Acer Nitro 5 AN515-43 işlemci hızı ve ısınma sorunu

SunsetOverGG

Decapat
Bilgisayarımda çıkan ısınma problemiyle birlikte işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %99 yaptım. Görev yöneticisinden işlemci değerlerine bakarken işlemci genelde 3.40 GHz değerlerinde seyrediyordu. Fakat temel hız kısmında 2.10 GHz değerini gösteriyor. İşlemcinin bu değerleri vermesi normal mi ve ısınmaya sebep olur mu? Normal değilse bu değeri aşağıya nasıl çekerim? Ayrıca Acer nitrosense uygulamasından dengeli ve yüksek performans profili arasından pek bir fark göremedim. Dengeli profilde yüksek performans olarak çalışıyor sanki. Bilgisayarımın modeli ve sistem özellikleri ise şöyle;

Acer Nitro AN515-43.

AMD Radeon RX 560X 4 GB.
AMD Ryzen 5 3550H.
8 GB 2400 MHz.
512 GB SSD.

Ayrıca BIOS güncellemesi mevcut. Yakın zamanda yapacağım fakat bu sorunlara etkisi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ekran kartının kullanımı da 90 civarlarında seyrediyorsa normal bence.
The Witcher 3'e de gelecek olursak, ben de laptopta uzun süre oynadım oyunu az önce. 3 saate yakın süre ardından CPU ve GPU 85-90 derece civarına çıktı. Nefes alsın diye bıraktım kendisini :). Çok iyi bir soğutmaya sahip değil gaming laptoplar, artı bir de ek soğutma kullanılmıyorsa normal bu değerler yaz günlerinde.

Biraz önce oyundan çıktım ve değerleri şöyle
CPU 90-85 derece %75 %50 arası kullanım

GPU2(RX560X) 90-85 derece %25 %15 arası kullanım.

Biraz önce oyundan çıktım ve değerleri şöyle
CPU 90-85 derece %75 %50 arası kullanım

GPU2(RX560X) 90-85 derece %25 %15 arası kullanım.
Oyun içindeyken GPU kullanımı düşükse bir sorun var demektir. Laptopta darboğaz gibi bir sıkıntı yaşamadım ama öyle gibi duruyor sizde. Driverlarınızın güncel olduğundan eminseniz ayrıca bir bu konuyu araştırın derim. Maalesef pek bir bilgim yok nasıl çözüleceğine dair.

Oyun içindeyken GPU kullanımı düşükse bir sorun var demektir. Laptopta darboğaz gibi bir sıkıntı yaşamadım ama öyle gibi duruyor sizde. Driverlarınızın güncel olduğundan eminseniz ayrıca bir bu konuyu araştırın derim. Maalesef pek bir bilgim yok nasıl çözüleceğine dair.

Biraz önce nitrosense üzerindeki değerlere güvenemedim ve MSI Afterburner ve AMD Radeon üzerinden değerlere tekrar baktım Witcher 3 de GPU kullanımı 99 ve 100 arada saliseyle 80 veya 70 leri görüyorum sanırım pek bir sorun olmaz fakat Valorant da garip bi şekilde GPU kullanımı acayip derecede dalgalı bi o kadarda fazla ısınıyo.

Biraz önce nitrosense üzerindeki değerlere güvenemedim ve MSI Afterburner ve AMD Radeon üzerinden değerlere tekrar baktım Witcher 3 de GPU kullanımı 99 ve 100 arada saliseyle 80 veya 70 leri görüyorum sanırım pek bir sorun olmaz fakat Valorant da garip bi şekilde GPU kullanımı acayip derecede dalgalı bi o kadarda fazla ısınıyo.
Değerler dediğiniz gibiyse bir sıkıntı yok demektir ama Valorant'a bir şey diyemeyeceğim. Optimizasyonunun nasıl olduğuna dair bir fikrim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı