İnceleme Acer Nitro 5 AN515-57 dizüstü bilgisayar incelemesi

Giriş

Merhaba Sosyal. 1 ay önce sizin de tavsiyelerinizi alarak Acer Nitro 5 AN515-57 cihazını satın aldım ve 1 aydır kullanmaktayım. Bu konu da bu bilgisayarın inceleme konusudur. İsterseniz detaylı incelemeye geçelim.

Tasarım

Tasarımı gayet hoş. Yeni nesil Acer Nitro kasalarını beğenmediğimden ve hepsinde neredeyse RTX 3050 olduğundan hepsinden kaçınıp bu fırsatı değerlendirdim. Kasa biraz kalın, bu da onu normalden biraz daha ağır yapıyor ama bu ağırlık göz ardı edilebilecek düzeyde. Kasa komple plastik, ama plastik olsa da hiç sırıtmıyor. Klavye hissiyatı da güzel. Ama oyun oynarken pek kullanamıyorum. WASD ve Enter tuşlarının civarı ısınıyor. Altlarında GPU ve CPU olduğu için normal karşıladım. Sizin düşünceniz farklıdır bilemem.

IMG_20230801_140325.jpg
IMG_20230801_140310.jpg
IMG_20230801_140255.jpg
IMG20230801135738.jpg

Giriş & Çıkışlar

3 adet USB 3x, 1 adet USB Type-C, 1 adet HDMI girişi, 1 adet ethernet girişi bulunmakta cihazda. Ek olarak Bluetooth 5.2 ve Wi-Fi 6 özellikleri de cihazda bulunmaktadır. Cihazın şarj girişi arkasında bulunuyor. Şu ana kadar hep yan taraftan sarj eden birisi olarak ilk seferde afallamıştım ama çok göze batan bir şey değil. Hatta böylesi daha iyi. Şarj soketine şarj başlığını iyice oturtmalısınız. Ben düzgünce oturtamadığımdan cihazın şarj almadığını, kusurlu ürün olduğunu sanıp az daha iade edecektim. Bu modelden ve türevlerinden alacaksanız şark başlığını çok iyi bastırın ve iki tık sesi duyana ve turuncu ışık gelene kadar bekleyin.

Ekran

Ekranı FHD 1920X1080 oranında, boyutu 15.6 inç'dir. 144 Hz yenileme hızı, 25 ms gecikme ve IPS panel bir ekranı var. 250 nit parlaklık sunuyor. Parlama önleyici mat yüzeyli bir ekranı var. Bu ekran %45 NTCS renk doğruluğunda ve %82 ekran/gövde olanına sahip.

144 Hz yenileme hızı gayet tatmin edici. Rekabetçi oyunlarda çok yararını gördüm. Hem oyun zevkini arttırıyor, hem de oynayışınız iyileşiyor. 3 ms gecikme oranının yanına Nvidia Reflex'i açınca gecikme hissi olmadan oyununuzu oynayabiliyorsunuz rahatça. Özellikle rekabetçi oyunlarda çok fark ettiriyor.

Donanım

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Bilgisayarda Intel i7 11800H model işlemci bulunuyor. Bu işlemci 8 fiziksel çekirdeğe, 16 sanal çekirdeğe sahip. Temel işlemci frekansı 2.30 GHz, en fazla 4.60 GHz frekans görebiliyor. 24 MB önbellek, 10 nm transistör mesafesi var. 45 W TDP değerinde çalışıyor. İşlemci teknolojileri de oldukça fazla. Bunları buraya tek tek yazmak bayağı vakit alır ve herkesin tek tek bakacağını sanmıyorum ama detaylı bakmak isteyenler için bir sürprizbozan içine ekleyebilirim.

Intel Adaptix TechnologyIntel Deep Learning BoostIntel Flex Memory AccessIntel Gaussian and Neural Accelerator 2.0Intel High Definition AudioIntel Hyper-ThreadingIntel Image Processing Unit 6.0Intel Optane Memory SupportedIntel Smart Sound TechnologyIntel Speed Shift TechnologyIntel Virtualization TechnologyIntel Volume Management Device (VMD)Intel Wake on VoiceThermal Monitoring Technologies

İşlemci 128 GB RAM'e kadar destek sunabiliyor. Ama cihazda maalesef 2 adet RAM slotu bulunmakta. 64 GB bellek alabiliyorsanız orası ayrı :D

Ekran kartı, RTX 3060 6 GB VRAM modeli. 95 W TDP değeri var. Günümüz oyunlarına oldukça yetiyor. Ultrada kasmadan her oyunu rahatça oynayabilirsiniz. Tek kötü yanı cihazda MUX yok. Ama olmadığı için de herhangi bir şey kaybettiğimi sanmıyorum. Çünkü her oyunda güzel performans aldım. Harici bir monitör ile ileri gelecekte bu sorunu çözebilirsiniz ama büyük bir kaybınız olacağını sanmıyorum.

Bilgisayar size sadece 8 GB RAM ile geliyor. İlk 2 hafta 8 GB RAM ile kullanmak zorunda kalmıştım. Oyunlarda droplar baş gösteriyordu. Ne zaman RAM yükseltmesi yaptım, %20 oranında bir FPS artışı ve dropların tamamen azalmasıyla güzel bir bilgisayar deneyimi yaşadım. Siz de bu modelden alacaksanız mutlaka ekstra bir 8 GB RAM taktırın.

Cihazda

512 GB Western Digital SN530 SDBPNPZ-256G PCI-Express 3.0 M.2 SSD bulunuyor. Performansından gayet memnunum. Oyunları saniyeler içinde açıyor. CrystalDiskMark sonuçları da aşağıdaki gibidir.

1690885747975.png

Ses ise b&o sürücülü ve DTS: X destekli bir sistemden sunuluyor, güzel bir performansı var.

Sıcaklık konusuna gelirsek; işlemci tam yük Cinebench testinde en fazla 92 dereceyi gördü. Aşağıda tek ve çoklu çekirdek skorlarını görebilirsiniz:

1690880842740.png
1690880864680.png

Ekran kartı 1080p 8x MSAA FurMark testi ile yarım saatlik testte en fazla 67 dereceyi gördü. En az 1080 FPS , en fazla 114 FPS gördü. FurMark testinden pek anlamadığım için skor kısmını atladım sanırım. Ama 3D Mark testleri ve sonuçlarını aldım.

1690881173069.png

Test sonuçları da bu şekildedir. Bazı oyunlarda aldığım FPS değerlerini de aşağıya tek tek yazayım.

CS:GO : Ultra ayarlar 1080P | 200-250 FPS
Overwatch 2: Ultra ayarlar 1080P | 100-150 FPS | 100% Render Ölçeği
Far Cry 4: Ultra ayarlar 1080P | 80-100 FPS
Far Cry 5 Ultra ayarlar 1080P HD Kaplamalar 130% Render Ölçeği | 70-80 FPS
Dying Light: Ultra ayarlar 1080P | 80-100 FPS
Dying Light 2: Yüksek ışın izleme DLSS Kalite | 70-80 FPS
Apex Legends: Ultra ayarlar 1080P | 120-150 FPS
R6 Siege: Ultra ayarlar | 200-250 FPS

Test ettiğim oyunlarda ortalama aldığım değerler bu şekildedir.

Batarya konusunda da yüz karatmıyor. Kullanıma bağlı olarak 3-4 saat gidiyor. Şarj cihazı 180 Watt'a kadar enerji sunuyor o yüzden biraz ısınma yapabiliyor. Göz ardı edilebilir bir detay bence.

Masaüstü performansına gelelim, gayet seri, hızlı olması gerektiği gibi bir masaüstü performansı veriyor. Gayet tatmin edici, internette gezinmek oldukça keyif veriyor.

Bilgisayarla gelen teknlojilerden bahsetmek istiyorum. Cihazda Nitro Sense teknolojisi mevcut. Buradan fan hızlarını ve performans modlarını ayarlayabiliyorsunuz. Gayet kolay bir arayüzü var. Buradan klavye renklerini ayarlama, yanıp sönme gibi şekilli ayarlarla oynamanıza müsaade ediliyor. Ses ayarlarını da kişisel olarak ayarlayabiliyorsunuz.

1690886688788.png

Cihazda Killer Wi-Fi teknolojisi mevcut. Killer DoubleShot Pro hem ethernet hem de Wi-Fi ile bağlantı kuran bir teknoloji. Oyunlarda 5-10 ms daha düşük gecikme yaşadığıma şahit olmuştum. Sürücüsünü kurup buradan aktif ederek kullanabiliyorsunuz:

1690886850428.png

İncelemeye eklenecek pek bir şey kalmadı sanırım. Her şeyinden bahsetmeye çalıştım. Özel sorularınız olursa bu konunun altına yazabilirsiniz. Okuyan herkese teşekkürler, iyi Sosyaller

Yeni kasalarda neredeyse hepsinde RTX 3050 olduğundan bahsetmişsiniz ama, öyle bir durum söz konusu değil. Neden bahsediyorsunuz tam olarak anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı