İnceleme Acer Nitro 16 AN16-41 nh. Qlley. 001 bench testi

Herkese iyi sosyaller,
Şu sıralar güzel indirimler olduğundan dolayı laptop tavsiye istemleri tavan yapmış durumda. Daha önce Nitro 16 için genel bir inceleme yayınlamıştım. Yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum cihazı genel olarak cihazla ilgili hiçbir problem yaşamadım hala (umarım hiç yaşamam). Gelen geri bildirimlere göre bir kullanıcı Optimus modda WattMan hatası alıyor cihaza özgün bir durum mu yoksa genel bir problem mi hafta için kendimde BIOS'tan Optimus moda alıp test edip sonucu buradan paylaşacağım.
Hafta için BIOS sürümünü güncelledim 1.15 versiyonuna geçtim ve yeniden bir bench testi almaya karar verdim. Sonuç aşağıda ki gibidir.

1699726445431.png

HWiNFO okuyacak olursak;

CPU Power.
Teste başlar başlamaz 60W'a aldı kendini. Test sürdükçe bu değer kademe kademe yukarı çıktı ve en fazla çektiği değer 87.908W.

CPU sıcaklıkları.
60W sabitlendiğinde güç sıcaklık 70 dereceydi. Watt yukarı çıktıkça haliyle sıcaklıklar da yukarı çıkmaya başladı ve 87.908W ulaştığında maksimum değer 92 dereceyi ortalama sıcaklık ise 67.3 dereceyi gösterdi.

Burada tüm çekirdek sıcaklıklarına baktığımda 92 dereceyi gören sadece Core3 olduğunu bu çekirdeğin de ortalama 76.1 derecede çalıştığını gördüm. Diğer çekirdeklerde maksimum ısı 82.2 derece olarak gözüküyor.

Cihazın performansından genel olarak çok memnunum. 40.000 TL bandında genel olarak bu cihazı da öneriyorum ancak aynı özelliklere sahip Victus 16 için genel olarak işlemcide sınırlama(kısıtlama) var olarak belirtiyoruz.

Yaptığım en güncel test ve aldığım değerler bu şekilde. Eğer aramızda Victus kullanan arkadaşlar var ise (7840HS işlemcili) onlarda testlerini bu başlıkta paylaştıkları taktirde bire bir bir kıyaslama yapma imkanımız olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel sonuç. Evet dahiliyi bu şekilde devre dışı bırakabilirsin. Mobil kullanacağın zaman optimusa alırsan pil süren oldukça uzar.
hocam tekrar rahatsız ediyorum bir sorum olacaktı. uygulamaların kurulum sihirbazında pencere ve yazılar çok bulanık görünmekte. bu bulanık yazıları farklı uygulamalarda da rast geldim. bunun sebebi 1920x1200 olmasından kaynaklı mı? yoksa benle alakalı bir şey veya eksik bir şey mi yaptım?

Hocam tekrar rahatsız ediyorum bir sorum olacaktı. Uygulamaların kurulum sihirbazında pencere ve yazılar çok bulanık görünmekte. Bu bulanık yazıları farklı uygulamalarda da rast geldim. Bunun sebebi 1920x1200 olmasından kaynaklı mı? Yoksa benimle alakalı bir şey veya eksik bir şey mi yaptım?

Görüntü ayarlarından ölçek %125 mi onu kontrol et. Eğer %125 ise GPU driverlarını kontrol et.

Görüntü ayarlarından ölçek %125 mi onu kontrol et. Eğer %125 ise GPU driverlarını kontrol et.

Bende 1-2 gün önce bu cihazı satın aldım da 1-2 şey sorabilir miyim?
Laptopu açtığımızda masaüstü geldiğinde ekranda çok kısa saniselik komut sayfaları açılıp kapanıyor mu sizde de?
Bir de kurulumları yaptım da silmem gereken problemli ya da gereksiz programlar var mı? Ben ne varsa yüklemiştim muhtemelen gereksiz vardır aralarında mesela AMD sitesinden adrenalin yazılımı ya da Killer intelligence Center başka Acer quick Access gibi aklıma bunlar geldi. Stabil çalışması için gereksiz ne varsa silmek istiyorum özetle.

Laptopu açtığımızda masaüstü geldiğinde ekranda çok kısa saniselik komut sayfaları açılıp kapanıyor mu sizde de?
Bir de kurulumları yaptım da silmem gereken problemli ya da gereksiz programlar var mı? Ben ne varsa yüklemiştim muhtemelen gereksiz vardır aralarında mesela AMD sitesinden adrenalin yazılımı ya da Killer intelligence Center başka Acer quick Access gibi aklıma bunlar geldi. Stabil çalışması için gereksiz ne varsa silmek istiyorum özetle.

CMD ekranı açılmıyor bende. Crackli bir program yükledin mi? Veya Windows'u KMS ile mi aktifleştirdin?

• Killer programı sadece Ethernet üzerinden çalışır Wi-Fi kullanıyorsan sürekli silebilirsin.
  • Adrenalin dahili GPU'nun Denetim Masası onunla bir işin yok silebilirsin.
  • Acer Care kontrol dursun optimizasyon ve güncellemeleri denetlersin.
  • Quick Access silebilirsin.

Evet %125. NVIDIA driverını elle kurmuştum dün. Bir problem yok gibi.

BIOS'a gir, Advanced sekmesine gel display modu only NVIDIA alır mısın bir de öyle dene görüntü nasıl

Herkese iyi Sosyaller,
Şu sıralar güzel indirimler olduğundan dolayı laptop tavsiye istemleri tavan yapmış durumda. Daha önce Nitro 16 için genel bir inceleme yayınlamıştım. Yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum cihazı genel olarak cihazla ilgili hiçbir problem yaşamadım hala (umarım hiç yaşamam). Gelen geri bildirimlere göre bir kullanıcı Optimus modda WattMan hatası alıyor cihaza özgün bir durum mu yoksa genel bir problem mi hafta için kendimde BIOS'tan Optimus moda alıp test edip sonucu buradan paylaşacağım.
Hafta için BIOS sürümünü güncelledim 1.15 versiyonuna geçtim ve yeniden bir bench testi almaya karar verdim. Sonuç aşağıda ki gibidir.

Eki Görüntüle 2010949

HWiNFO okuyacak olursak;

CPU Power.
Teste başlar başlamaz 60W'a aldı kendini. Test sürdükçe bu değer kademe kademe yukarı çıktı ve en fazla çektiği değer 87.908W.

CPU sıcaklıkları.
60W sabitlendiğinde güç sıcaklık 70 dereceydi. Watt yukarı çıktıkça haliyle sıcaklıklar da yukarı çıkmaya başladı ve 87.908W ulaştığında maksimum değer 92 dereceyi ortalama sıcaklık ise 67.3 dereceyi gösterdi.

Burada tüm çekirdek sıcaklıklarına baktığımda 92 dereceyi gören sadece Core3 olduğunu bu çekirdeğin de ortalama 76.1 derecede çalıştığını gördüm. Diğer çekirdeklerde maksimum ısı 82.2 derece olarak gözüküyor.

Cihazın performansından genel olarak çok memnunum. 40.000 TL bandında genel olarak bu cihazı da öneriyorum ancak aynı özelliklere sahip Victus 16 için genel olarak işlemcide sınırlama(kısıtlama) var olarak belirtiyoruz.

Yaptığım en güncel test ve aldığım değerler bu şekilde. Eğer aramızda Victus kullanan arkadaşlar var ise (7840HS işlemcili) onlarda testlerini bu başlıkta paylaştıkları taktirde bire bir bir kıyaslama yapma imkanımız olacaktır.

Merhaba genel olarak memnun musun? Gördüğün ya da yaşadığın kronik bir problemi var mı cihazın? Uzun ömürlü bir laptop arıyorum temiz kullanırım 5 yıl belki daha fazla sorunsuz götürür mü sence?

Merhaba genel olarak memnun musun? Gördüğün ya da yaşadığın kronik bir problemi var mı cihazın? Uzun ömürlü bir laptop arıyorum temiz kullanırım 5 yıl belki daha fazla sorunsuz götürür mü sence?

Merhaba, evet memnunum genel olarak. 7. ayına giriyor cihaz herhangi bir sorun yaşamadım. 4-5 yıl çok rahat götürür.

CMD ekranı açılmıyor bende. Crackli bir program yükledin mi? Veya Windows'u KMS ile mi aktifleştirdin?

• Killer programı sadece Ethernet üzerinden çalışır Wi-Fi kullanıyorsan sürekli silebilirsin.
  • Acer care kontrol dursun optimizasyon ve güncellemeleri denetlersin.

BIOS'a gir, Advanced sekmesine gel display modu only NVIDIA alır mısın bir de öyle dene görüntü nasıl.

BIOS da display mode seçtiğimiz yerde AMD-SVM diye bir şey var o bende enabled seçili. Bu şekilde mi olmalı değiştireyim mi diğer seçeneğe bilgin var mı?
Dediklerini aynen sildim çok sağ ol faydalı oldu. AMD entegre grafik sürücüsü Windows Update'den kendi yüklenecek değil mi?
Bir de bu bulanıklık problemi maalesef bende de var. Sadece NVIDIA'dan çalıştırdığımda da aynı durum mevcut. Mesela Windows ayarlar bölümünde bulanıklık yok ama sağ aşağıda NVIDIA simgesine sağ tıkladığımızda çıkan pencere bulanık :( başka bulanıklık örnekleri de var. Mesela oyunlarda da hiç bulanıklık problemi yok ilginç.

Windows Update zaten ayarlar.

• Acer care kontrol dursun optimizasyon ve güncellemeleri denetlersin.

BIOS'a gir, Advanced sekmesine gel display modu only NVIDIA alır mısın bir de öyle dene görüntü nasıl.

Bu bulanıklık hakkında bende durum halen var da şöyle bir şey oldu bir tasarım programımda bulanıklık vardı programa sağ tıklayıp özelliklerde uyumluluk modlarının olduğu sekmede yüksek DPI ayarları bölümünün içinde yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kıl diye bir seçenek var onu kullanınca bulanıklık gidiyor. Bu ayarı bütün bilgisayara yapabileceğimiz yer var mıdır acaba? Bir de ölçeklendirme %100e getirince bütün bulanıklıklar vs. gidiyor hiç ayar yapmadan fakat %100 de her şey çok aşırı küçülüyor bu şekilde pek kullanamıyorum. Ne önerirsin? Sanırım sen ayrı monitör kullanıyorsun ve ölçeğin %100 de duruyor. Harici ekranın büyük olduğu için de küçük olmuyor simgeler yazılar vs. değil mi? :D

Geri
Yukarı