bir süre. Sağlık olayı nasıl ABD'de en zor şeylerden biri sağlık diye duydum hep. Ben olsam gidip tecrübe kazanmak isterdim ancak sözleşme biraz sorun açıkçası. Yapamazsanız ne olacak o 36 ay nasıl geçecek.

Saatte minimum 20-25 paket dağıtımının imkanı yok. Günlük minimum 20-25 paket olabilir diye düşünüyorum. İyice sorgular mısınız?

Yanlış yönlendirme olmasın fakat sözleşme ile yurt dışına çağırılanların çoğu perişan oluyor. Sözleşmen var diye köle gibi kullanıyorlar sizi.

Bana soracak olursanız Türkiye'deki gariban ve çalıştığımın karşılığını alamadığım hayatımdan çok oradaki kölelik hayatını tercih ederdim. Birkaç yıl sonrasında Amerika'da kendi hayatınızı yaşamak için makul geliyor.

Hatta imkanı varsa biraz daha araştırdıktan sonra bana ulaşın ve birlikte gidelim.

ABD yeni köleler arıyor gibi yorumladım. Sözleşme nasıl olacak acaba hangi maddeler olacak. İzin var mı memelekete gelebilecek misiniz gurbet sonuçta. 36 ay uzun bir süre. Sağlık olayı nasıl ABD'de en zor şeylerden biri sağlık diye duydum hep. Ben olsam gidip tecrübe kazanmak isterdim ancak sözleşme biraz sorun açıkçası. Yapamazsanız ne olacak o 36 ay nasıl geçecek.
Sağlık yönünden görüşmede hem sağlık hem de emeklilik için gerekli olan sigorta türü olacakmış. İzin olarak ise kafana göre izin almak biraz zor gibi ama mecbur isen yani bir cenaze durumu olur ise izin çok rahat veriliyormuş. 36 ay mevzusu ise ciddi bir konu istediğin zaman çıkamıyorsun. O 36 ayı doldurman gerekiyormuş.

Saatte minimum 20-25 paket dağıtımının imkanı yok. Günlük minimum 20-25 paket olabilir diye düşünüyorum. İyice sorgular mısınız?

Yanlış yönlendirme olmasın fakat sözleşme ile yurt dışına çağırılanların çoğu perişan oluyor. Sözleşmen var diye köle gibi kullanıyorlar sizi.

Bana soracak olursanız Türkiye'deki gariban ve çalıştığımın karşılığını alamadığım hayatımdan çok oradaki kölelik hayatını tercih ederdim. Birkaç yıl sonrasında Amerika'da kendi hayatınızı yaşamak için makul geliyor.

Hatta imkanı varsa biraz daha araştırdıktan sonra bana ulaşın ve birlikte gidelim.
Saatlik paket eğer yanlış anlamadıysam 20-25 dedi görüştüğüm kişi. Belki o yanlış anlatmıştır bilemem. Çalışacağımız yerdeki patronumuz Türk olacak. O şu anda orada çalışan tek Türk ve Türklerden oluşan bir ekip kurmak istiyor gibi.

Bir de altına passatla ev çekeceklermiş. 💀 😂 😂
Bizde onların yalancısıyız :D

Saatlik paket eğer yanlış anlamadıysam 20-25 dedi görüştüğüm kişi. Belki o yanlış anlatmıştır bilemem. Çalışacağımız yerdeki patronumuz Türk olacak. O şu anda orada çalışan tek Türk ve Türklerden oluşan bir ekip kurmak istiyor gibi.
Dostum iyice araştırıp her şeyden emin olduktan sonra dediklerimi dikkate alabilirsin. Eğer Türkiye'de uzun vadeli mantıklı bir planın yoksa ya da çok iyi bir durumda değilsen süreci araştırıp teklifi değerlendirebilirsin.

Geri
Yukarı