İnceleme Acer Nitro 5 5600H RTX 3050

Merhaba arkadaşlar, laptopum elime geçeli bir süre oldu ve şimdi incelemesini yazıyorum.
İlk olarak ekran kalitesinden başlamak istiyorum. 1080p Full HD 144 Hz ekrana sahip. Gayet güzel, güneşte yansımayı olabildiğince azaltan bir ekranı var. Ekranın benim gözümde tek eksiği panelin 25 ms olması, ben açıkçası hissetmiyorum bunu ancak bu tarz olaylara takılan arkadaşlar varsa dikkatlerine sunarım.
Kasa kalitesine gelelim, gayet premium hissi veren bir kasası ve klavyesi var. Touchpad kullanımı oldukça kolay ve rahat, klavyesi ile çok kolay bir şekilde yazılar yazabilir, oyun oynayabilirsiniz. Kasa ısınıyor tabii ama wasd çevresine o ısı etki etmiyor. Daha çok 8 ve F9-F10 kısımları ısınıyor.
Soğutmasına gelelim, soğutması beklediğimden iyi açıkçası, forumda Nitro 5'in soğutmasını övende var gömende. Elimdeki modelde R5 5600H ve RTX 3050 var. Tam yükte işlemci ısısı 84 ekran kartı ısısı 77 derecelerde geziyor. (masada ve ekstra soğutma olmadan) ekstra soğutma aldığım zaman bu dereceleri 3-4 derece daha azaltacağımı düşünüyorum.
Oyun performansına gelecek olursak, laptopun kendi ekranında denediğim oyunlarda FPS'ler şu şekilde;
Valorant: 120-180 FPS (1080p medium)
CS:GO: 100-150 FPS (1080p Ultra)
LoL: 90-200 FPS (1080p Ultra)
Mafia definive Edition: 45-65 FPS (1080p Ultra)
AC Valhalla: Sabit 60 FPS (1080p medium-FSR off)
Harici monitör ile aldığım değerler:
Valorant: 150-220 FPS (1080p medium)
CS:GO: 120-170 FPS (1080p Ultra)
LoL: 125-240 FPS (1080p Ultra)
Mafia definive Edition: 50-80 FPS (1080p Ultra)
AC Valhalla: 65-85 FPS (1080p medium)
RAM'in 8 GB olduğunu unutmayalım... Bu RAM'i çift kanalda 16 yaptığımız zaman performansta gözle görülür bir artış olacağını düşünüyorum.
Hoparlöre gelelim, yeaaani dizi, video izletir ses seviyesi gayet ideal ancak basslar benim hoşuma pek gitmedi.
Masaüstü performansına gelelim, gayet seri, hızlı olması gerektiği gibi bir masaüstü performansı veriyor. Gayet tatmin edici, internette gezinmek oldukça keyifli.
Bataryaya gelelim, oyuncu laptopu alacaksanız muhtemelen şarjda kullanacaksınızdır zaten, ancak benim gibi kütüphaneye falanda götürürüm diyorsanız eğer ki, pil tasarrufunu açıp, oyun modlarını kapatmanız gerekiyor. Bunları yaptığınız takdirde sizi 3-4 saat kadar götürür. Eğer oyun performansı modları açık şarjda değilken oyun oynarsanız taş çatlasın 2 saat gideceğini düşünüyorum. İncelememizin sonuna geldik. Eklemeyi unuttuğum, aklınıza takılan veya sormak istediğiniz bir soru olursa sorun seve seve cevaplarım, buralardayım :) iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• inceleme 2.jpg
    inceleme 2.jpg
    15,2 KB · Görüntüleme: 245
  • inceleme.jpg
    inceleme.jpg
    17,8 KB · Görüntüleme: 249
  • mafia.jpg
    mafia.jpg
    19,9 KB · Görüntüleme: 252
Yok RTX 3050 oynatır. GTX 1650 bile oynatır, dedim almışken biraz yüksek olsun. Kulanma amaçlı almadım aslında. Almanya'da yalnız kalıyorum, can sıkıntısından aldım izine gelince satarım düşüncesi ile, yoksa dediğiniz gibi 3050 içinden geçer.

Hocam CSGO'yu bilmiyorum ama Valorant FPS değeri düşük gibi geldi bana. Birebir aynı cihaz bende var ve Valorantta en yüksek ayarlarda bile 200-220 FPS arası alıyorum.
Raminiz kaç GB hocam?

Hocam CSGO'yu bilmiyorum ama Valorant FPS değeri düşük gibi geldi bana. Birebir aynı cihaz bende var ve Valorantta en yüksek ayarlarda bile 200-220 FPS arası alıyorum.
Hocam benim dayımda RTX 3050 Tİ 16 GB RAM İ5 11400h işlemci var, Monster marka onun ki, benden 20 FPS kadar yüksek alıyor sadece. Onu da Ram'e bağlıyorum ben.

Şunu da belirtmeliyiz ki oyunlardan ciddi performans bekleyenler bu laptopu almamalı. RTX 3050'in PC sürümü oldukça rezil durumdayken laptop sürümünün ne kadar verimli olacağı tartışılır. Oyun odaklı sistem dizmek isteyen varsa da laptoptan ziyade masaüstüne yönelmelidir. Masaüstü bilgisayarların fiyatı daha uygun oluyor ve onun haricinde bu laptopu almayı düşünen varsa da fiyatına göre uygun bir laptop, alacaklara şimdiden hayırlı olsun.
Hocam sizin daha yüksek oyun performanslı benzer bütçeler için (20.000) başka bir öneriniz var mı? Ben de ilgileniyorum ve sıradan öğrenci işleri hariç genel olarak oyun oynayacağım. Dediğim gibi param boşa gitmesin istiyorum.

Geri
Yukarı