ABD-İran karışıklığı

Merhaba arkadaşlar, çoğumuzun bildiği gibi cuma sabahı ABD tarafından Kasım Süleymani öldürülmesiyle güne merhaba dedik.

Peki kim bu Kasım Süleymani?
1998'den beri İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı olarak görev yaptı. Ve ulkemizin sınırı başında olan PKK gibi terör örgütlerine alttan alttan destek veren kişidir ve Irak'ta binlerce müslümanın ölümünden sorumludur.

Peki neden öldürüldü?
Irak'ta olan ABD üssüne saldırıları düzenlediği gerekçesiyle öldürüldüğü söylenmiştir. Zaten surekli ABD'ye karşı planlar yaparak gündeme gelmekteydi

İran ile ABD savaşa girer mi?
Bana kalirsa İran intikam almak isteyecektir, bir suikast düzenleyecek, daha sonrasında ABD ile İran atışacaklar ve masaya oturacaklardir. Ama tam tersi savaşa da girebilirler.

Savaş çikarsa Türkiye etkilenir mi?
Türkiye kesinlikle etkilenir. Doğal gaz, petrol fiyatlarında ani artış olur. Altın yükselir, eğer Rusya İran'a destek verirse NATO ülkeleri ile Rusya, İran, Kuzey Kore, Çin ile savaşa girilebilir.

Sizce Orta Doğuda savaş çıkacak mı? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim, benim yazdıklarim sadece varsayım, bir çok olasılık mevcut, olay hiç beklemediğimiz şekilde de bitebilir. Ben sadece olasi şeyleri yazmak istedim.
selam bu yüzyılda savaşmak artık tam bir çılgınlık olur, günümüzün gelişmiş silah teknolojisi ile katılan her ülkeye felaketten başka bir şey getirmediği gibi katılmayanlarda ekonomik açıdan nasibini alır ,petrol fiatları ve bazı şeyler artar ,kimine savaş yarar ekonomik açıdan ,silah üreticilerine petrol gaz üreticisine ve karaborsacılara ,net olarak insanlığa hiç bir faydası olmaz savaşların sadece yıkım ve acı sonucu bu olur,kazananı asla olmaz , savaş deliliktir insanın akıl ve mantığını kaybettiği ilkel çılgınlık anıdır blackout sendromu

Ahahahahah. Bence senin biraz objektif olman gerek, savaş bir oyun değil en güçlü envanter kimdeyse onun kazanacağını garantileyemezsin Metin 2'mi bu? Nüfus ve coğrafya olarak bi' bak bakalım İmparatorluk Mezarlığı'ndan bi farkı var mı? İranlı olsam hadi neyse de ben bi' Türk olarak söylüyorum bunu. Süper güç ama Vietnam'a karşı kaybediyor belki süper güç olup olmamasını değiştirmiyor ama prestijini kaybediyorsun.
Savaş bütün olarak düşünülmeli sadece coğrafya mı insan sayısı mı belirliyor? Amerika’nın bölgedeki üsleri, sahadaki askerleri, yüzer üsleri(uçak gemileri), ekonomileri, savaşı sürdürebilecek altyapısı gibi bir sürü etmen var. Bugün Amerika İran’ın en önemli üslerini fabrikalarını vursa İran ne yapabilir? Sadece coğrafi olarak direnç gösterebilir o da ne kadar sürer? Sürekli hava akınları ve roket ve füze saldırılarına ne kadar dayanabilir? İran’ın ayakta kalmasını sağlayacak tek şey Çin ve Rusya’nın sadece ekipman desteği sağlamayıp fiziksel destek de vermesi.

Valla yine bir şekilde mızrak bizim bir yerimize girmesinde ben başka bir şey istemiyorum.

Dünya gücü olmak böyle bir şey.

2.jpg

1.png

Yeni konular

Geri
Yukarı