Acer Nitro 5 AN515-43 işlemci hızı ve ısınma sorunu

SunsetOverGG

Decapat
Bilgisayarımda çıkan ısınma problemiyle birlikte işlemci güç yönetiminden en yüksek işlemci durumunu %99 yaptım. Görev yöneticisinden işlemci değerlerine bakarken işlemci genelde 3.40 GHz değerlerinde seyrediyordu. Fakat temel hız kısmında 2.10 GHz değerini gösteriyor. İşlemcinin bu değerleri vermesi normal mi ve ısınmaya sebep olur mu? Normal değilse bu değeri aşağıya nasıl çekerim? Ayrıca Acer nitrosense uygulamasından dengeli ve yüksek performans profili arasından pek bir fark göremedim. Dengeli profilde yüksek performans olarak çalışıyor sanki. Bilgisayarımın modeli ve sistem özellikleri ise şöyle;

Acer Nitro AN515-43.

AMD Radeon RX 560X 4 GB.
AMD Ryzen 5 3550H.
8 GB 2400 MHz.
512 GB SSD.

Ayrıca BIOS güncellemesi mevcut. Yakın zamanda yapacağım fakat bu sorunlara etkisi olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı laptopun başka versiyonunu kullanıyorum. Fazla ısınıyor bu modeller. İşlemci temel hızı vardır bir de yüksek performans altında boosted gibi bir versiyonu var. O yüzden öyle yükseliyor ısı ve hız.

Bende aynı laptopun başka versiyonunu kullanıyorum. Fazla ısınıyor bu modeller. İşlemci temel hızı vardır bir de yüksek performans altında boosted gibi bir versiyonu var. O yüzden öyle yükseliyor ısı ve hız.

Baya fazla ısınıyo gerçekten ama oyun test videolarını izliyorum 60 70 derece civarında geziniyo hep. Şuan mesela Batman Arkham Origins oyununda 96 dereceyi bile gördüm. Sanki anormal bi ısı artışı var gibi.

Bende de aynı oluyor 95 dereceye çıkıyor. Bunu azaltmak için ben fan kullanıyorum. 80-85 arasında kalıyor ama sen dersen ki performanstan feragat ederim. Güç tasarrufuna alabilirsin veya bir kaç ayar var istersen onları yazabilirim senin için bir siteden bakmıştım. İşe yarıyor siteyi hatırlamıyorum ama baya işlemci bataryada çalışıyor gibi oluyor belki daha kötü.

Hocam, en yüksek işlemci durumunu %99'a çekmek frekans dalgalanmasına sebep oluyor bayağı. Onun yerine şu videodaki işlemleri yaparak Turbo Boost'u kapatabilir misiniz? Kayda değer sıcaklık düşüşü elde ediliyor genelde.
Gaming laptoplarda yüksek sıcaklıklar artık normal kabul ediliyor ama yazın biraz fazla sıcak basıyor cihazları, bize de olduğu gibi :).

Hocam oyun yükleme gibi anlarda işlemci anlık ısınabilir 85-90 olabilir önemli olan sabit sıcaklıktır tam aynı laptop aynı model var bende her oyunu sabit 80 derece ile oynuyorum soğutucu desteği ile 4-5 derece daha düşürebiliyorum.

Hocam, en yüksek işlemci durumunu %99'a çekmek frekans dalgalanmasına sebep oluyor bayağı. Onun yerine şu videodaki işlemleri yaparak Turbo Boost'u kapatabilir misiniz? Kayda değer sıcaklık düşüşü elde ediliyor genelde.
Gaming laptoplarda yüksek sıcaklıklar artık normal kabul ediliyor ama yazın biraz fazla sıcak basıyor cihazları, bize de olduğu gibi :).

Videoda söylenenleri yaptım ve sıcaklık 10 derece aşağı düştü arada bir fazla bir artış olsa bile şuan ki sıcaklığı gayet iyi önümüzdeki günlerde;
-Laptop soğutucusu
-Ram takviyesi
-BIOS güncellemesini yaparak
sistemin hem güzel hem ferah bir biçimde daha iyi çalışacağını düşünüyorum.
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Bu arada bi soru daha sorucam izninizle
Witcher 3 'ü medium ayarlarda oynarken İşlemciyi kontrol ettim ve genelde %50 ila %60 kullanım söz konusu ve 90-85 arası bi sıcaklık alıyorum. Ayrıca bu Değerler valorant içinde geçerli. Sizce bu değerler normal mi ?
Eğer ekran kartının kullanımı da 90 civarlarında seyrediyorsa normal bence.
The Witcher 3'e de gelecek olursak, ben de laptopta uzun süre oynadım oyunu az önce. 3 saate yakın süre ardından CPU ve GPU 85-90 derece civarına çıktı. Nefes alsın diye bıraktım kendisini :). Çok iyi bir soğutmaya sahip değil gaming laptoplar, artı bir de ek soğutma kullanılmıyorsa normal bu değerler yaz günlerinde.

Geri
Yukarı