Acer Nitro 5 düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 11

EnesAlt.n

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 gb 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
512 gb m2 kington 2.5 gb yazma 1.5 gb okuma
Ekran kartı
Rtx 3060 mobil 95 w
İşlemci
Ryzen 5 5600h
İşlemci kullanımı düşük. 16 GB tek modül RAM sorun şu GTA V Rust gibi oyunlarda ayarlar ultrada sorunsuz oynatıyor ancak azıcık ayar kısayım da daha fazla FPS alayım dediğimde GPU 95 wattan 35 watta kadar düşüyor ancak FPS aynı. Bu durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar çözümü var mı acaba? RAM alsam darboğaz ortadan kalkar mı sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kullanımı düşük. 16 GB tek modül RAM sorun şu GTA V Rust gibi oyunlarda ayarlar ultrada sorunsuz oynatıyor ancak azıcık ayar kısayım da daha fazla FPS alayım dediğimde GPU 95 wattan 35 watta kadar düşüyor ancak FPS aynı. Bu durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar çözümü var mı acaba? RAM alsam darboğaz ortadan kalkar mı sizce?
Oyun içi ayarları düşürmek yükü işlemciye bindirir, yükseltmek ise yükü ekran kartına bindirir. Eğer ayarları kısma konusunda kararlıysanız ramlari dual channel yapmanızı tavsiye ederim

teşekkür ederim yanıtınız için youtube dan baktığımda aşırı bir fark görmüyorum ama belki yüksek fps lerde sorun çıkarıyordur ben ekstra mux switch olmamasından dolayı olabileceğini de düşünüyorum hariçi bir ekranla deniyeceğim en yakın zamanda başka bir parçadan yazılımdan vs fikri olan var mıdır arkadaşlar

Teşekkür ederim yanıtınız için YouTube'dan baktığımda aşırı bir fark görmüyorum ama belki yüksek FPS'lerde sorun çıkarıyordur ben ekstra MUX Switch olmamasından dolayı olabileceğini de düşünüyorum hariçi bir ekranla deneyeceğim en yakın zamanda başka bir parçadan yazılımdan vs fikri olan var mıdır arkadaşlar.

Bende de Nitro 5 2060 var. Cihaz tek kanaldı çift kanal yapınca ekran kartı kullanımı arttı ama yine de harici monitörde kullanınca FPS az da olsa artıyor. Şu sıralarda benim cihaz fazla ısınmadan (macun eridiği için diye düşünüyorum) belli bir süre sonra ekran kartı kullanımı azalıyor onu çözmeye çalışıyorum.

Bende de Nitro 5 2060 var. Cihaz tek kanaldı çift kanal yapınca ekran kartı kullanımı arttı ama yine de harici monitörde kullanınca FPS az da olsa artıyor. Şu sıralarda benim cihaz fazla ısınmadan (macun eridiği için diye düşünüyorum) belli bir süre sonra ekran kartı kullanımı azalıyor onu çözmeye çalışıyorum.
hocam ekran kartı kullanımı bende denediğim hariçi monitörde çok artmıyor ancak 200 300 fps veren oyunlarda 500 e kadar çıkıyor cs valo gibi gtav de de max da advanced dahil max 55 65 arasından 75 80 civarlarına kadar getirdi. ama halen ayar kısınca %100 ünü alamıyorum sizde çift kanal ne kadar bir artış oldu tahmini bilgilendirir misiniz. monitör artı ram için üniversiteye gidicem bu sene onu bekliycem 1 2 ay. Eski driver denedim coil whine arttı yeniye geri geçtim eski driverda da 50 wattaayken yeni driverda 30 watt civarında seyrediyor ve performans bi tık düşüyor ancak ultrada da eski driver çok kötü 80 watta bırakıyor gpu yu ama kart 95 w yeni driverda ultrada 94 102 arası watt değerlerine sahip oluyor artı coil whine aşırı azalıyor yeni driverda ne yapsam bilemedim hocam win11 10 denedim suan 11 de ama sonuç sabit. ayar düşünce performansın sabit kalması çok can sıkıcı. ram ve ekran alınca korkarım yine kullanım %40 50 de kalacak . bunun başka bir çözüm yolu var mıdır hocam.

Hocam ekran kartı kullanımı bende denediğim hariçi monitörde çok artmıyor ancak 200 300 FPS veren oyunlarda 500'e kadar çıkıyor CS Valorant gibi GTAV de de Max da Advanced dahil Max 55 65 arasından 75 80 civarlarına kadar getirdi. Ama halen ayar kısınca %100'ünü alamıyorum sizde çift kanal ne kadar bir artış oldu tahmini bilgilendirir misiniz? Monitör artı RAM için üniversiteye gideceğim bu sene onu bekleyeceğim 1 2 ay. Eski driver denedim coil whine arttı yeniye geri geçtim eski driverda da 50 wattaayken yeni driverda 30 watt civarında seyrediyor ve performans bir tık düşüyor ancak ultrada da eski driver çok kötü 80 watta bırakıyor GPU'yu ama kart 95 W yeni driverda ultrada 94 102 arası watt değerlerine sahip oluyor artı coil whine aşırı azalıyor yeni driverda ne yapsam bilemedim hocam Windows 11 10 denedim şu an 11 de ama sonuç sabit. Ayar düşünce performansın sabit kalması çok can sıkıcı. RAM ve ekran alınca korkarım yine kullanım %40 50 de kalacak. Bunun başka bir çözüm yolu var mıdır hocam.

Çift kanal ve tek kanalda ne kadar fark yarattı hatırlamıyorum ama gözle görülür bir fark olmuştu zaten sadece kanal sayısı değil RAM'de 16 GB'ye çıktığı için onunda etkisi var tabii ki. Re 3, Doom Eternal, RDR2 gibi hala taze AAA oyunlarda GPU kullanımı %90-100 civarlarında kullanmaya başladı, hatta aşağıya da RDR 2 ile Doom Eternal'ın yüzdelerini bırakıyım. Ancak önceden olmasa da şu sıralar CPU ısınma probleminden dolayı kendini kısan işlemci (sebebinin bu olduğunu düşünüyorum) GPU'ya yetmediği için kullanım yüzdesi belli sürelerden sonra düştüğünden dolayı garantiye verdim bugün. Ayrıca yukarıda belirttiğin oyunlar sistem gereksinimi istemeyen oyunlar güncel bir AAA oyunda GPU kullanımına bakıp öyle tekrar yazar mısın? Bir de bu işlemi yaparken kullanım yüzdelerininde fark olup olmadığını kıyasla eğer monitorde yüzde fazlaysa çift kanal RAM derdini büyük ihtimal çözücektir çünkü benim böyle çözülmüştü. Not: Harici monitorde kullanırken görüntüyü sadece harici monitör olarak ayarlayınız.

Dosya Ekleri

• IMG_20220812_001222.jpg
    IMG_20220812_001222.jpg
    79,6 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20220812_004527.jpg
    IMG_20220812_004527.jpg
    34,9 KB · Görüntüleme: 25
Çift kanal ve tek kanalda ne kadar fark yarattı hatırlamıyorum ama gözle görülür bir fark olmuştu zaten sadece kanal sayısı değil RAM'de 16 GB'ye çıktığı için onunda etkisi var tabii ki. Re 3, Doom Eternal, RDR2 gibi hala taze AAA oyunlarda GPU kullanımı %90-100 civarlarında kullanmaya başladı, hatta aşağıya da RDR 2 ile Doom Eternal'ın yüzdelerini bırakıyım. Ancak önceden olmasa da şu sıralar CPU ısınma probleminden dolayı kendini kısan işlemci (sebebinin bu olduğunu düşünüyorum) GPU'ya yetmediği için kullanım yüzdesi belli sürelerden sonra düştüğünden dolayı garantiye verdim bugün. Ayrıca yukarıda belirttiğin oyunlar sistem gereksinimi istemeyen oyunlar güncel bir AAA oyunda GPU kullanımına bakıp öyle tekrar yazar mısın? Bir de bu işlemi yaparken kullanım yüzdelerininde fark olup olmadığını kıyasla eğer monitorde yüzde fazlaysa çift kanal RAM derdini büyük ihtimal çözücektir çünkü benim böyle çözülmüştü. Not: Harici monitorde kullanırken görüntüyü sadece harici monitör olarak ayarlayınız.
hocam ilginize müteşekkürüm harici monitörde baktığımda artıyor ancak yüzde 40 da 60 a anca sam takarsam 70 i görse kafii 2 farklı test yaptım 1 inde işlemci sıcakken 90 derece civarları tam trothle dolaylarındayken 60 fps i geçemediğim oyunda herhangi bir problem olmadı gpu fullde gitti 2. testi ise soğuktayken low ayarlarda yaptığımda fps 120 ile başlayıp 85 i gördü ve bu dolaylarda gezdi ancak cpu 4.2 ghz max hızını korudu. bir arkadaşımızdan ödünç 2 laptop soğutucu aldım ikisi de dereceye etki etmedi 1000 rpm ila 2000 rpm arası soğutucular tahminimce gereksiz laptopun altını yerden ufak yükseltip 2. rami takıp harici monitör takacağım zamanı 4 gözle bekliyorum o zamana kadar ultrada oynayıp 60 fps hedefleyeceğim. sizin laptopun ise termal macun ve fan temizliği harici bir derdi olduğunu düşünmüyorum 1 1.5 sene sonra hafif hafif başlar bunlar. çok garip bir şekilde ram eklersem ve düzelmezse cpu darboğazı diyeceğim ancak cpu oyunda dahi hiç yüzde 50 yi geçmedi hocam. şimdi bu mevzu haricinde bilgisayara da çok alıştım iade gibi bir sürece girmek istemiyorum. sizin garanti hakkında bir gelişme var mıdır hocam.

Hocam ilginize müteşekkürüm harici monitörde baktığımda artıyor ancak yüzde 40 da 60'a anca sam takarsam 70'i görse kafii 2 farklı test yaptım 1'inde işlemci sıcakken 90 derece civarları tam trothle dolaylarındayken 60 FPS'i geçemediğim oyunda herhangi bir problem olmadı GPU Full'de gitti 2. testi ise soğuktayken Low ayarlarda yaptığımda FPS 120 ile başlayıp 85'i gördü ve bu dolaylarda gezdi ancak CPU 4.2 GHz Max hızını korudu. Bir arkadaşımızdan ödünç 2 laptop soğutucu aldım ikisi de dereceye etki etmedi 1000 RPM ila 2000 RPM arası soğutucular tahminimce gereksiz laptopun altını yerden ufak yükseltip 2. RAM'i takıp harici monitör takacağım zamanı 4 gözle bekliyorum o zamana kadar ultrada oynayıp 60 FPS hedefleyeceğim. Sizin laptopun ise termal macun ve fan temizliği harici bir derdi olduğunu düşünmüyorum 1 1.5 sene sonra hafif hafif başlar bunlar. Çok garip bir şekilde RAM eklersem ve düzelmezse CPU darboğazı diyeceğim ancak CPU oyunda dahi hiç yüzde 50'yi geçmedi hocam. Şimdi bu mevzu haricinde bilgisayara da çok alıştım iade gibi bir sürece girmek istemiyorum. Sizin garanti hakkında bir gelişme var mıdır hocam.

Hocam daha gün garantiden geldi iyi ki yollamışım. Adamlar komple thermal modülünü değiştirdiklerini söylediler RAM takmak için açıp baktım gerçekten de sıfır modül takmışlar. Performans olarak da çok fazla etkisi oldu sadece GPU yüzdesi değil watt ve MHz kullanımıda sonlarda olduğu için beklediğimden bayağı arttı. Boştada 70-80'lerden şu an 40-50derece, fan ise 40xx rpmlerden19xx RPM çalışıyor aşağıya fotoğraf hatıyom eskisi ile yeni farkı için. Ayrıca aşağıda düşük FPS'li olan bölge daha tenha bir alan yüksek FPS'li olan yer daha sığ, ormanlık alan yani bunlarda göz ardı edilmezse FPS farkının uçurum olduğu söylenebilir.
Not: Çok ilginc bir şekilde cihaz sıfırlamamışlardı bu benim işime geldi yani garantiye verirsen yazarsın cihazın sıfırlanmamasını istiyorum diye.

Dosya Ekleri

• IMG_20220828_170501.jpg
    IMG_20220828_170501.jpg
    108,5 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot_2022-08-28-17-12-38-475_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-08-28-17-12-38-475_com.miui.gallery.jpg
    46,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Hocam daha gün garantiden geldi iyi ki yollamışım. Adamlar komple thermal modülünü değiştirdiklerini söylediler RAM takmak için açıp baktım gerçekten de sıfır modül takmışlar. Performans olarak da çok fazla etkisi oldu sadece GPU yüzdesi değil watt ve MHz kullanımıda sonlarda olduğu için beklediğimden bayağı arttı. Boştada 70-80'lerden şu an 40-50derece, fan ise 40xx rpmlerden19xx RPM çalışıyor aşağıya fotoğraf hatıyom eskisi ile yeni farkı için. Ayrıca aşağıda düşük FPS'li olan bölge daha tenha bir alan yüksek FPS'li olan yer daha sığ, ormanlık alan yani bunlarda göz ardı edilmezse FPS farkının uçurum olduğu söylenebilir.
Not: Çok ilginc bir şekilde cihaz sıfırlamamışlardı bu benim işime geldi yani garantiye verirsen yazarsın cihazın sıfırlanmamasını istiyorum diye.
Hocam sizin adınıza çok sevindim ben ısınma sorununu şuanlık cpu yu 3.2 ghz de tutarak çözüyorum oyunda cool boost açıkken 70 derece civarlarında takılıyo ancak bugün klimayla takribi 11 derece hava verince cihaz sabit 16 yer yer 13 dereceye kadar düştü boşta masaüstünde onun dışında sıradan senaryoda 40 dolaylarında bu testi sadece termal macunlarını denemek için yaptım. termal macun ve soğutma sisteminde sıkıntı olmadığına eminim altta fotoğrafı mevcut yoksa garantiye gidecektim son gelen güncellemeler kullanım oranını arttırdı dediğiniz gibi ram ve harici monitörle fulleyeceğine az çok eminim şuanda cihazda büyük bir sorun göremiyorum sağlıklı uzun kullanımlar dilerim.

Dosya Ekleri

• 33c6f766-f4a6-4d5e-a472-65abaf37c56e.jpg
    33c6f766-f4a6-4d5e-a472-65abaf37c56e.jpg
    164,8 KB · Görüntüleme: 40

Yeni konular

Geri
Yukarı