İnceleme Acer Nitro 16 AN16-41 NH.QLLEY.001 incelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkese iyi sosyaller,

1 Haftadır kullandığım “Acer Nitro 16 AN16-41 NH.QLLEY.001” laptop hakkında incelemelerimi paylaşacağım

Cihaz Özellikleri

Ekran16" 165 Hz %100sRGB 400nit G-Sync 3ms
İşlemciAMD Ryzen 7 7840HS 8 Çekirdek 60w
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 4060 8GB 140w (Advanced Optimus)
RAM16 GB 5600 MHz DDR5 (Tek 16 GB RAM Mevcut)
SSD1 TB Gen4 NVMe M.2 SSD ( Boşta 1 adet M.2 Yuvası Var)
Pil92Wh
Tasarım2,7 kg (Plastik kasa, plastik kapak) Dört bölge RGB klavye
Ses SistemiDTS:X Ultra
Giriş Çıkış Yuvarları1x 3.5mm Comba jak 1x HDMI 2.1 1x USB 2.0 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort / 65w'a kadar Power Delivery Destekli 1x RJ45 Lan Port 1x Type-C USB 4 1x microSD Kart Okuyucu
Soğutma SistemiÇift fanlı dört ızgaralı soğutma sistemi, Sıvı metal termal macun

İç Kısım

Cihaz sade ve karmaşık olmayan bir iç kısma sahip. SSD ve RAM ısı yalıtkanlığı için termal pad ile sarılmış bu durum çok hoşuma gitti. GPU ve CPU 5 adet bakır boru tarafından 2 adet fan ile soğutuluyor ve bu fanları Max 6500 RPM ile çalışıyor. BIOS pilini de rahat sökülüp takılabilir bir şekilde olması bana göre gayet hoş olmuş. İç kısımda tek beğenmediğim nokta Pil herhangi bir vida ile sabitlenmemiş sağ ve sol üst kısımlarda bulunan plastiklere geçme olarak konulmuş. Cihazı açıp incelerken hafif öne doğru eğdiğimde cihazı pil direk yerinden çıktı. 😊

1695584892013.png

İşlemci: AMD Ryzen 7 7840HS 8 Çekirdek 60W

Ryzen mı Intel mi çok arada kalmıştım. Mobil de Ryzen neredeyse hiç kullanmadım ama yapılan yorumlar ve gerekli araştırmalarım sonucu Ryzen deneyimlemeye karar verdim. 7840HS gerçekten bahsedildiği gibi güçlü bir işlemci ve ısınmaya bir işlemci (kasa, soğutma ve macun farkından dolayı değişkenlik olabilir.) Yaptığım testlerde Max çektiği güç 60W çıkıyor ve bir haftadır işlemciye yapmadığım işkence kalmamasına rağmen 81-82 dereceyi asla geçmiyor bu beni çok memnun etti.

Cihazda sıvı metal termal macun mevcut.

1695584907028.png

1695584915540.png

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB 140W (Advanced Optimus)

4060 için söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Zaten bilinen bir kart 140W ancak voltaj sınırı nedeni ile 100W da sınırlıyor kendini ( bu sınırlama tüm 4050-4060 ve 4070 kartlarda mevcut.) Sınırlama olsa da verdiği performans 140W'a yakın gibi. 140W ı yaptığım tüm testlerde sadece birkaç modda görebildim. Diğer testlerde 95-100 ara sıra 110w arası çekiyor gücü. Cihazda Advanced Optimus bulunuyor. NVIDIA Denetim Masası üzerinden “Only NVIDIA GPU” veya Optimus arasında kolaylıkla geçiş sağlayabiliyorsunuz. Yaptığım tüm testlerde GPU sıcaklığı maksimum 82 dereceyi gördü. (Cihazın altında soğutucu yok sadece yüzeyden 3-4cm yukarda duruyor.)

1695584930322.png

1695584941124.png

1695584954328.png

1695584967627.png

1695584975446.png

RAM: SK Hynix 16 GB 5600 MHz DDR5 CL46

Cihaz tek kanal 16 GB RAM ile geliyor. Forumda şöyle bir söylem vardı sürekli. DDR5 Tek kanalda olsa çift kanal performansında çalışıyor diye. Maalesef durum böyle değil. Online rekabetçi FPS oyunlarında kanal ile aldığım FPS ile çift kanalla aldığım FPS arasında neredeyse 100 FPS fark var. Bu nedenle cihaza muhakkak 2. ram takılmalı. Durumu en sonda görsel ile paylaşacağım.

SSD : SK Hynix 1 TB Gen4 NVMe M.2 SSD
Bu okumaya bu yazma pek olmamış gibi :)

1695584988426.png

Pil : 92Wh
Adaptör : 330W

Cihazı güçten çıkardıktan sonra tüm ayarlamaları NitroSense kendi yapıyor. Modunu AC kapalı moduna alıyor, ekran Hz'i 60'a indiriyor, işlemcinin Turbo Boost'unu kapatıyor ve size 2 adet seçenek sunuyor “Eko ve Dengeli modlar” Dengeli modda 2.5 eko modda 3 saat 15 dakika pil süresi veriyor. Cihazı güce geri taktığınızda cihazı tüm ayarlar normale dönüyor.

1695584999731.png

Adaptör oldukça büyük ve bir hayli de ağır. Taşınması güç bir adaptör.

?hash=3ae79b8bf9290b98108600043d08cb1e.png

Tasarım: 2,7 kg (Plastik kasa, plastik kapak) Dört bölge RGB klavye

Kasa plastik olmasına rağmen premium bir hissiyat veriyor ve plastik olduğu anlaşılmıyor bile. Arka kapak tasarımı da çok hoşuma gitti. Nitro amblemi arka plan ışıklı bir tasarım olsaydı daha hoş durur gibiydi ancak fosforlu bir malzemeye sahip amblem ve açı değiştirdikçe yansıyan rengi de değiştiriyor gayet hoş duruyor.

1695585035260.png

Klavye kullanırken içeri göçme yapmıyor. Yük altında iken klavye bölgesi ısınıyor ancak rahatsız edecek bir seviyede değil kabul edilebilir bir seviyede bu ısınma. 4 bölge RGB destekli bir klavyesi var NitroSense üzerinden 8 ayrı efekt modu ve renk ayarları kolaylıkla yapılabiliyor.

1695585044118.png

Ses Sistemi: DTS: X Ultra

Ses inanılmaz derecede berrak ve yüksek. Bir laptoptan beklenmedik bir performans bana göre gerçekten çok başarılı buldum cihazın sesini.

1695585065191.png

Giriş Çıkış Yuvarları:

Yukarıdaki özellikler tablosunda tüm çıkışlar yazıyor. Burada değineceğim tek nokta, cihazı harici monitörde kullanacak ve bağlantıyı Type-C üzerinde ki DisplayPort'tan yapacaksanız Advanced Optimus'dan feragat vermeniz gerekiyor zira bu bağlantı üzerinde Advanced Optimus'u kullanamıyorsunuz. HDMI bağlantısında hiçbir problem yok monitörü bağlayabilip Advanced Optimus'u kullanabiliyorsunuz.

Soğutma Sistemi : Çift fanlı dört ızgaralı soğutma sistemi, Sıvı metal termal macun

GPU ve CPU 5 adet bakır boru tarafından 2 adet fan ile soğutuluyor ve bu fanları max 6500 RPM ile çalışıyor. Sıvı metal macun işini çok iyi yapıyor. Ağır Yük altında GPU 80 CPU 80 üzerini şimdilik hiç görmedim.
NitroSense

Programı kullanımı oldukça basit. 3 adet senaryo mevcut( Günlük-Oyun-Sessiz) ve bunları 4 adet mod izliyor (Sessiz-Dengeli-Performans-Turbo).

1695585080826.png

Fan kontrolünde 3 adet mod mevcut (Oto-maksimum-Özel) Özel modda GPU ve CPU fanlarını ayrı ayrı %lik oranda çalıştırabiliyorsunuz.

1695585092067.png

Aydınlatma kısmında 8 adet ayrı efekt ve renk paletinden istenilen renk seçilebiliyor. Alan kısmında da 4 bölge ayrı ayrı renklendirme yapılabiliyor klavye aydınlatması.

1695585101946.png

İzleme ekranı gelen tüm bilgileri veriyor.

1695585110017.png

50 dosya yükleme hakkım bittiği için FPS görsellerini yükleyemedim ancak şöyle bahsedeyim özellikle 1x16 ve 2x16 DDR5 RAM farkını anlatmak için;

Valorant'ta 1x16 da aldığım anlık FPS değeri 244, ortalama FPS değeri 226 idi.
2x16 geçtikten sonra bu değerler anlık 362 ortalama 344 FPS değerlerine çıktı. Sıcaklıklar da GPU 60, CPU 75 derece civarlarında.

Kısa bir kullanım deneyiminden sonra cihazdan şu anda oldukça memnunum. 6 ay sonra uzun kullanım deneyimini de sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.
Sizlerde fikirlerinizi ve yapmam istediğiniz testler/oyun değerleri var ise belirtebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1695585008437.png
    1695585008437.png
    830,4 KB · Görüntüleme: 392
Son düzenleme:
Hocam çift kanal gerçekten çok etkili. Kendi laptopum i5 10300H-1660 Ti ile oyunlarda sürekli drop giriyordu FPS'ler düşüktü 16x1 RAM'e sahiptim. 8x2 RAM alıp taktım ve droplar gitti FPS ortlama 1.5 kat arttı. 8+16 ile denedim gene Dual çalıştı FPS dropları yok oldu.

Biraz böyle idare edip bir tane daha 16 GB RAM satın almak şart oldu o zaman.

Biraz böyle idare edip bir tane daha 16 GB RAM satın almak şart oldu o zaman.

Eğer laptopu uzun süre kullanırım diyorsanız 16x1 alın veya elinizdeki RAM'i satıp 8x2 de alabilirsiniz. Ben şu an 8x2 kullanıyorum yetmediği yerde elimdeki 16'yı takıp 24 GB yapacağım öyle de Dual channel çalışıyor zaten.

Selam üstat, incelemeni görüp son anda HP Victus almaktan vazgeçtim. Dün gece 32 GB versiyonunu Hepsiburada teknoryadan sipariş verdim. (41000'e geldi Visa indirimiyle)
Bu arada Aspire V17 Nitro'dan sonra ilk laptopum olacak hayırlısıyla :) (GTX 860M, çağ atlama çıtasını biraz yükseltiyorum)

Teknoloji ve donanım bilgisi konularında iyi sayılmam; Online alışveriş kültürümse hiç yoktur. Bu vesileyle birkaç sorum olacaktı.

İlk olarak kargo konusunda bir şey danışmak istiyorum. Teslimat anında adreste ben bulunmayacağım. Benim yerime bir akrabam teslim alacak ve ben ancak teslimattan 4-5 gün sonra cihazı ele alabileceğim. Herhangi bir sorun tespit etmem halinde ve iade-değişim talebi gibi bir çözüme başvurmak zorunda kalırsam, aradaki bu süre bana bir dezavantaj oluşturur mu?

İkinci olarak, bu cihazı tercih etmemdeki sebeplerden biri olarak RAM ve SSD kalitesinin muadil fiyattaki cihazlara kıyasla daha iyi olmasıydı. Standart olarak Acer'ın bu modelinde 16 GB olduğunu, 32 GB yükseltmesini teknoryanın kendisi aynı RAM'den 1 tane daha ekleyerek opsiyonel olarak satışa sunduğunu öğrendim. Bu işlere pek hakim olmadığım için mazur görün sorum komik gelebilir ama kafalarına göre bu anlamda bir parça çıkarma takma durumu olur mu? Yani şu anda 2 tane "SK Hynix 16 GB 5600 MHz CL 46" haricinde bir şeyle karşılaşma ihtimalim var mı? SSD ne olduğunu bilmediğimden bir şey düşünemiyorum tabii.

Aslında çok daha genel olarak toparlarsam; sizce nasıl bir kontrol sağlamalıyım ve en çok nelere dikkat etmemi tavsiye edersiniz?

Günaydın dostum, en iyi seçimi yapmışsın iyi günlerde kullanan dileği ile.

Kargoyu teslim alacak kişi dış kutuyu kontrol etsin kargocunun aşırı bir ezik veya yırtık varsa kargocuya tutanak tutturup teslim almasın cihazı. Dış kutuda sorun yok ise 4-5 gün sonra kendiniz ana kutuyu açarken video başlatın ve öyle açın kutuyu her detayı videoya alın herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bu video ile iade/değişim süreci başlatın. 4-5 gün sonra açılmasında herhangi bir problem olmaz video başlarken kutuyu açtığınız tarihi sesli olarak söyleyin yeterli.

Teknorya'nın kendi eklediğini düşünmüyorum kafalarına göre cihazı özelleştiremezler disbritörler penta veya arena bilgisayar yapıp veriyordur. Uyumsuz parça takacaklarını da sanmıyorum. SSD de SK Hynix marka.

Genel olarak cihazın kurulumundan sonra pixsel testi yapıp. Cihazın monitöründe ışık sızması göreceksiniz buna aldırış etmeyin IPS panellerin doğasında var ışık sızması bir hata değil yani.

32 GB RAM ile 16 GB RAM fark ediyor mu? Bende 3060 var (Ben laptop aldığımda RTX 40N0 laptop yoktu 3070 vardı ama daha pahalıydı.) 16 GB RAM versiyonu ile 32 GB RAM versiyonu arasında 1000 lira var diye 32 GB aldım. Ama 16 GB laptop kullanmadığım için bilmiyorum😀
512 GB yerine 1 TB olsun, 16 GB yerine 32 GB olsun, i7 11 yerine i7 12 olsun derken fiyatını 3 bin lira artırmış oldum😵

32 GB ile 16 GB olarak değil de tek kanal ve çift kanal olarak fark ediyor.

Hocam ben 120 ile 180 arası değerler alıyorum. Bazen 90 olduğunu yerler oluyor. Çift kanal RAM kullandığınız için mi bu değerleri alıyorsunuz?

Aynen çift kanal olduğu için +100 FPS fark ediyor.

Elinize sağlık, soğutma tarafı başarılı görünüyor. Notebook güncellemesi yaparsam liste adaylarından biri bu olabilir.

Hocam bende alsam mı almasam mı diye düşünüyorum acaba indirim gelir mi diye siz direkt yapıştırmışsınız 38-37klara aniden düştüğü görülmüş bazı zamanlarda kafam çok karışık o yüzden.

11.11 indirimini kaçırınca epey canım sıkıldı. Düzenli olarak indirim ve kampanya takibi için ayırabileceğim fazla bir zaman yoktu ve dövizin hareketine güvenmediğim için yapıştırayım artık dedim. 23-24.11 beklerdim normalde ama kıbrısta yaşıyorum ve türkiye ziyaretimle uyumlu bir şekilde alışverişi halletmem gerekti aslında en büyük sebebim bu.
Anlayacağınız üzere kişisel ihtiyaç ve tercihlerinize göre bir karar vereceksiniz eninde sonunda.
Yerinizde olsam indirimi beklerdim, şunun şurasında 1 hafta kalmış ama tabi sonuçta siz bilirsiniz.

Günaydın dostum, en iyi seçimi yapmışsın iyi günlerde kullanan dileği ile.

Kargoyu teslim alacak kişi dış kutuyu kontrol etsin kargocunun aşırı bir ezik veya yırtık varsa kargocuya tutanak tutturup teslim almasın cihazı. Dış kutuda sorun yok ise 4-5 gün sonra kendiniz ana kutuyu açarken video başlatın ve öyle açın kutuyu her detayı videoya alın herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bu video ile iade/değişim süreci başlatın. 4-5 gün sonra açılmasında herhangi bir problem olmaz video başlarken kutuyu açtığınız tarihi sesli olarak söyleyin yeterli.

Teknorya'nın kendi eklediğini düşünmüyorum kafalarına göre cihazı özelleştiremezler disbritörler penta veya arena bilgisayar yapıp veriyordur. Uyumsuz parça takacaklarını da sanmıyorum. SSD de SK Hynix marka.

Genel olarak cihazın kurulumundan sonra pixsel testi yapıp. Cihazın monitöründe ışık sızması göreceksiniz buna aldırış etmeyin IPS panellerin doğasında var ışık sızması bir hata değil yani.

Günaydın, yanıtın için çok teşekkür ederim. Tarif ettiğin şekilde yol izleyeceğim. Umarım sorun yaşamadan ağız tadıyla kullanmak nasip olur. :)

Şunu da buraya iliştireyim BIOS güncellemesinden sonra harikalar yaratıyor cihaz :kalp:

Eki Görüntüle 2017147

Sormayı unuttum, işletim sistemi olarak ne tavsiye edersiniz?

Son düzenleme:
BIOS'tan baktım 32 görünüyor, kendileri eklemiş olabilirler mi RAM'i? Normalde de bu şekilde 16'nın üzerine ekleyip mi gönderiyorlar?

Dostum ben de aldım 32 RAM modeli. Kutuyu açmadan önce sağına soluna bakarken orijinal bantların üstü şeffaf koli bandıyla kapatılmıştı. Kutunun yanında özelleklerin yazdığı kısımda RAM 16 yazıyordu ancak onun da üstü tükenmez kalemle çizilip 32 yazılmıştı. Firmayı arayıp sorduğum zaman fabrikadan 16 RAM'le çıktığını, 32 yükseltmesini kendilerinin yaptıklarını söylediler. Alacak ya da yeni almış arkadaşların içi rahat olsun yani.

Dostum ben de aldım 32 RAM modeli. Kutuyu açmadan önce sağına soluna bakarken orijinal bantların üstü şeffaf koli bandıyla kapatılmıştı. Kutunun yanında özelleklerin yazdığı kısımda RAM 16 yazıyordu ancak onun da üstü tükenmez kalemle çizilip 32 yazılmıştı. Firmayı arayıp sorduğum zaman fabrikadan 16 RAM'le çıktığını, 32 yükseltmesini kendilerinin yaptıklarını söylediler. Alacak ya da yeni almış arkadaşların içi rahat olsun yani.
Evet ben de 32 GB ram versiyonunu aldım, benim ürünün kolisi ve koli üzerindeki bilgiler de aynı şekildeydi, Bios tan incelediğimde Ram 32 GB olarak gördüm, kendileri ilave edip o şekilde gönderiyorlarmış.

@revivality hocam fanlar oto modda oyun oynarken kaç dereceleri görüyorsunuz en fazla? RE4 remake de oto modda 80'i geçmiyor benim. Diğer oyunlarda pek dikkat etmedim açıkçası. Bir de Re4 Remake de bir süre oynadıktan sonra saliselik takılmalar oluyor ama drop şeklinde değil, lag varmış gibi. Son driver güncellemesinden sonra denemedim hiç. Sizde ya da başkalarında da var mı böyle bir durum ya da oyuna has bir problem mi acaba? Durun sizde nasıl onu merak ettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı