Acer Nitro 5 düşük GPU kullanımı

Konatus

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Acer Nitro 5 AN515-44/R4GR CPU: Ryzen 5 4600H GPU: GTX 1650 laptopu kullanıyorum. Windows'um orijinal ve bilgisayarımda en ufak bir yasa dışı yazılım olmadan, bütün sürücülerim güncel olduğundan ve virüs olmadığından emin olarak yazıyorum bu konuyu.

Dün arkadaşlarım ile Forest oynarken bir ara bilgisayar kasmaya başladı. Bilgisayarım yüksek performans modunda olmasına rağmen bir an çok büyük FPS düşüşleri yaşadım. Düzeldikten sonra ise GeForce Experience uygulamasını alt+r tuş kombinasyonu ile verileri izlemeye başladım. Bilgisayarımın ekran kartı 35-40W güç kullanıyordu ve GPU kullanımım en fazla %66'lardaydı. FPS'min düşük olmasından dolayı daha önce sosyalde konu açtığımda bu sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu söylediler. Ama bilgisayarı aldım alalı en eski oyunda bile hiçbir istediğim FPS değerini alamadım. Arkadaşlarım RTX 3050 gibi ekran kartlarıyla oyun arayüzlerinde 600 FPS görüyor (durumu izah etmek amacıyla bundan bahsediyorum) benim bilgisayarım orada bile 200 FPS'de takılıp kalıyor. V-Sync falan mı açık acaba diyorum hayır kapalı.

Dün en son Forest'ta da bunu yaşayınca sizlere sormak istedim. Yardımcı olursanız mutlu olurum teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde üreticiler yüksek performans modunda kısıtlamaları kaldırır ve gerektiği kadar güç çeker fakat eğer sıcaklık çok yükselirse tekrar gücü kısıtlayabiliyor. Sıcaklık değerlerini de kontrol etmende fayda var. Malum yaz aylarındayız :)

GPU kullanımız düşükse grafikleri arttırın kullanım %99 olana kadar. Bazı oyunlarda optimizasyon sorunu olabiliyor veya eski oyunlara donanımınız fazla geliyor ve GPU'nuzun %99 kullanılmasına gerek olmuyor 1080p çözünürlükte. FPS düşmesi sorununuz için sıcaklık değerlerinize bakın yüksek performans modlarında fanların hızlı dönmesine aldanmayın daha fazla ısınıyor PC ve throttle durumları oluşabiliyor havalarda ısındı zaten. 8 GB ramınız varsa ve yüksek RAM isteyen oyunlara giriyorsanız bu da FPS sorunları yaratabilir.

GPU kullanımız düşükse grafikleri arttırın kullanım %99 olana kadar. Bazı oyunlarda optimizasyon sorunu olabiliyor veya eski oyunlara donanımınız fazla geliyor ve GPU'nuzun %99 kullanılmasına gerek olmuyor 1080p çözünürlükte. FPS düşmesi sorununuz için sıcaklık değerlerinize bakın yüksek performans modlarında fanların hızlı dönmesine aldanmayın daha fazla ısınıyor PC ve throttle durumları oluşabiliyor havalarda ısındı zaten. 8 GB ramınız varsa ve yüksek RAM isteyen oyunlara giriyorsanız bu da FPS sorunları yaratabilir.
The Forest gayet düzgün çalışan bir oyun. Bence burada yazılımsal bir problem yok. Bence.

The Forest gayet düzgün çalışan bir oyun. Bence burada yazılımsal bir problem yok. Bence.
Hocam bilgisayarımın işlemcisi en ağır durumlarda bile 85 dereceyi aman aman geçmiyor havalar sıcak olmasına rağmen. Ekran kartı ısısı ise daha da düşük seviyelerde. Bilgisayarımı Kasım ayında aldım. Aldığımda da böyle sorunlar yaşıyordum. Örneğin Batman oyunlarında veya diğer oyunlarda. Forest 1080p en yüksek ayarlarda %66 kullanıyordu. Başka bir oyun veya bir test var mı ekran kartımın performansını ölçebileceğim? AIDA64 ile GPU stres test yaptım ve eş zamanlı olarak GPU-Z programından Watt değerlerini izledim. Gene 40-42 watt değerini geçmedi. Ben bilerek bilgisayarım 60w olması gerekiyor belki daha da yüksektir bilmiyorum. Ama buralarda seyretmesi gerçekten can sıkıcı.

Sıcaklık değerlerin de düşükse aklıma başka bir şey gelmiyor. Umarım bu konuda deneyimli biri sana yardımcı olur.

Ben genelde böyle bir sorunla karşılaştığımda format atarım :D

Aynı ekran kartınız kullanıyoruz. Far cry 3-4-5, Metro 2033 redux, Metro Last Light redux, Battlefield 3 bu oyunlardan herhangi biri sizde varsa karşılaştırma yapabiliriz hepsinde GPU kullanımım %99. 8GB RAM'im var

Ek olarak bir yakınımın laptopunda fanları turboda çalıştıramıyorduk, firmanın yazılımını silip tekrar yükleyince düzelmişti. Belki bunun bir faydası olabilir. Denemekten zarar gelmez.

Ek olarak bir yakınımın laptopunda fanları turboda çalıştıramıyorduk, firmanın yazılımını silip tekrar yükleyince düzelmişti. Belki bunun bir faydası olabilir. Denemekten zarar gelmez.
Fanları turboda çalıştırmıyorum sebebi ise otomatik ayarlarda. Bilgisayar bu zamana kadar sadece bir kez 88 89 dereceyi görüyor gibi olduğunda fan otomatik olarak turboyu açmıştı kendim oyun oynarken bu yüzden almıyorum turbo moda.
Sıcaklık değerlerin de düşükse aklıma başka bir şey gelmiyor. Umarım bu konuda deneyimli biri sana yardımcı olur.

Ben genelde böyle bir sorunla karşılaştığımda format atarım :D
Yeni formatlı ve tüm driverlar yeni kurulumlu gene de teşekkür ederim yardımınız için :)
Aynı ekran kartınız kullanıyoruz. Far cry 3-4-5, Metro 2033 redux, Metro Last Light redux, Battlefield 3 bu oyunlardan herhangi biri sizde varsa karşılaştırma yapabiliriz hepsinde GPU kullanımım %99. 8GB RAM'im var
Withcer 3'te deneme yapsam olur mu hocam bu dediğiniz oyunlar kütüphanemde yok çünkü?

Witcher 3'te bende yok maalesef. Acer Nitro'ların YouTube'da çok oyun videosu var oradanda bakabilirsiniz fakat ben oynadığım çok eski 1-2 oyun hariç GPU kullamınımı %99'dan aşağıda görmedim. Siz MSI Afterburner yükleyip sıcaklıklara bakın.

Geri
Yukarı