Acer Nitro 5 kullanılabilir RAM miktarı 5.97 olarak gözüküyor

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
Merhabalar, Acer Nitro 5 (AN515-43-R3nh) modelinde bir oyun laptopuna sahibim. RAM kontrol ettiğimde RAM miktarı 8 GB olmasına rağmen kullanılabilir RAM miktarı 5.97 olarak gözüküyor. Bu problemi çözmenin bir yolu var mıdır?

APU sistemlerde RAM'ın bir kısmı VRAM olarak işlemcinin içindeki ekran kartı tarafından kullanılır.

Bilgisayarın APU olmayadabilir emin olamadım.

2.03 GB'lık kısım dahili ekran kartı için ayrılmış. Bios'tan miktarı değiştirebilirsin.
Nereden olduğu hakkında bir bilgin var mı ? Biraz bios karıştırdım fakat bulamadım. Ekran kartım RX 560X olarak gözüküyor.
APU sistemlerde RAM'ın bir kısmı VRAM olarak işlemcinin içindeki ekran kartı tarafından kullanılır.

Bilgisayarın APU olmayadabilir emin olamadım.
RX 560X var olarak gözüküyor. APU mu değil mi bilmiyorum.

Ekran görüntüsü atabilir misiniz?
Hocam laptop şu anda ulaşamadığım için internetten bunu buldum. Görüntü aynı sadece değerler 8GB Ram (kullanılabilir miktar 5,97,) olarak yazıyor.
kullanilabilir-ram-miktari-sorunu-nedir-890x480.png

Youtube' da PC nin modeli ile birlikte aratırsan çözüm videosu vardır diye tahmin ediyorum. Olmadı ingilizce olarak da arat.
İngilizce olarak da model olarak da pek bir şey bulamadım. Bazıları 8GB daha ram takmış kullanılabilir ram miktarı 12 gözüküyormuş yine. Ekran kartı hariciydi Onboard değildi diye biliyorum. Alırken kontrol edilmiş. Laptop ev arkadaşımın.

"msconfig > Önyükleme > Gelişmiş seçenekler" sekmesindeki bellek üst sınırını kapatın.

Bunu yapıp bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra kontrol edebilir misiniz? Benim böyle çözülmüştü.

"msconfig > Önyükleme > Gelişmiş seçenekler" sekmesindeki bellek üst sınırını kapatın.

Bunu yapıp bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra kontrol edebilir misiniz? Benim böyle çözülmüştü.
Maalesef etki etmedi.

Geri
Yukarı