Acer Nitro 16, RTX 4060 GPU sıcaklık değerleri iyi mi?

Böyle kullanabilirsiniz. Değerlerde ciddi bir sorun yok. Sadece hotspot alanında sıcaklık değeri yüksek. Bu da 90 dereceyi geçmeye başladığında servise gönderirsiniz. Adamakıllı bakım yaptıklarında yine normal değerlere döner. Bende de FurMark testinde bu şekilde değerler alıyorum. 150W ekran kartı var. GPU sıcaklığı 75 derecelerde. Hotspot sıcaklığı da 89 derecelerde geziyor. Bir de bendeki soğutma kanallarının sayısı da bayağı fazla. Yine de iyi tutunuyor diyebilirim bu sıcaklıklarda.

Eki Görüntüle 2065052
Anladım hocam çok sağolasın son bir şey daha soracağım senin kullandığın furmarkla benim kullandığım hwin programı arasında değer farklılığı çıkar mı yoksa ikisi de aynı değeri mi yansıtır?

Anladım hocam çok sağ olasın son bir şey daha soracağım senin kullandığın FurMark'la benim kullandığım hwin programı arasında değer farklılığı çıkar mı yoksa ikisi de aynı değeri mi yansıtır?

Farklı değerler çıkabilir. En ideal test için ekte attığım gibi yapabilirsiniz FurMark ayarlarını. Sonuçta kullandığımız kasalarda farklı soğutma sistemlerimizde farklı. Benim işlemcimde standart termal macun bulunurken sizde Liquid metal macun kullanılıyor. Bende 6 bakır borusu varken sizde 4 bakır boruyla soğutma var. Ayrıca benim kullandığım kasada ekran boyutu 17.3 sizdekinde 16 inç. Bendeki kasa birçok yönden hava alıyor. Ayrıca kullandığımız ekran kartları da farklı. Bendeki cihazda 150W'lık 3070 Ti var sizdeki cihazda 140W'lık 4060 var. Tam bir dengede kıyaslama pek olası değildir fakat yine de sıcaklık değerleri birbirine yakın olabilir.

1703545722029.png

Farklı değerler çıkabilir. En ideal test için ekte attığım gibi yapabilirsiniz FurMark ayarlarını. Sonuçta kullandığımız kasalarda farklı soğutma sistemlerimizde farklı. Benim işlemcimde standart termal macun bulunurken sizde Liquid metal macun kullanılıyor. Bende 6 bakır borusu varken sizde 4 bakır boruyla soğutma var. Ayrıca benim kullandığım kasada ekran boyutu 17.3 sizdekinde 16 inç. Bendeki kasa birçok yönden hava alıyor. Ayrıca kullandığımız ekran kartları da farklı. Bendeki cihazda 150W'lık 3070 Ti var sizdeki cihazda 140W'lık 4060 var. Tam bir dengede kıyaslama pek olası değildir fakat yine de sıcaklık değerleri birbirine yakın olabilir.

Eki Görüntüle 2065057
Ekran kartı yani Gpu sıcaklığı şu an ilginç bir şekilde 80in altında çıkıyor genelde 70-75 arası ultra-performans-maks fanda ama bu sefer de işlemci 93ü gördü bunun olması gereken sıcaklığı kaç,yüksek mi?

CPU.png

Ekran kartı yani GPU sıcaklığı şu an ilginç bir şekilde 80'in altında çıkıyor genelde 70-75 arası Ultra-performans-maksimum fanda ama bu sefer de işlemci 93ü gördü bunun olması gereken sıcaklığı kaç, yüksek mi?

Eki Görüntüle 2066159

İşlemci bayağı güç tüketiyor görünüyor. Normalde PL1 için 70W'a kadar tüketmesi lazım fakat fazla tüketim yapıyor. Sanırım performansı köklesin diye işlemcinin güç sınırını çok yüksek tutmuşlar. Laptopunuzun hava girişlerini biraz yüksek tutarsanız 90 derecenin altına düşeceğini düşünüyorum. 75W ve üzeri işlemci için çok fazla sayılır. Bu sebeple oradaki sıcaklık değeri normal. 60W'ta bende bulunan Ryzen 7 6800H işlemci bile 88 Derecelere kadar yükseliyor sonuçta.

İşlemci bayağı güç tüketiyor görünüyor. Normalde PL1 için 70W'a kadar tüketmesi lazım fakat fazla tüketim yapıyor. Sanırım performansı köklesin diye işlemcinin güç sınırını çok yüksek tutmuşlar. Laptopunuzun hava girişlerini biraz yüksek tutarsanız 90 derecenin altına düşeceğini düşünüyorum. 75W ve üzeri işlemci için çok fazla sayılır. Bu sebeple oradaki sıcaklık değeri normal. 60W'ta bende bulunan Ryzen 7 6800H işlemci bile 88 Derecelere kadar yükseliyor sonuçta.
Pcyi ellediğimde o kadar da sıcak değil,yani sıcaklık var ama sadece arka fanların olduğu kısımda ve elim yanmıyor ,oyundan çıktığımda da 1-2 dakika içinde buz gibi oluyor.Bu kadar ısınması işlemciye zarar vermesin?Burada birkaç konuda 90 derecenin üstünde işlemci yanabilir falan yazmışlar doğru mu?

PC'yi ellediğimde o kadar da sıcak değil, yani sıcaklık var ama sadece arka fanların olduğu kısımda ve elim yanmıyor, oyundan çıktığımda da 1-2 dakika içinde buz gibi oluyor. Bu kadar ısınması işlemciye zarar vermesin? Burada birkaç konuda 90 derecenin üstünde işlemci yanabilir falan yazmışlar doğru mu?

Eskiden Max temp değeri işlemciler için çok kötüydü. 2010 yılında 70 derece üstü riskli görünürken şu anda AMD'nin işlemcilerinde Max TJ değeri 100 derecelere kadar sorunsuz çalıştırıyor. Intel'de iddiasına göre 105 derecelere kadar diyor. 98 derecelere kadar çıkabilir fakat overheat durumundan darboğaz yer. Yani işlemcinin performansını kısarak daha fazla ısınmasını engelliyorlar. 90 derecenin üstünde işlemci yanar algısı yanlış bir algı. Intel'in DPTF gibi teknolojileri tüm anakart bileşenlerini kontrol altına alarak işlemci ısısı çok yükselmemesi için belirli bir noktadan sonra performans kısıtlamasına gidiliyor. Yani hiçbir sorun yaşamazsınız.

Geri
Yukarı