Acer Aspire 3 laptopun ekranında sorun var

Fulcnher

Hectopat
Merhaba,
İnternetten laptop satın aldım.
Acer Aspire 3, Ryzen 5 3500U, Radeon 540X 4 GB RAM 1080P, 60Hz TN panel, cihaz bu. FreeDOS aldım Windows 10 kurdum.

Full HD demeye bin şahit ister ama konu o değil.
Ekrandaki problemi şöyle tarif edeyim; hani akıllı telefonun ekranına terli ellerle dokunursunuz da o ekran kristal kristal parlarya, laptopun bütün ekranı birebir o şekilde görünüyor. Veya ezilmiş karın güneşte parıldaması gibi. Açık renklerde çok daha belirgin, bakamıyorsunuz ekrana. GPU sürücüsünü falan güncelledim bir umut, tık yok.

Model düşük ama fiyatına göre özellikler güzel, 2 RAM takar kullanırım diyordum, dumura uğradım görünce. Her halukarda iade edeceğim ama nedir bu sorun tam olarak? (Fotoğrafta belli olmadığı için görsel yüklemedim.)
Teşekkür ederim.

Okuduğunu anlamaktan acizsin, bana ne yapmam gerektiğini söylüyorsun.. OKU !
Sana küfür mü ettim ben? Haraket falan ettim de benim mi haberim yok? Onu dememin sebebi bilgisayarının kötü olmadığını ima ettim ve iade etmektense garantiye göndermeni "tavsiye ettim". Ayrıca bu sinir, öfke niye? Düzgünce yanlışımı düzeltemiyor musun? Esas sen bundan aciz misin?

Esas istediğin cevap ise; üstüne baskı yapılmış olabilir, kargoda sıkışmış olabilir vs. Bunda dolayı da o hale gelmiş olabilir. Hiç olmadı fabrikasyonda kaynaklı bi durum olabilir.

Garantisi varsa gönder, kendin müdahelede bulunma.
Okuduğunu anlamaktan acizsin, bana ne yapmam gerektiğini söylüyorsun. Oku!
Sana küfür mü ettim ben? Haraket falan ettim de benim mi haberim yok? Onu dememin sebebi bilgisayarının kötü olmadığını ima ettim ve iade etmektense garantiye göndermeni "tavsiye ettim". Ayrıca bu sinir, öfke niye? Düzgünce yanlışımı düzeltemiyor musun? Esas sen bundan aciz misin?

Esas istediğin cevap ise; üstüne baskı yapılmış olabilir, kargoda sıkışmış olabilir vs. Bunda dolayı da o hale gelmiş olabilir. Hiç olmadı fabrikasyonda kaynaklı bi durum olabilir.

Kullandığın üslup yanlış, yapmaya çalıştığın tavsiye vermekse, bunu gerekçe göstermeksizin söylemen yanlış. Ayrıca yazığım yazıdan anlaşılacağı üzere iade etmenin mümkün olduğu, yeni alınmış cihazı hangi mantık ve akıl çerçevesinde garantiye gönder diyebiliyorsun? Ek olarak ekranda darbeye dayalı bir sıkıntı olsa aynı durumun tutarlı bir şekilde ekranın her yerinde olması mantıken pek mümkün görünmüyor. Kablolarında bir sorun olabilir, dediğin gibi fabrikasyon kaynaklı bir durum olabilir veya yazılımsal olabilir. Belkide sadece kullanılan panel vs. dandiktir. Burada istenilen; konuya dair bilgisi veya tecrübesi olan bir insan evladının, bunu geçerli donelerle, mantık çerçevesinde paylaşması.

Soruyu soran kişinin kim olduğuna dair fikrin yok, pekala durumu olmayan, hasbelkader bir bilgisayar edinmiş zor durumda bir çocuk da olabilir. Şu yorumu yazarak karşı tarafı yanlış yönlendirme ihtimalini, bu vebali nasıl göze alabiliyorsun? Kızığım nokta tam olarak bu!

Senin için bilgi olan şey karşı tarafa enformasyondan öte birşey ifade etmeyebilir veya yanlış sonuçlara sebep olabilir. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Kullandığın üslup yanlış, yapmaya çalıştığın tavsiye vermekse, bunu gerekçe göstermeksizin söylemen yanlış. Ayrıca yazığım yazıdan anlaşılacağı üzere iade etmenin mümkün olduğu, yeni alınmış cihazı hangi mantık ve akıl çerçevesinde garantiye gönder diyebiliyorsun? Ek olarak ekranda darbeye dayalı bir sıkıntı olsa aynı durumun tutarlı bir şekilde ekranın her yerinde olması mantıken pek mümkün görünmüyor. Kablolarında bir sorun olabilir, dediğin gibi fabrikasyon kaynaklı bir durum olabilir veya yazılımsal olabilir. Belkide sadece kullanılan panel vs. dandiktir. Burada istenilen; konuya dair bilgisi veya tecrübesi olan bir insan evladının, bunu geçerli donelerle, mantık çerçevesinde paylaşması.

Soruyu soran kişinin kim olduğuna dair fikrin yok, pekala durumu olmayan, hasbelkader bir bilgisayar edinmiş zor durumda bir çocuk da olabilir. Şu yorumu yazarak karşı tarafı yanlış yönlendirme ihtimalini, bu vebali nasıl göze alabiliyorsun? Kızığım nokta tam olarak bu!

Senin için bilgi olan şey karşı tarafa enformasyondan öte birşey ifade etmeyebilir veya yanlış sonuçlara sebep olabilir. Bilmem anlatabiliyor muyum?
Tartışmayı uzatmayalım. Hata yaptığımı kabul ediyorum, cevap yazarken 2. paragrafı düşünüyordum. Yine de abartıyorsun. Yaptığım yanlış olsa bile niye düzgünce uyarmak varken bir öfkeyle, nefretle cevap veriyorsun? Soruma cevap vermene gerek yok, dediğim gibi bu konuyu uzatmayalım.

Ayrıca "bu kesin diğer mesajlarında da böyledir" diye düşünüyorsan yanılıyorsun (son yazdıklarında biraz o hissi verdin). Sadece her insan gibi ben de bir yerde hata yaptım. Bu kadar.

Bir de yazdığını tekrar okuyunca "laptopun ekranı birebir o şekilde görünüyor" ve "ekranın her yerinde" ibarelerini gördüm. Buna dikkat etmedim nedense. Panelden kaynaklı olması daha olası geldi bana. Çünkü zamanında yine AMD bileşenli Samsung marka bir laptop kullanmıştım. Bahsettiğin durum bunda da vardı. Hatta AMD A6 işlemci vardı ama laptopun tam modelini hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı