Acer Aspire laptop BIOS şifresi sıfırlama

ultrailker

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle PC'ye format atmak istedigimden BIOS'tan security kismini disable yapmam icin BIOS sifresi olusturmami istedi ve ben sifre ayarladim ama sifre ayarlarken Enter'a bastigim zaman Enter'i da sifreden saydi ve ben onaylamis oldum. Simdi PC açılırken sifre soruyor ama yazdigim sekilde yaziyorum ve kabul etmiyor. 3 defa yanlış girdim ve önüme belirli sayılar cikti bunlarla internetten sifre alınıyormuş onu yaptım, o da ise yaramadi. Sonra PC'yi actim pili söktüm taktim bu sefer de o sayilar çıkmadi ama normal sekilde sifre sordu yine, bunun default sifresi var mi? Mesela modemlerdeki gibi bi sifre var mi? Yoksa ben nasil bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
CMOS'u sıfırlamanız gerekiyor. Pili birkaç saniye çıkarmak işe yaramıyor. Acer'ın önerdiği yöntem, cihazı prizden ayırmak ve pili sökmek. Daha sonra BIOS pilini söküp 1 saat bu şekilde beklettikten sonra BIOS pilini tekrar takıp açmak.
İşe yaramaz ise Acer ile iletişime geçmenizi öneririm.

Laptoplarda CMOS sıfırlama genelde BIOS şifresini silmez çünkü güvenlik için laptoplar artık şifreyi CMOS'ta saklamıyor. Kimisinde -yanlışım yoksa- özel yonga var ve kimisinde de Embedded Controller içinde saklanıyor şifre. O yüzden cihazları servise göndermek gerekebiliyor.

Laptop modeliniz nedir?

Laptoplarda CMOS sıfırlama genelde BIOS şifresini silmez çünkü güvenlik için laptoplar artık şifreyi CMOS'ta saklamıyor. Kimisinde -yanlışım yoksa- özel yonga var ve kimisinde de Embedded Controller içinde saklanıyor şifre. O yüzden cihazları servise göndermek gerekebiliyor.

Laptop modeliniz nedir?

Evet suan da normal format atma ekrani geliyor ama BIOS'a girmek istediğim zaman ayni şekilde PASSWORD soruyor. Format atıyorum, islem bittikten sonra PC reset atiyor ya o açılışta SECURITY BOOT FAIL hatası veriyor. Bunu kaldırmak için de BIOS'a girmem gerekiyor ama giremiyorum.

Model: Acer Aspire 3 A315-51-39X7
CMOS'u sıfırlamanız gerekiyor. Pili birkaç saniye çıkarmak işe yaramıyor. Acer'ın önerdiği yöntem, cihazı prizden ayırmak ve pili sökmek. Daha sonra BIOS pilini söküp 1 saat bu şekilde beklettikten sonra BIOS pilini tekrar takıp açmak.
İşe yaramaz ise Acer ile iletişime geçmenizi öneririm.

Malesef 1 saat bekledim ama işe yaramadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı