Acer Nitro AN517-54 ani FPS düşmesi

Volkan2787

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro AN517-54

Intel(R) Core(TM) i5-11400H @ 2.70GHz (12 CPUs), ~2.7GHz
NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU
16x2 3200mhz Ram
Merhaba.

Yaklaşık 15 aydır kullandığım laptop bilgisayarımda, son birkaç aydır ve zaman-zaman, özellikle oyun oynarken ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bu sırada fanlar maksimum hızda çalışıyor ve yeniden başlatana kadar aynı hızda çalışmaya devam ediyor. Bu sorun sonrasında format atıyorum, BIOS güncelliyorum, olmadı yeniden format atıyorum düzelmiyor ve bir bakıyorum 1-2 gün sonra kendi kendine düzelmiş. Sonra tekrardan başa sarıyor tabii. Bu durum çok can sıkıcı ve çok bunaltıcı. O yüzden sizlerden destek istiyorum, rica ediyorum bana yardımcı olun.

-AIDA64 ile test yaptım görselini de paylaşıyorum.
-Ek olarak bilgisayara RAM ve HDD upgrade yapmıştım geçtiğimiz aylarda.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    203,9 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2023-12-14 105247.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-14 105247.png
    112,8 KB · Görüntüleme: 25
RAM'ler çif kanalmı, sıcaklık değerleri normalin üstünde mi?
Ramler çift kanal mı bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim? 2 Adet 16GB Ram takılı onu biliyorum.
Sıcaklık değerlerini de görselde paylaştım, normal olup olmadığını da tam olarak bilmiyorum aslında.

Merhaba.

Yaklaşık 15 aydır kullandığım laptop bilgisayarımda, son birkaç aydır ve zaman-zaman, özellikle oyun oynarken ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bu sırada fanlar maksimum hızda çalışıyor ve yeniden başlatana kadar aynı hızda çalışmaya devam ediyor. Bu sorun sonrasında format atıyorum, BIOS güncelliyorum, olmadı yeniden format atıyorum düzelmiyor ve bir bakıyorum 1-2 gün sonra kendi kendine düzelmiş. Sonra tekrardan başa sarıyor tabii. Bu durum çok can sıkıcı ve çok bunaltıcı. O yüzden sizlerden destek istiyorum, rica ediyorum bana yardımcı olun.

-AIDA64 ile test yaptım görselini de paylaşıyorum.
-Ek olarak bilgisayara RAM ve HDD upgrade yapmıştım geçtiğimiz aylarda.
Oyun bilgisayarı olduğu için aslında 6 ayda bir termal macun değişimi gerekli. Turbo işlemcinin frekansı bir süre sonra termal macunu kurutuyor. Bu sebepten dolayı her 6 ayda bir kaliteli termal macun sürülüp işlemciye undervolt yapılması gerekli. Yük altında 95 derece kabul edilebilir bir sıcaklık değil. İşlemci yükünü azaltmak için dahili GPU kapatılabilir, Mux Switch varsa aktif edin.

HWMonitor indirip açın daha sonra 30 dakika işlemci ve ekran kartının kullanan oyun oynayın. 30 dakika sonra programdan işlemci sıcaklığı kaça vurmuş bir görelim.
Bunu ilk fırsatta yapıp paylaşacağım.

Hiç yapmadıysan garantiye gönder bir kere yapılsın düzelir. Zaten garantisi 24ay bitmeden gönder.
Bilgisayar bu aralar elim ayağım olduğu için, nasıl göndereceğimi düşünüyorum. İşlerim aksayacak diye garantiye göndermeye biraz çekiniyorum açıkçası.

Oyun bilgisayarı olduğu için aslında 6 ayda bir termal macun değişimi gerekli. Turbo işlemcinin frekansı bir süre sonra termal macunu kurutuyor. Bu sebepten dolayı her 6 ayda bir kaliteli termal macun sürülüp işlemciye undervolt yapılması gerekli. Yük altında 95 derece kabul edilebilir bir sıcaklık değil. İşlemci yükünü azaltmak için dahili GPU kapatılabilir, Mux Switch varsa aktif edin.
Macun yenilemeyi kendim yapabilir miyim acaba? Undervolt yapmayı ve dahili GPU kapatmayı bilmiyorum. Ne şekilde ilerlememi önerirsiniz?

Mux Switch nedir onu da bilmiyorum :)

Macun yenilemeyi kendim yapabilir miyim acaba? Undervolt yapmayı ve dahili GPU kapatmayı bilmiyorum. Ne şekilde ilerlememi önerirsiniz?
Mux Switch nedir onu da bilmiyorum :)
Macun yenilemesini kendinizde yapabilirsiniz fakat ince iş gerektirir. Yapamam derseni servise verin onlar halleder. Mux Switch dahili ekran kartını kapatan bir sistem.

"Nitro sense" uygulamasına girdikten sonra sağ üstten ayarlara basın, "yalnızca ayrık GPU" seçeneği var onu açarsanız sadece harici ekran kartını kullanır.

Geri
Yukarı