Acer Nitro 5 R5 5600H RTX 3050 Online oyunlarda FPS düşük

Makaleler
4
Yer
Ankara
Arkadaşlar, sorunum şu şekilde: Bir Online oyunu ultrada da oynasam FPS aynı, düşükte de oynasam FPS aynı. CS:GO gibi basit bir oyunda düşük ayarlarda 160 FPS ama yer yer 120'leri gördüğüm oluyor. LoL'de 1080p ultrada 120 FPS ama 90 FPS'lere düşüyor. Ancak işlemci ve ekran kartının tamamını kullanmıyor. İşlemci ve ekran kartının kullanılması için ne yapmam gerekiyor?

• Ryzen 5 5600H işlemci
  • 8 GB RAM
  • RTX 3050 ekran kartı
  • Windows 11 Home
Sürücülerim kurulu.
Nitro Sense yüksek performans ayarında.
Sıcaklık değerleri işlemci 75-80.
Ekran kartı 50-70 arasında seyrediyor.
Windows oyun modu açık.

Dosya Ekleri

• Yakalama.PNG
    Yakalama.PNG
    56,9 KB · Görüntüleme: 30
  • rtx.PNG
    rtx.PNG
    88,3 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
@Sinyor Ezio Auditore hocam RAM tek kanal mı çift kanal mı eğer tekse çift kanalda daha iyi performans oluyor diye biliyorum ama öyle müthiş etikler mi bilmem?
2x4 takılmıyor artık.

Bir tane daha 8 GB alın baya yararını görürsünüz. Ama sorunu çözmez. Muhtemelen sisteminde ısınması az olsun diye Throttle'lar mevcut.

@erengore hocam ben öyle aşırı fazla etkilemez diye biliyorum FPS'i.
Sistemin direkt verimi artıyor. Nasıl etkilemesin? Oldukça güzel etkiler ağır oyunlarda. Lol'de aşırı olmasa da etkiler.

Throttle sorunları şu an daha büyük bir sorun aslında ama yapacak bir şey yok. Laptoplarda AMD almayın diye söylüyorum ben ama alınıyor yine. AMD'lerin Throttle sorununu çözmek inanılmaz zor.

Sistemin direkt verimi artıyor. Nasıl etkilemesin? Oldukça güzel etkiler ağır oyunlarda. Lol'de aşırı olmasa da etkiler.

Throttle sorunları şu an daha büyük bir sorun aslında ama yapacak bir şey yok. Laptoplarda AMD almayın diye söylüyorum ben ama alınıyor yine. AMD'lerin Throttle sorununu çözmek inanılmaz zor.
Çözümünün yolları nedir? Biliyor musunuz?

Çözümünün yolları nedir? Biliyor musunuz?
Öncelikle biraz uğraşacaksın. Detaylıca anlatamam nasıl bulacağın konusunu ama bulursan istediğim verileri sorununu analiz edip çözümü göstermeye çalışabilirim.

HWINFO aracını indirip Sensörler kısmında Limit Reasons/Limit Sebepleri/Kısma Sebepleri gibi bir şeyler yazan bir yer olmalı. Onun en detaylı halini bana atmanız gerekiyor.

Öncelikle biraz uğraşacaksın. Detaylıca anlatamam nasıl bulacağın konusunu ama bulursan istediğim verileri sorununu analiz edip çözümü göstermeye çalışabilirim.

HWINFO aracını indirip Sensörler kısmında Limit Reasons/Limit Sebepleri/Kısma Sebepleri gibi bir şeyler yazan bir yer olmalı. Onun en detaylı halini bana atmanız gerekiyor.
Tamamdır hocam, biraz bekletip göndereceğim.

@Sinyor Ezio Auditore bu arada dediğim yeri bulursan onu arkada tutup oyuna girip oyundan çıkınca bana atmalısın. Sakın kapatma programı, arkada kalsın. Oyundan çıkınca nelerden yavaşladığını görmemiz lazım.
Tamamdır hocam, şu anda iniyor. İndiği zaman CS:GO'da deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı