Acer Nitro 5 çift kanal RAM takınca sistem stabil çalışmıyor

• Konuyu başlatan 5h8b
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 177

5h8b

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Acer Nitro 5 laptopuma 16 GB DDR5 RAM aldım. Takıyorum, görüyor 32 GB oluyor toplamda yani ama misal Valorant oynarken ekran kilitlenip kalıyor, hiçbir tuş vs. işlemiyor. Sonrasında hoparlörlerden cızırtı geliyor. Kapatıp açınca düzeliyor. Bu sorunu sadece oyunda yaşamıyorum. Normal kullanımda da aynı kilitlenme sorunu var. Yeni RAM takılı halde Memtest86 ile tarıyorum sorun bulmuyor. Eski ve yeni RAM tek tek denedim sorun çıkmadı testte. İki RAM aynı anda takılı haldeyken Memtest sorun buluyor ve laptop bahsettiğim gibi donup kalıyor. RAM frekans ve CL değerleri aynı.

Yeni aldığım ramin modelini yazmayı unutmuşum. Crucial ct16g48c40s5

buyurun hocam cpu z ekranı bu şekilde. Crucial ram n11 aison satıcısından almıştım. Çakma olma ihtimali var mı bilmiyorum.

@GFYT @atar1993

Videodaki gibi oluyor bilgisayar az önce yine kilitlendi ve o ses çıkmaya başladı aniden. Servis kullanıcı hatası yapıştırıp yollayacak diye güvenmiyorum önce ram değişim isteyeceğim sonra laptopu.

Dosya Ekleri

• ram.jpg
    ram.jpg
    190,5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Bu konuda kullandığım laptoptaki RAM'lerin birebir aynısını kullanıyorsunuz. Profilleri incelediğim kadarıyla da hiçbir sorun görünmüyor. RAM çakma olsa bendeki gibi de görünmez. Benim önerim laptopun servisine bir yazı açıklamasıyla laptopu göndermeniz.
@GFYT sizin bir öneriniz fikriniz var mı?

Bu konuda kullandığım laptoptaki RAM'lerin birebir aynısını kullanıyorsunuz. Profilleri incelediğim kadarıyla da hiçbir sorun görünmüyor. RAM çakma olsa bendeki gibi de görünmez. Benim önerim laptopun servisine bir yazı açıklamasıyla laptopu göndermeniz.
hocam sorun videodaki gibi link attım videoyu baktınız mı acaba?
memtes86 ile ramler tek tek takılı halde tarama yaptım sorun yok. Crucial ram i tek takılı 1 gün kullandım yine sorun çıkmadı. Sorun dual channel olduklarında başlıyor. Bios ayarlarından da kısıtlamışlar ram ile ilgili kısıma bakamıyorum maalesef. En temizi teknik servise yollamak olacak sanıyorum.

Hocam sorun videodaki gibi link attım videoyu baktınız mı acaba?
Memtest86 ile RAM'ler tek tek takılı halde tarama yaptım sorun yok. Crucial RAM'i tek takılı 1 gün kullandım yine sorun çıkmadı. Sorun Dual channel olduklarında başlıyor. BIOS ayarlarından da kısıtlamışlar RAM ile ilgili kısma bakamıyorum maalesef. En temizi teknik servise yollamak olacak sanıyorum.

Donmalar mavi ekran sorunları. Bunlar eğer ki RAM sağlamsa RAM kanallarından chipset arızalarından kaynaklı çıkıyor. Dediğiniz gibi teknik servis yolunu göstermek en iyisi. Acer servisi bu konuda ilgili davranıyor zaten. RAM sorununu detaylı anlatırsanız 2. kanala takılan RAM sonrası bu sorunun ortaya çıktığını belirtip RAM tek kullanılırken sorun olmadığını da belirtip iletirseniz yardımcı olacaklardır.

İki RAM de orijinal arkadaşın kullandıgı, uyumsuzluk var gibi.

İki RAM de orijinal arkadaşın kullandıgı, uyumsuzluk var gibi.

Crucial RAM'i iade edip servisten RAM taktırmayı mı denememi önerirsiniz yoksa RAM takılı halde teknik servis incelemesine mi yollayayım. Kullanıcı hatası olayıyla karşılaşmam durumunda THH ile çözebilir miyim bu sorunu emin değilim ama risk alacağım.

Crucial RAM'i iade edip servisten RAM taktırmayı mı denememi önerirsiniz yoksa RAM takılı halde teknik servis incelemesine mi yollayayım. Kullanıcı hatası olayıyla karşılaşmam durumunda THH ile çözebilir miyim bu sorunu emin değilim ama risk alacağım.

RAM'i iade et, orijinal RAM'in neyse onun aynısından al.

RAM takılı olarak servise göndermenizi öneririm. Onlar direkt olarak inceleme yapacaklardır. Detaylı teknik raporuda size gönderirler. Anakartta arıza varsa anakart değişimine girer. RAM'de uyumsuzluk varsa RAM uyumsuzluğunu size bildirirler. Servisten sonrasında Support list talep edebilirsiniz. Uyumlu RAM'lere ait basit bir listeyi size mail olarak gönderirler. Bazı müşterilerimin laptoplarında RAM uyumsuzluğu olduğunda bu şekilde mail istiyorum gönderiyorlar. Bazen göndermedikleri durumda oluyor tabii. Deneyip görün derlerseler şaşırmayın.

RAM takılı olarak servise göndermenizi öneririm. Onlar direkt olarak inceleme yapacaklardır. Detaylı teknik raporuda size gönderirler. Anakartta arıza varsa anakart değişimine girer. RAM'de uyumsuzluk varsa RAM uyumsuzluğunu size bildirirler. Servisten sonrasında Support list talep edebilirsiniz. Uyumlu RAM'lere ait basit bir listeyi size mail olarak gönderirler. Bazı müşterilerimin laptoplarında RAM uyumsuzluğu olduğunda bu şekilde mail istiyorum gönderiyorlar. Bazen göndermedikleri durumda oluyor tabii. Deneyip görün derlerseler şaşırmayın.

Hocam sorunun kaynagı bariz sekilde belleklerin uyumsuzlugu hiç ugrasmasın iade etsin. Servise yollarsa iade hakkını kaybedebilir gecen sürede.

Hocam sorunun kaynagı bariz sekilde belleklerin uyumsuzlugu hiç ugrasmasın iade etsin. Servise yollarsa iade hakkını kaybedebilir gecen sürede.

Direkt olarak birebir uyumsuzluk olsa bende de aynı sorun olurdu diye düşünüyorum. Ben şu an bu şekilde kullanıyorum. İnceleme yazımda da paylaşmıştım. Hatta anakarttaki görselide bu şekilde.

@5h8b iade süreci içindeyken iade edip linkteki birebir aynı koddaki ürünü deneyin isterseniz. @GFYT'nin dediği gibi servis süreci uzadığı için iade sıkıntıda olabilir. Böyle bir şey yapabiliyorsanız linkteki çıkma ürünü alıp deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı