Acer AN515-43 fanların yüksek devirlerde çalışması

HERVORAGEND

Hectopat
Daha fazla  
Acer AN515-43 model laptopum var. Sistem özelliklerim Ryzen 7 3750h RX560 16 GB RAM. İlk aldığımda boşta nette gezerken falan işlemci sıcaklıgım 50-55 dereceler (prize takılı yüksek performansta) arası ve fanlar 2000 devir civarında dönüyordu. Şu an işlemci kullanımı prizde takılı ve yüksek perofrmansta %30-40 civarlarında (hiçbir işlem yapmadığım halde) arada birkaç saniyeliğine %50'lere çıkıyor. Bilgisayarı sadece açıyorum ve hiçbir şey yapmıyorum fanlar 3400 3500 devirlerde dönüyor ve işlemci sıcaklıgı 70-80 civarı geziyor. Ara ara düşüyor fanlar yavaşlıyor sonra birden tekrar hızlanmaya başlıyor. Görev yöneticisinden başlangıçta her şeyi sonlandırdım sadece temel şeyler kaldı. Ayriyeten termal macun ve temizliğini yaptım ama durum budur. Nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Acer Nitro'ların kendine ait kontrol merkezleri var diye biliyorum. Oradan fanların ne kadar dönmesini istediğinizi vs. ayarlayabiliyordunuz sanırsam.

Fanları istersem düşürebilirim ama asıl sorunum o değil sistem boştayken yüke biniyor bilgisayar sıcaklık yükseldiğinden fanları açıyor. Avastla virüs taraması yaptım herhangi bir virüste bulamadı problem nereden kaynaklı anlayamadım
EK: Bilgisayarı güvenli modda başlatıp sistemi boşta beklettiğimde herhangi bir fan açması olmuyor işlemci 2.30 GHz de çalışıyor. Bilgisayarı normal başlattığımdaysa boştayken bile turbo modu devreye sokuyor işlemci 3.4GHzlerde çalışıyor doğal olarak sistem fan açıyor çözüm önerisi olan yardımcı olabilirse sevinirim

Son düzenleme:

Geri
Yukarı