Access Point kopuyor

schelter

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Merhaba, hiçbir işlem yapmadım.
Lan kabloları ile bağladım. İnternet var. Fakat arada bir kopuyor kendi kendine.

Nasıl çözeriz?

Zyxel VMGT50B Modem

Hocam öncelikle Access Point olarak kullandığınız modemin internetini kesin. Sonrasında direkt olarak lan kablosuyla PC'nize bağlayın. Modeminizin arayüzüne erişim sağlayın (ana modeminizin IP'sinin 192.168.1.1 olduğunu varsayıyorum ki genellikle böyledir zaten) ve DHCP ayarını kapatın. Lan ya da internet ayarlarının içerisinde modeminizin IP adresi yer almakta, o IP adresini 192.168.2.1 yapın ayarlarınızı kaydedin ve çıkın. Modeminiz zaten yeni ayarlarınızı kaydetmek için reset atacak. Modeminiz açılıp kendine gelince ana modeminizden gelen lan kablosunu Access Point olarak kullandığınız modeme takın. Artık sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor.

Hocam öncelikle Access Point olarak kullandığınız modemin internetini kesin. Sonrasında direkt olarak lan kablosuyla PC'nize bağlayın. Modeminizin arayüzüne erişim sağlayın (ana modeminizin IP'sinin 192.168.1.1 olduğunu varsayıyorum ki genellikle böyledir zaten) ve DHCP ayarını kapatın. Lan ya da internet ayarlarının içerisinde modeminizin IP adresi yer almakta, o IP adresini 192.168.2.1 yapın ayarlarınızı kaydedin ve çıkın. Modeminiz zaten yeni ayarlarınızı kaydetmek için reset atacak. Modeminiz açılıp kendine gelince ana modeminizden gelen lan kablosunu Access Point olarak kullandığınız modeme takın. Artık sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor.

2.1 yaptım modeme giremiyorum şimdi.

Access Point olarak kullandığım modemim dün tamamen iptal olunca eski AirTies RT-205 modemi geçici olarak taktım. Bence en sağlıklı yöntem şu şekilde.
1- Access Point olarak kullanacağın modemi resetle. Yani tüm ayarlarını sıfırla.
2- Ara yüzüne girip Wi-Fi ayarlarını yap. Bu önemli DHCP'yi kapattıktan sonra modem arayüzüne tekrar ulaşamayacaksın.
3- DHCP ayarlarına gel. Burada IP'yi ana modemin IP'sine göre ayarla 192.168.1.41 olarak ayarlayabilirsin mesela.
4- DHCP devre dışı bırak.
5- Modemleri herhangi bir Ethernet portundan bağla. WAN portu hariç.
6- Sadece Access Point olarak kullanacağın modemi aç kapa yapman normalde yeterli ama herhangi bir IP çakışması olmaması için ikisini de kapat aç.

Modem de bir problem yoksa Access Point olarak ayarladığın modemi ağda görüp bağlanabiliyor olman lazım. Görünmüyorsa bağladığın Ethernet portlarını değiştirmeyi dene. Portlar bazen bozuk olabiliyor. Bendeki eski modemin 2 tanesi çalışmıyor örneğin.

Not benim rahmetli modem de son 1-2 haftasında sürekli bağlantı koparıyordu. Hiç bir şey evladiyelik değil ne yazık ki :(

Geri
Yukarı