Acer Nitro 5 AN515-58 (2022) Çok Isınıyor

Merhaba, geçen haftalarda Acer Nitro 5 AN515-58 2022 modelini aldım. Bilgisayar boştayken işlemci sıcaklığı 52 derece civarında geziyor. En ufak oyunda 90 derece civarını, mühendislik programlarında ise 80-90 aralığını görüyor. Oyunlarda 88-92 aralığından şaşmıyor diyebilirim. Düz bir masada oda sıcaklığında kullanıyorum. Cihaz 2022 çıkışlı olduğu için termal macununun eskimiş olabileceğini düşünmüyorum. Servisi aradığımda Windows 11 Pro yüklediğim için böyle olabileceğini, Home yüklersem sorunun çözüleceği söylendi ama çok aklıma yatmadığı için buraya danışmadan bu değişikliği yapmak istemedim. Bilgisayarı sıfır kapalı kutu aldım, sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Edit: Laptop sarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum. Aynı oyun veya program açıkken sarja taktığım anda fanlar devreye giriyor, cihaz da ısınmaya başlıyor. İşlemci gücünü kısmayı denedim ama bir değişiklik göremedim.

İşlemci: i7 12700H
Ekran Kartı: RTX 3060
RAM: 16 GB
Disk: 512 GB SSD
BIOS: v1.09
Nitrosense uygulamasından mı kontrol ediyorsunuz ?

cihazın sıcaklığı gayet normal sadece boştaki sıcaklığı biraz yüksek gibi. ama üstteki bir arkadaş demiş laptoplar daki 80-90 dereceler gayet normal kabul edilir. Turbo boost olayı ise benim bildiğim kadarıyla nitrosense yazılımı üzerinde yüksek performans ayarını dengeli olarak ayarlamanız. hocam bide ısınması yinede gayet normal. içinde i7 12700h+RTX 3060 gibi güçlü bir sistem var. yani birazda normal kabul etmek lazım. ek olarak oyuna girdiğinizde fan hızını maximum ayara almanız çok daha iyi olacaktır. (sesten çok rahatsız olmuyorsaniz eğer.) neticede 2022 modelleri fan hızı 7300 devire kadar çıkıyor her türlü soğutur yani. yanlış bilgi varsa diğer arkadaşlar düzeltirler. iyi günler dilerim...

Laptop sarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum. Aynı oyun veya program açıkken sarja taktığım anda fanlar devreye giriyor, cihaz da ısınmaya başlıyor. İşlemci gücünü kısmayı denedim ama bir değişiklik göremedim.
Laptop için normal sıcaklıklar. Kafaya takmayın, çok aşırı yükselirse zaten laptop kendini frenliyor. Sıkıntı yok yani. Yeterki altını tamamen kapatacak bir yüzeye koymayın, zaten laptopun yükseltme ayakları hafif yukarıda tutacaktır. Yapmadığınızı tahmin edebiliyorum ancak yastık, yorgan, halı vs. yüzeylerde kullanmanız durumunda sıkıntı oluşturur. Yoksa ki normal bir durum. Belirttiğiniz kadar yüksek olmasa bile yüke/oyuna girince 30-40 bin TL'lik laptoplar da yüksek sıcaklıklara ulaşıyor.

cihazın sıcaklığı gayet normal sadece boştaki sıcaklığı biraz yüksek gibi. ama üstteki bir arkadaş demiş laptoplar daki 80-90 dereceler gayet normal kabul edilir. Turbo boost olayı ise benim bildiğim kadarıyla nitrosense yazılımı üzerinde yüksek performans ayarını dengeli olarak ayarlamanız. hocam bide ısınması yinede gayet normal. içinde i7 12700h+RTX 3060 gibi güçlü bir sistem var. yani birazda normal kabul etmek lazım. ek olarak oyuna girdiğinizde fan hızını maximum ayara almanız çok daha iyi olacaktır. (sesten çok rahatsız olmuyorsaniz eğer.) neticede 2022 modelleri fan hızı 7300 devire kadar çıkıyor her türlü soğutur yani. yanlış bilgi varsa diğer arkadaşlar düzeltirler. iyi günler dilerim...
Nitrosense uygulaması doğru çalışmıyor gibi geliyor bana. 3.parti üç tane uygulamadan ayrı ayrı kontrol ettim. Üç uygulama da birbirleriyle orantılı değerler veriyor [ NZXT CAM, CORE TEMP, HwMonitor]. Tam tersine, Nitrosense bunlardan farklı fahiş değerler gösteriyor.

Nitro sense uygulaması doğru çalışmıyor gibi geliyor bana. 3.parti üç tane uygulamadan ayrı ayrı kontrol ettim. Üç uygulama da birbirleriyle orantılı değerler veriyor [ NZXT CAM, CORE TEMP, HwMonitor]. Tam tersine, Nitro sense bunlardan farklı fahiş değerler gösteriyor.

Nitro sense yazılımı aşırı fazla akım çekiyor bu da sıcaklık değerlerini(özellikle boştaki değerleri öğrenmek için) yükseltiyor. Boştayken işlemcim 35-36 derece fakat Nitro sense ile baktığımda direkt 50 küsur derecelere ulaşıyor. Çok saçma bir olay.

merhaba arkadaşlar bende Acer Nitro 5 aldım Rtx3070 modelini , fanlar niye bu kadar gürültü yapıyor derken bu konuyu gördüm. Burda denildiği gibi bende Win11 Pro kurmuştum fakat bunun etkileyeceğini bu sebeple Home sürümüne dönersem daha iyi olacağı bana da söylendi. Bilgisayarın bu kadar gürültülü olması normal diyorsunuz doğru mudur ? Kötü birşey düşünmeme gerek yok o zaman

Merhaba arkadaşlar, bende Acer Nitro 5 aldım RTX3070 modelini, fanlar niye bu kadar gürültü yapıyor derken bu konuyu gördüm. Burada denildiği gibi bende Windows 11 Pro kurmuştum fakat bunun etkileyeceğini bu sebeple Home sürümüne dönersem daha iyi olacağı bana da söylendi. Bilgisayarın bu kadar gürültülü olması normal diyorsunuz doğru mudur? Kötü bir şey düşünmeme gerek yok o zaman.

Windows sürümlerinde arasında abartıldığı kadar fark yok. İsterseniz benim gibi LTSC sürümünü kullanabilirsiniz.

Merhaba, geçen haftalarda Acer Nitro 5 AN515-58 2022 modelini aldım. Bilgisayar boştayken işlemci sıcaklığı 52 derece civarında geziyor. En ufak oyunda 90 derece civarını, mühendislik programlarında ise 80-90 aralığını görüyor. Oyunlarda 88-92 aralığından şaşmıyor diyebilirim. Düz bir masada oda sıcaklığında kullanıyorum. Cihaz 2022 çıkışlı olduğu için termal macununun eskimiş olabileceğini düşünmüyorum. Servisi aradığımda Windows 11 Pro yüklediğim için böyle olabileceğini, Home yüklersem sorunun çözüleceği söylendi ama çok aklıma yatmadığı için buraya danışmadan bu değişikliği yapmak istemedim. Bilgisayarı sıfır kapalı kutu aldım, sistem özelliklerini aşağıya yazıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

edit: laptop şarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum. Aynı oyun veya program açıkken sarja taktığım anda fanlar devreye giriyor, cihaz da ısınmaya başlıyor. İşlemci gücünü kısmayı denedim ama bir değişiklik göremedim.

işlemci: i7 12700H.
ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 16 GB.
disk: 512 GB SSD.

Aynı laptop ve aynı sorun bende de var bunun eski kasasıda vardı bende onda böyle bir şey yoktu siz çözebildiniz mi sorunu?

Hocam öyle bir sistem için gayet normal sıcaklığı klavyede hissediyor musunuz?

Hocam öyle bir sistem için gayet normal sıcaklığı klavyede hissediyor musunuz?

Yok klavyede falan sıcaklık yok sadece fan çok sıcak üflüyor hatta fanın çok sesli çalışmasına rağmen ama şarjı çıkarınca ne sıcaklık kalıyor ne fan sesi.

edit: laptop şarjda değilken hiç ısınma olmuyor. Performans kısıklığından mıdır bilmiyorum. Aynı oyun veya program açıkken sarja taktığım anda fanlar devreye giriyor, cihaz da ısınmaya başlıyor. İşlemci gücünü kısmayı denedim ama bir değişiklik göremedim.

işlemci: i7 12700H.
ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 16 GB.
disk: 512 GB SSD.

Ben çözdüm sorunu 85 90 dereceyken 72 74 falan oldu güç planından en düşük işlemci kullanımı var pildeyken yüzde 5'di ama şarjdayken yüzde 100'dü onu da 5 yaptım şimdi fazla ısınmıyor. Performansta da fazla bir değişiklik yok en yüksek kullanım halaa 100 de.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı