Acer Nitro AN515-58-7725 laptopta FPS düşüyor

sezercaliskan

Yoctopat
Daha fazla  
Laptop Acer Nitro AN515-58-7725 i7-12650H RTX 4060 140W 16 GB RAM'lı modeli. 5 gün önce satın aldım. Oyunda anlık FPS droplar yiyorum, GPU kullanımına da baktığımda anlık yüzde 75 80 civarlarına inip tekrar 100'lere çıkıyor. Aynı ekran kartı işlemci testlerini izlediğim aynı oyunlarda herhalde bir darboğaz görünmüyor. NitroSense performans modunda bu arada herhangi bir fan hızı engellemesi yok. Yardımcı olur musunuz? Değişim veya garanti gerekli mi? Şimdiden teşekkürler.

Hangi oyunda yaşıyordunuz?

Cihazı performans olarak uygun modlara aldıysanız çok da bir şey yapılmaz. Anlık FPS düşüşünün dizüstünde sebebi genelde CPU'dur. CPU Throttle sorununun giderilmesi lazım ama 12. Nesilde el kol bağlı oluyor. X serisi veya HK serisi bir CPU lazım.

Hangi oyunda yaşıyordunuz?

Cihazı performans olarak uygun modlara aldıysanız çok da bir şey yapılmaz. Anlık FPS düşüşünün dizüstünde sebebi genelde CPU'dur. CPU Throttle sorununun giderilmesi lazım ama 12. Nesilde el kol bağlı oluyor. X serisi veya HK serisi bir CPU lazım.
God of war oyununda yaşıyorum. Aynı donanıma sahip laptop testlerini inceledim ama gow’da böyle bir sorun yaşadıklarını görmedim.

God of war oyununda yaşıyorum. Aynı donanıma sahip laptop testlerini inceledim ama gow’da böyle bir sorun yaşadıklarını görmedim.
O oyunda normalde ben de beklemezdim çok takılma.

Dediğim gibi yüksek ihtimalle CPU kaynaklı bir durum vardır. Sıcaklıklar nasıl?

O oyunda normalde ben de beklemezdim çok takılma.

Dediğim gibi yüksek ihtimalle CPU kaynaklı bir durum vardır. Sıcaklıklar nasıl?
Afterburner ile görüntülediğimde CPU 83-98 dereceler arasında anlık değişim oluyor. Tam idrak edemedim o kısmı. NitroSense’de ise 91 derece civarı görüntülüyorum. GPU da 83 derece civarlarında.

Afterburner ile görüntülediğimde CPU 83-98 dereceler arasında anlık değişim oluyor. Tam idrak edemedim o kısmı. NitroSense’de ise 91 derece civarı görüntülüyorum. GPU da 83 derece civarlarında.
Sistem sıcaklık eşiğine değince drop olarak yansıyor. Termal sorunları halledin, sorun devam ederse yeniden görüşelim.

Geri
Yukarı