Acer Nitro 515 100 derecelere çıkıyor

@Snorlax95 hocam Apex'de 65W cekiyor işlemci, 100 derece sabit mi bilmiyorum ama yine de normal değil gibi geldi. Nitro sense ayarları dediğim ayarlarda girdiyseniz fanlar o sırada kaç RPM'de dönüyor. Bu sıcaklığı engellemesi için en az 7200 RPM'e çıkmasi lazım. Eğer dönmüyorsa fanlar otomatikte iken bir sorun vardır. Sorunun neyde olduğunu anlamamız için oyundayken Alt+Tab yapıp Nitro sense açık iken hemen fanlar kaç RPM'de dönüyor bakın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda Valorant testinde 65W çekiyor fakat 89-92 civarında anlık 95-97-100 civarına zıplayıp geri geliyor, sizinki ile ayarlarla karşılaştırın veya direkt Valorant indirip aynı performans ayarları ile bir bakın (sol altta yazmış videoda) 100 derece sabitliyorsa tekrar baska bir şey dusunelim. Iade suresi gecti mi?

@Berkant29 aynı ayarlarda 1 el video çektim. Linki: Valorant 2023.05.27 - 22.31.17.02

Cinebench testinde 110W çekiyor 100 derece sabit, Valorant 55-60W çekiyor onda da 100 derece sabit anlamadım yani.

Bu arada oynarken baktım 7000 RPM dönüyor. Max dönme hızına da aldım yine aynı. İade süresi doldu 14 gündü. Çözemezsem Acer'in teknik servisine yollarım çünkü anormal sıcaklıklar anlık çıksa sorun yokta sürekli 98 100 olması sıkıntı.

@Berkant29 aynı ayarlarda 1 el video çektim. Linki: Valorant 2023.05.27 - 22.31.17.02

Cinebench testinde 110W çekiyor 100 derece sabit, Valorant 55-60W çekiyor onda da 100 derece sabit anlamadım yani.

Bu arada oynarken baktım 7000 RPM dönüyor. Max dönme hızına da aldım yine aynı. İade süresi doldu 14 gündü. Çözemezsem Acer'in teknik servisine yollarım çünkü anormal sıcaklıklar anlık çıksa sorun yokta sürekli 98 100 olması sıkıntı.
Evet hocam normal değil bence 65w çekerken 100 derece olması. Silikonda bir sorun olabilir.

Evet hocam normal değil bence 65W çekerken 100 derece olması. Silikonda bir sorun olabilir.

@Berkant29 hocam başka yapabileceğim bir şey var mı? BIOS güncel, Windows güncel, NVIDIA sürücüsü güncel.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki gibi yaptım sıcaklık düştü ancak FPS oyunlarında Turbo Boost kapamak sıkıntı oluyor ayrıca açık olsa bile 100 derece normal değil.

@Snorlax95 hocam aklıma başka bir şey gelmiyor vallahi.
@Artoria Pendragon hocam merhaba arkadaşın işlemcisi(12700H) cinebech R23 testi 110W cekerken de 100 derece, oyunlarda 50-60W çekerken de 100 derece bu normal değil gibi siz ne dersiniz? Ayni laptop bir YouTube videosunda böyle değil.

@Artoria Pendragon önermişti zaten laptopu. Performans olarak çok güzel ancak şu ısı olayı can sıkıcı.

@Artoria Pendragon anedar hocam bir süredir aktif değilmişsiniz sanırım. Eğer döndüyseniz yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Cinebench testinde CPU sadece 100W civarlarında çekerken oyunlarda GPU'da dahil oluyor, kasada gene yayılan güç fazla oluyor ve birbirinin sıcaklığını etkiliyor genelde dizayna göre. O sebeple benzer dereceler görmesi GPU'da işin içine girince normal. Cihazın altı açık şekilde mi kullanıyorsunuz? Hava kanalları açık olsun.

Cinebench testinde CPU sadece 100W civarlarında çekerken oyunlarda GPU'da dahil oluyor, kasada gene yayılan güç fazla oluyor ve birbirinin sıcaklığını etkiliyor genelde dizayna göre. O sebeple benzer dereceler görmesi GPU'da işin içine girince normal. Cihazın altı açık şekilde mi kullanıyorsunuz? Hava kanalları açık olsun.

Evet cihazın altı açık. Hatta Zalman'ın soğutucu standı var altında. Yüksek sıcaklıklara çıkması normal tabii ki de ona bir şey demiyorum. Mesela attığım Valorant videosunda sürekli 100 derece olması normal bir şey mi? Çünkü izlediğim testlerde sürekli 98 100 derecede çalışmıyor , anlık görüyor o dereceleri.

Öncelikle merhaba ben de i5 12500H RTX 3060 140W verisyonunu kullanıyorum. Aynı sorundan ben de işlemci konusundan şikayetçiyim. İşlemciye yük binen FPS oyunlarında sürekli olarak 92-93 dereceleri görüyorum. RDR2, Cyberpunk gibi ekran kartına yük binen oyunlarda da durum pek parlak olmasa da 85-90 derece arası gidip geliyor. Ben açıkçası bu forumda Nitro 5 2022 serisi soğutma konusunda başarılı algısını eleştirmek için yazdım. Sürekli olarak herkes ağzına aynı lafı dolamış. Tamam bu fiyat segmentindeki laptoplar da soğutma konusunda başarılı değil ancak bu modelin soğutma konusunda başarısız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Uzun vadede cihazın stabilitesi konusunda nasıl sorun yaşarım bilmiyorum ancak kısa vadede bu oyunlarda FPS belirli bir süre sonra çok fazla düşüyor. Bu mesaj Acer Nitro 5 serisini tercih etmeyi düşünen arkadaşlara da tavsiye niteliğinde olsun. Eğer bütçeniz varsa"AAA bu laptop özellik bakımından çok iyi, rakiplerine fazla para vermeye gerek yok" düşüncesinde olmasınlar çünkü kağıt üstünde bu kadar iyi teknik özelliklere sahip olan bir cihazdan bu derece düşük performans almak insanı üzüyor açıkçası. Sonuç olarak güzel soğutulmadıktan sonra da bu cihazdaki 140W+MUX Switch ve o çok güçlü 12.nesil işlemci kağıt üstündeki performansı veremiyor. Ekstradan söyleyeyim cihaz tek kanal 16 GB RAM'e sahip olduğundan aynı model 16 GB RAM de eklememe rağmen FPS oyunlarında beklediğim performans farkını alamadım ancak cihaz daha stabil bir performans vermeye başladı onu da belirtmeden geçmeyeyim.

Geri
Yukarı