ABD - Türkiye Fiyat Karşılaştırması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berkaytrxx

Centipat
Merhabalar. Öncelikle "Amariğa bizi ğısğanıyor yeenim" diyen dayılara fiyatları bilgisayar parçaları açısından kıyaslayarak cevabımı vermek istedim ne kadar doğru bilmiyorum PC parçaları üzerinden gitmek ama maalesef ki her konuda öndeler. Neyse ben PC parçalarının ABD ve Türkiye'deki fiyatlarını yazmaya başlayayım.
(ABD fiyatlarını AliBaba.com üzerinden baz aldım belki daha ucuz satanlar vardır. Türkiye'de ise Akakçe'den en ucuz fiyata bakarak fiyatlandırdım.)

(Her iki ülkede alınan asgari ücret hemen hemen eşittir. Onların dolarını 7.50 ile çarpmayınız, onlar maaşı dolar ile alıyor.)

Asus RTX 2080 Ti ROG-STRIX-RTX2080TI-O11G-GAMING Ekran Kartı

ABD Fiyatı: 1400$
Türkiye Fiyatı: 13000 TL

AMD Ryzen 9 3900X 12 Çekirdek 3.80 gHz işlemci
ABD Fiyatı: 450$
Türkiye Fiyatı: 3850 TL

MSI B450M PRO-VDH MAX AM4 DDR4 Micro ATX Anakart
ABD Fiyatı: 73$
Türkiye Fiyatı: 714 TL

Kingston Hyperx Fury 2400 Mhz DDR4 HX424C15FB3/8 GB
ABD Fiyatı: 29$
Türkiye Fiyatı: 300 TL

Diğerlerini yazmaya zaten gerek yok. Biraz da üşendim. Bunlar her şeyi açıklamak için yeterli, saygılar.

Ahh insanın sigara yakası geçiyor 5 asgeri ücretle aldığın şeyin başka ülkede New yorkda saatlik 15 dolar 8 saat çalışsan 12 günde alıyorsun. PC parçaları üzerinden karşılaştırma yapmak saçma olur onların köklü bir geçmişi var ama çok gerideyiz çok.

Daha bu sene Türkiye'de 1650 TL'den satılan Beyerdynamic kulaklığımı Yunanistan'dan 450 TL'gibi komik bir rakama aldım. Tabii biraz indirim vardı ama Türkiye'de 450 TL'ye ''Geymır'' kulaklığı bile yok.

Son düzenleme:
Amerika ile Türkiye'nin ekonomisi aynı mı Allah aşkına ya tabii ki daha iyi olacak. Herifler dünyanın en güçlü ülkesi Amerika ile ancak Çin vs atabilir.

Amerika corona virüs tedavisi: 10.000$ (artadabiliyor).
Türkiye corona virüs tedavisi: 0 TL.
Diyeceklerim bu kadar.
Neden kızgın attın? @Kırmızı35 yoksa o çok sevdiğin Amerika bir yönde kötü çıktı diye mi? Sen de söyle neden ha ha ha attın? @JeffMurdock
ABD'de asgari ücret aylık minimum 3 bin dolar ayrıca 330 milyon nüfusa sahip bir ülke ile bizi kıyaslamak yanlış adamlar ücretsiz yapsa ekonomileri çöker.

Amerika corona virüs tedavisi: 10.000$ (artadabiliyor).
Türkiye corona virüs tedavisi: 0 TL.
Diyeceklerim bu kadar.
Neden kızgın attın? @Kırmızı35 yoksa o çok sevdiğin Amerika bir yönde kötü çıktı diye mi? Sen de söyle neden ha ha ha attın? @JeffMurdock
Çok vaka olduğundan dolayı olabilir mi kardeşim? Amerika'da yaklaşık 5.5 Milyon Coronavirüs vakası var ve test kitleri doğal olarak yetmiyor. Ve daha çok test kiti ithal edebilmek amaçlı böyle bir yola başvurdular. Ülkeleri covid-19 test fiyatlarına göre mi karşılaştırıyorsun? :D Virüs geçici bir şey dostum. Bu çöken ekonomi ise maalesef kalıcı...

Bilip bilmeden her konu da öndeler diyorsunuz. Daha attığımdan çok örnek var. Evet belki orada bilgisayar parçaları ucuz olabilir ancak yaşam konusunda bazı şeyler çok pahalı. Nedir bu dış ülke seviciliğiniz?
Alım gücü, iş bulma olasılığı, lüks yaşam, arabaların ucuzluğu, market ucuzluğu ve daha akla gelebilecek birsürü konuda öndeler. Dış ülkeleri sevmiyoruz, doğruları konuşuyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı