Acer Nitro 5 için Windows 10'un Hangi Sürümü Kurulmalı?

Wheinci

Hectopat
Daha fazla  
Ara sıra oyun oynamak için aldığım ikinci laptopum Acer Nitro 5'de şu anda Windows 10 Pro kurulu. Pro'yu kendim kurdum. Fakat nitrosense uygulamasını aldığım günden beri açamıyorum. Nitro 5 için önerilen sürüm hangisi? Pro'yu mu desteklemiyor bilgisi olan var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sistemi sürümü, uygulamaya herhangi bir sorun yaratmayacaktır. PRO sürümü, Home sürümüne ek olarak şifreleme ve iş yerleri için bazı hizmetler barındırıyor.

Dizüstü modelinize uygun, uygulamayı yüklediğinize emin misiniz?

1582149456861.png

Yabancı bir forumda 1803/1809 sürümlerinde çalıştığı belirtilmiş. Deneyebilirsin istersen eski sürümleri.

O değilde Windows 10 1607 sonrasında çöp oldu 😃 1607 sonrası diğer bütün sürümlerin de Latency değeri hep çok yüksek çıkıyor.
Kesinlikle haklısın. 1607 gibi sürümler aynı zamanda HDD'ler ile iyi de çalışıyordu. Özellikle de 1709/1803'ten beri HDD'li sistemlerde %100 disk kullanımı sorunları var.
Şu anda 2004 kullanıyorum ve bir performans kaybı yaşamadım 1909'a göre. Fakat yine de 1607 cidden iyiydi. Fakat maalesef 1607'yi modifiyesiz kurunca Windows zorla 1909'a geçmeye çalışıyor. Böyle de saçma sapan bir politikası var Microsoft'un.

Tabi en iyi Windows sürümü derseniz 7 veya 8.1 derim, orası ayrı. Özellik bakımından değil de stabilite bakımından 8.1 en iyisi. 2. sıraya 8.1 ile bariz fark olan Windows 7'yi, 3. sıraya ise sistemden sisteme değişmekle birlikte ortalamada Windows 7'nin az gerisinde olan Windows 10'u koyabilirim.

Kesinlikle haklısın. 1607 gibi sürümler aynı zamanda HDD'ler ile iyi de çalışıyordu. Özellikle de 1709/1803'ten beri HDD'li sistemlerde %100 disk kullanımı sorunları var.
Şu anda 2004 kullanıyorum ve bir performans kaybı yaşamadım 1909'a göre. Fakat yine de 1607 cidden iyiydi. Fakat maalesef 1607'yi modifiyesiz kurunca Windows zorla 1909'a geçmeye çalışıyor. Böyle de saçma sapan bir politikası var Microsoft'un.

Tabi en iyi Windows sürümü derseniz 7 veya 8.1 derim, orası ayrı. Özellik bakımından değil de stabilite bakımından 8.1 en iyisi. 2. sıraya 8.1 ile bariz fark olan Windows 7'yi, 3. sıraya ise sistemden sisteme değişmekle birlikte ortalamada Windows 7'nin az gerisinde olan Windows 10'u koyabilirim.

Vallahi hocam ben şuan imzam da yazılı olan sistem ile Windows 7 kullanıyorum biliyorsunuz microsoft bunlara da telemetri güncellemeleri veriyor hepsini araştırdım kod numaralarını buldum windows update üzerinden telemetri güncellemelerini gizledim kesinlikle kurmuyorum arkada bilgi toplamak için saçma sapan güncellemeleri bunlara da veriyorlar maalesef. Şuan gayet akıcı sistem. Windows 8.1'de iyi ama nedense uzun kullanımda sapıtıyor kendi kendine mağaza uygulamaları siliniyor yani bu sorunu ben yaşadım bilmiyorum başka kişiler de yaşadı mı emin değilim. O değilde 1909'dan sonra 2004 mü çıktı şimdi de :) Yemin ediyorum bayadır takip etmiyordum ne ara çıktı :)

Vallahi hocam ben şuan imzam da yazılı olan sistem ile Windows 7 kullanıyorum biliyorsunuz Microsoft bunlara da telemetri güncellemeleri veriyor hepsini araştırdım kod numaralarını buldum windows update üzerinden telemetri güncellemelerini gizledim kesinlikle kurmuyorum arkada bilgi toplamak için saçma sapan güncellemeleri bunlara da veriyorlar maalesef. Şuan gayet akıcı sistem. Windows 8.1'de iyi ama nedense uzun kullanımda sapıtıyor kendi kendine mağaza uygulamaları siliniyor yani bu sorunu ben yaşadım bilmiyorum başka kişiler de yaşadı mı emin değilim. O değilde 1909'dan sonra 2004 mü çıktı şimdi de :) Yemin ediyorum bayadır takip etmiyordum ne ara çıktı :)
Kesinlikle doğru. Microsoft öyle bir firma ki, sırf Telemetry olmasın diye Windows 7 kurup güncelledikten sonra bir bakarsın ki Telemetry hizmetleri çalışıyor yine zırt pırt. Ben bunu sanal makinede Windows 7'yi test ettiğimden biliyorum. Her program yüklediğimde "CompatTelRunner.exe" yani Microsoft Compatibility Telemetry adlı bir işlem çalışıyor, sanki Windows 10'muş gibi.
Yani Windows 10'daki bu bilgi toplama (ve hatta satma) olaylarından kurtulmak öyle Windows 7 kurayım geçeyim diyerek olmuyor. Windows 7 kurduktan sonra Telemetry güncellemelerini gizlemezseniz yine bilgileriniz aynı Windows 10'daki gibi toplanır.

Benim için fazla da önemli değil. Zaten şifrelerimizi bildiğim kadarıyla toplamıyorlar. Mevcut durumda topladığı bilgileri de satsa ne olacak, satmasa ne olacak diye düşündüğüm için takmıyorum. Ama yine de her kullanıcı böyle düşünmez.

2004 sürümü tamamlandı ve RTM statüsüne girdi. Fakat henüz çıkmadı. Fakat UUP Dump adlı siteden 19041.84 sürümünü ISO olarak indirip yükseltme kurulumu ile kurabiliyorsunuz. Açıkçası bir şikayetim yok şu an için. Oyunlarda bir kasma veya donma sorunu yaşamadım. Mesela Cortana yenilenmiş, eskiden Windows'un bileşeni gibi çalışırken artık daha çok bir uygulamaya döndü. Ancak dil desteği de sıfırlandı. Zaten Türkçe desteği yoktu fakat diğer desteklediği dilleri de artık desteklemiyor. Sadece İngilizce desteği mevcut fakat yakında Cortana'yı kullanmak için işletim sisteminin dilinin Cortana tarafından desteklenmesi gerekmeyecek. Yani Türkçe Windows 10'da İngilizce Cortana kullanılabilecek. Ayrıca Cortana'ya Türkçe desteğinin de gelmesini isterim ama ilk geldiğinde Siri'nin Türkçe Beta'sındaki gibi olacağını düşünüyorum. Yani Samsung'u Samsun olarak anlayan, söylediklerimizi saçma sapan anlayabilen şekilde gelebilir Türkçe desteği.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı