Acer Aspire 7 A715-42G Linux dağıtımı kurulabilir mi?

Mruo

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, sisteme istediğim dağıtımı kurabilir miyim? Bazı insanlar Reddit'e kuramamışlar Dual boot falan yapmadan direkt sistemi Linux yapacağım.

16 GB RAM.
Ryzen 5 5500U.
RTX 3050.
500GB SSD.

Merhaba, sisteme istediğim dağıtımı kurabilir miyim? Bazı insanlar Reddit'e kuramamışlar Dual boot falan yapmadan direkt sistemi Linux yapacağım.

16 GB RAM.
Ryzen 5 5500U.
RTX 3050.
500GB SSD.
Tabiki kurarsınız. Linux Mint ile başlayın bana kalırsa ama siz bilirsiniz.

16 GB RAM.
Ryzen 5 5500U.
RTX 3050.
500GB SSD.
RTX 3050 için Linux driverları var.
İşlemci zaten dert değil.
Bence, ilk dual kurulup sıkıntı yaşanırsa silinebilir. Evet kurduktan sonra kaçabilmek gibi bir şansınız var.
Maksimum kolaylık için Ubuntu flavorlarına ya da Pop OS'e bakabilirsiniz.
Not: X11 kullanın Wayland hala sorunlu.

Acer'in driverlarının Linux olarak yok mesela Acer'ın care Center olan bir uygulaması var onu Wine ile kurar isem çalışır mı?
Sisteme müdahale eden programları Wine ile kullanmak pek tekin değil ve %80 şarj limiti dışında hiç bir özelliği yok o programın. TLP ile de konfigüre edilir o.

Not: Acer A315 58 516F kullanıyorum ama bambaşka cihazlar kullanıyoruz :D

Rxt 3050 için Linux driverları var.
Bence, ilk Dual kurulup sıkıntı yaşanırsa silinebilir. Ever kurduktan sonra kaçabilmek gibi bir şansınız var.
Maksimum kolaylık için Ubuntu flavorlarına ya da Pop!_OS'e bakabilirsiniz.
Not: X11 kullanın wayland hala sorunlu.

Sisteme müdahale eden programları Wine ile kullanmak pek tekin değil ve %80 şarj limiti dışında hiçbir özelliği yok o programın. Tlp ile de konfigüre edilir o.

%80 şarj limiti sonradan oluyorsa zaten işim olmaz o uygulama ile rica etsem onu nasıl yapabilirm yazabilir misiniz?

Size tavsiyem bir flash belleğinizi Linux dağılımını kurmak için boot edin. İkinci flash belleğinizi Windows kurmak için boot edin. Linux'u kullanmaktan vazgeçerseniz Windows'u kurmanız kolay olur. Şahsen ben Linux kullanırken Windows USB kuramıyordum hata alıyordum hep.

%80 şarj limiti sonradan oluyorsa zaten işim olmaz o uygulama ile rica etsem onu nasıl yapabilirm yazabilir misiniz?
%80 şarj limiti çeşitli programlar ile koyulabilir bunlardan biri de Linux için gelişmiş bir enerji yöneticisi TLP. İşlemci hızından PCI slotlarının güç tasarrufu moduna kadar her şey elleniyor.

Batarya menüsünü dual boot kullandığım için hiç kullanmadım fakat resmi yönergeyi atabilirim.

Terminalle mi boğuşacağım demeyin gayriresmi ve benim de kullandığım çok güzel bir UI var.

5500U ve entegre grafiklere dair bir yazı:

Son düzenleme:
RTX 3050 için Linux driverları var.
Bence, ilk Dual kurulup sıkıntı yaşanırsa silinebilir. Evet kurduktan sonra kaçabilmek gibi bir şansınız var.
Maksimum kolaylık için Ubuntu flavorlarına ya da Pop!_OS'e bakabilirsiniz.
Not: X11 kullanın Wayland hala sorunlu.

Sisteme müdahale eden programları Wine ile kullanmak pek tekin değil ve %80 şarj limiti dışında hiçbir özelliği yok o programın. TLP ile de konfigüre edilir o.

Zaten o tarz uygulamalar genelde çalışmıyor. Ama topluluk tarafından geliştirilmiş Control centet araçları olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı