ABD-İran karışıklığı

jesteriy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı
Merhaba arkadaşlar, çoğumuzun bildiği gibi cuma sabahı ABD tarafından Kasım Süleymani öldürülmesiyle güne merhaba dedik.

Peki kim bu Kasım Süleymani?
1998'den beri İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı olarak görev yaptı. Ve ulkemizin sınırı başında olan PKK gibi terör örgütlerine alttan alttan destek veren kişidir ve Irak'ta binlerce müslümanın ölümünden sorumludur.

Peki neden öldürüldü?
Irak'ta olan ABD üssüne saldırıları düzenlediği gerekçesiyle öldürüldüğü söylenmiştir. Zaten surekli ABD'ye karşı planlar yaparak gündeme gelmekteydi

İran ile ABD savaşa girer mi?
Bana kalirsa İran intikam almak isteyecektir, bir suikast düzenleyecek, daha sonrasında ABD ile İran atışacaklar ve masaya oturacaklardir. Ama tam tersi savaşa da girebilirler.

Savaş çikarsa Türkiye etkilenir mi?
Türkiye kesinlikle etkilenir. Doğal gaz, petrol fiyatlarında ani artış olur. Altın yükselir, eğer Rusya İran'a destek verirse NATO ülkeleri ile Rusya, İran, Kuzey Kore, Çin ile savaşa girilebilir.

Sizce Orta Doğuda savaş çıkacak mı? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim, benim yazdıklarim sadece varsayım, bir çok olasılık mevcut, olay hiç beklemediğimiz şekilde de bitebilir. Ben sadece olasi şeyleri yazmak istedim.

Yaşadığımız dönemde herhangi bir ülkenin topyekün bir savaşa girmeye cesaret edebileceğini düşünmüyorum.

Onun dışında Amerka'nın da İran'ın da bize en ufak bir yararı olduğunu düşünmüyorum, birbirlerini yiyebilirler benim için bir sakıncası yok. :D

petrol.png

Amerika, Iran'ı darmaduman eder kimsenin de gıkı çıkmaz, çıkamaz. Google'dan aratın '' U.S bases around Iran '' diye.

Savaş çıkacak ama şimdi olacağını düşünmüyorum 10 senesi var daha. İnsanoğlu savaşmadan duramaz o silahı eline alacak ekonomik savaşlar bir yere kadar. İran-ABD savaşı olursa zaten kesinlikle ilk etkilenenlerden biri biz olacağız.

Afganistan ve Irak ile yıllardır uğraşan Amerika, Iran'la mı baş edecek? İran'ın Amerika'yı hedef almasına gerek yok. Hemen bölgesinde ki İsrail'i beşe bölmesi aynı etkiyi yaratacaktır. Eğer savaş olursa ilk düşecek yer Kudüs. Bunu bilirim.

• Beğen
İfadeler: poe
Savaş falan çıkmaz bence. Kontrollü gerilim şeklinde devam eder bir süre. Ama İran mutlaka bunun intikamını alır bir şekilde.

Savaş çıkacak ama şimdi olacağını düşünmüyorum 10 senesi var daha. İnsanoğlu savaşmadan duramaz o silahı eline alacak ekonomik savaşlar bir yere kadar. İran-ABD savaşı olursa zaten kesinlikle ilk etkilenenlerden biri biz olacağız.

Ben de buna kısmen katılıyorum. 10 seneden çok daha fazla var bence ama mesela en istikrarlı kıtalardan Avrupa'da bile ortalama 100 yılda bir falan büyük bir savaş olmuş. Normalde "artık silahlı savaşlar bitti" söylemi çok modadır ama ben bu ifadeyi biraz da kendi küresel ekonomik statüsünü tehlikeye atmak istemeyen sermayenin, devletleri dizginleme yöntemi olarak görüyorum. Sonuçta savaş demek risk ve maliyet demek. Tabii savaşı ertelemesi bakımından bu bir yerde iyi bir şey, ama şahsen bu konuda karamsarım. Büyük savaş demek dünya ölçeğinde paradigma kayması demektir. Gücün ve zenginliğin el değiştirme ihtimali demektir. Dolayısıyla kendini hazır hisseden ve bu güç için çokça hırsı olan ülke ve liderler, savaş başlatma eğiliminde olabilir. Yine de inşallah ben yanılıyorumdur tabii.

Geri
Yukarı