Acer Nitro QG221Qbii vs Samsung LC24F396FHMXUF

Sammi

Hectopat
Şu ikisi arasında kaldım. Hangisi sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Acer iyi yanları:

-Çerçeveleri çok ince ve şık.
-Tasarım güzel.
-Arkada joystick tarzı bir butonla ayarlamaların yapılması ve aynı zamanda sitesinden indirilen uygulama ile de monitör ayarlarının yapılabilmesi.
-75 hz olması.
-VA panel olması. Üstelik uygun bir fiyata.
-Ayaklarının metalden olması.

Şimdi gelelim kötü ve anlamsız durumlara:

1-) FreeSync yok!
-Ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz çünkü ben de anlam veremedim. Ekran kartım AMD olmasına rağmen her ayarı da yapılmış FreeSync ile Pubg Lite girdim. Her zıpladığımda, silah ateşlediğimde, item aldığımda monitör gidip geliyor. Bu sorunu araştır araştır çözemedim, sonunda ise yabancılarda da böyle bir konuya yakın bir konu gördüm. FreeSync ile alakalı olduğu söylenmişti kapattım ve düzeldi. Yani bilmiyorum ben mi hata yapıyorum ama yabancılarda bu duruma sitem etmişti. Mademki freesync yazıyorsun adam akıllı olacak bi zahmet. (eğer benim bir hatam varsa hak yemiyorum hiçbir şekilde)

2-) Monitör kesinlikle 1 ms DEĞİL!
-Evet, bu doğru. Monitör 1 ms değil. Hatta çok bariz bir şekilde 1 ms değil. Ha, dersiniz ki neden böyle yazmışlar çünkü yapmak mümkün AMA beraberinde birçok kötülük var. Monitör ayarlarında VRB ayarı bulunmakta. Off - Normal - Extreme diye bulunmakta. Extreme'e aldığınız an tam anlamıyla 1 ms oluyor AMA ekran parlaklığı aşırı bakın aşırı derecede düşüyor bide bu yetmezmiş gibi gözü yormaya sebebiyet veren "flicker" ortaya çıkmaya başlıyor. Açıklamalarında ise ürünün, flickerless diyordu yani flickersız anlamında. Bari tam bir şekilde olsaydı bu ne ya? 1 ms istiyorsanız şart koymuşlar resmen. Ben Off da kullanıyorum yaklaşık 10-12 ms monitör kapalıyken VRB.

3-) Ekranda kapalı tonlarda oluşan garip görüntü?!
-Özellikle siyah, gri ve diğer bu renklere yakın kapalı tonlarda gerek internet üzerinden gerek oyun içi olsun karşılaşıldığında çok garip bir efekt oluşuyor. Bunu en kolay anlaşılır olduğu için "Minecraft" üzerinden anlatacağım. Oyunda yere tabela koyup bir şeyler yazdığınızda siyah gözüküyor yazdığınız yazı oyunda. Eğer siz sağa sola hareket ederken ya da fareyi çevirirken o siyah yere bakınca yazılar kalınlaşıyor iç içe giriyor çok acayip, rahatsız edici bir görüntü oluyor. Bu sadece oyunlarda değil internet üzeindeki resimlerde, yazılarda da oluyor. Yani ne olduğunu anlamadım başka herhangi bir monitörde böyle bişi var mı? Bayağı eski olan (hatta şuan satışı yok) Philips monitörüm hem 5ms di hem de böyle bir saçmalık yoktu!

4-) Göz ve baş ağırısı
-3. madde de bahsettiğim monitörüm de günde 4-5 saat hatta 6 saat bile aralıksız baktığım zamanlar olduğunda çok hafif bir baş ağrısı oluyordu o kadarcık. Bunda 2-3 saat baksam aralıksız gözüm ağrıyor ve başım da ağrıyor. Yani bu çok kötü bir durum benim için.

5-) Çıtırtı
-Diğer maddeler kadar önemli olmasa da monitörden arada (hatta çoğunlukla) bazen hafif sesli bazen orta derecede çıtırtı sesi çıkıyor. Monitör ısınmıyor, sıcak değil ama "çıt.. çııt.." diye sesler çıkıyor kısa bir süreliğine. Beni arada rahatsız etse de bu da ufak bir sorun, pek önemli sayılmayacak bir sorun yani

Çıtırtı hariç bu sorunların hepsini yaşıyorum. O yüzden Acer'ın bu modelini tavsiye etmiyorum.

Acer marka olanını kullanıyorum. Yukarıda yazdığın hiçbir şeyi yaşamadım. Çok memnunum FreeSync mükemmel çalışıyor hiç sorun yaşamadım. Parlaklık %80 de kullanıyorum bence mükemmel parlaklık konusunda. Sadece bir kere dizi izlerken çıtırtı duydum onun haricinde hiç duymadım. Bence monitörde sorun var senin.

Acer marka olanını kullanıyorum. Yukarıda yazdığın hiçbir şeyi yaşamadım. Çok memnunum FreeSync mükemmel çalışıyor hiç sorun yaşamadım. Parlaklık %80 de kullanıyorum bence mükemmel parlaklık konusunda. Sadece bir kere dizi izlerken çıtırtı duydum onun haricinde hiç duymadım. Bence monitörde sorun var senin.
Burda bu sorunları yaşayan bir arkadaş daha var. Olabilir belki bize sorunlu ürün gelmiştir. En iyisi servise gönderiyim.

Doğrudur ama dediğim gibi gerçekten çıtırtı hariç hiçbir sorun yaşamadım. Bence kullanmayacağınız bir zamanda servise göndermek en doğrusu olur. Ürün daha 2 aylıkmış ayıplı ürün diye para iadesi alabilirsiniz.

Doğrudur ama dediğim gibi gerçekten çıtırtı hariç hiçbir sorun yaşamadım.
Bence kullanmayacağınız bir zamanda servise göndermek en doğrusu olur. Ürün daha 2 aylıkmış ayıplı ürün diye para iadesi alabilirsiniz.

Merhabalar, sorunu yaşayan bir arkadaş daha var dediği benim. S0me4narchy adlı arkadaşın attığı konuda da bu mesajı şimdi yeni paylaştım. Burada da paylaşayım aynı mesajı :

Şöyle diyim. Freesync olayında bir kusur BELKİ olabilir ama gerisinde yok. Şu videodan örnek vereyim. Monitörler aynı değil sadece durumu belirtmek için atıyorum.

Video için tıklayın.

Öncelikle videoda 1:37'ye alın. Dikkat edersiniz Acer yazan bölümdeki monitörde 1ms(VRB On) yazıyor. VRB On'dan kastı Extreme hali. Yani VRB Extreme iken 1ms olduğunu belirtmiş. 1:42'ye alırsak videoyu, VRB Extreme iken çıkan "Flicker"ları göstermiş. Altında bu çizgiler gözle görülmüyor diye belirtmiş. Ama bir bazı kameralarda gözüküyor örnek olarak videodaki gibi. Zaten artık "Flicker"ın kötülüklerinden bahsetmiyorum bile bu zamana kadarki mesajlarımdan anlamışsınızdır. Her neyse, dikkat ettiyseniz diğer 3 monitörde hiç VRB vs. var mı? "Flicker" var mı? Çünkü videodaki o diğer monitörler direk 3ms ise 3ms olarak gösteriyor hiçbir ayar vs. açmadan. Şimdi ise videoyu 1:58'e alalım. Adam VRB Off yapıyor yani VRB'yi kapatıyor. Oluşan ms değerini görüyorsunuzdur. 10ms nedir ya? Gördüğünüz gibi VRB Extreme iken 1ms ama beraberinde bir ton kötü yönler varken kapatınca da 10ms oluyor. Yani bu video üzerinden durumu açıkladım, hepsi doğru. Freesync meselesine gelirsek driver'ı güncel tutun belki bundan oluyor olabilir. Freesync kısmı zaten apayrı bir mesele hiçbir freesync destekleyen monitörde böyle bir sorun yok, ekran gidip gelmiyor. Yani Freesync için kesin bir şey diyemem ama geri kalan şeyler için kanıtım videoda, her ne kadar monitör modeli vs. aynı olmasa da çoğu acer modelinde bu aynı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi ise yukarıda yazdığınız yorumlarınız hakkında konuşayım. Yani bana kalırsa üründe bir sıkıntı yok. Hepsiburada üzerinden aldım, 3-4 gün içinde geldi. Ürünün kargolanmasında hiçbir bakın hiçbir sıkıntı yoktu. Her şey sapasağlam geldi. Çıtırtı olayına gelirsek yorumumda da bahsettiğin gibi her zaman değil ama oluyor, ben şahsen pek sıkıntı etmiyorum bunu. Bide siz VRB açık mı kullanıyorsunuz bunu da belirtirseniz iyi olurdu. 1ms konusunu bu mesajın yukarısında bahsettim bu gerçek bir durum."Ekranda kapalı tonlarda oluşan garip görüntü?!" konusuna gelirsek. Lütfen şu linke tıklayarak AMD'nin belirttiğim sitesini gidin. Siteyi farenizin yuvarlak butonu ile kaydırın. Ama çok yavaşça yani teker teker kaydırın yavaşça. Yandaki beyaz yazılarda böyle hafif garip bir efekt görüyor musunuz? Ayrıca siteyi tekrardan yavaşça ve yuvarlak teker yardımıyla şu bölüme kadar aşağı doğru kaydırmaya devam edin.

resim.PNG

Bu bölüme gelince işaretlediğim yere odaklanın iyice. Ve tekrardan yavaşça ve yuvarlak teker yardımıyla kaydırmaya devam edin. İşaretlediğim ürünün resminde siyahlıklarda garip bir görüntü oluşmuyor mu? Son olarak "Freesync" mevzusu hakkında bir fikrim yok onun hakkında bir şey diyemem AMD 2020 sürücülerini düzgün olarak çıkartınca kuracağım o zaman bakacağım tekrardan bu soruna.

Lütfen yorumumu üşenmeden tamamıyla okuyun ve dediğim adımları uygulayın, dediğim videoya bakın vs. Yorumunuz benim için çok önemli. İyi günler :)

Mesajınız için teşekkür ederim. Tek tek her dediğinizi okudum ve uyguladım. Ben VBR OFF yapıyorum. ON yaparsanız monitörün hiçbir anlamı kalmıyor açıkçası parlaklık gidiyor. Flicker konusuna gelirsek eğer uzun süre OFF ta kullanıp Normal yada Extreme yaparsanız Flicker görebilirsiniz oda 2 3 dakika göz alışana kadar ama sürekli öyle kullanımda Flicker görmedim açıkçası. Gelelim MS değerlerine. VBR OFF iken MS değerinin o kadar düşük olduğunu sanmıyorum. 1 MS olmasa bile 10 MS de asla değildir. Belki 3 4 MS olabilir. Dediğiniz siteye giderek hem scroll tuşuyla indirip hemde basılı tutarak indirip denedim. FreeSync OFF iken resimde gösterdiğiniz PSU nun hava delikleri hareket ediyor. Ama açtığımda neredeyse hiç hareketlilik olmuyor. Ama dediğiniz gibi garip ton olayını yaşamıyorum.

Mesajınız için teşekkür ederim. Tek tek her dediğinizi okudum ve uyguladım. Ben VBR OFF yapıyorum. ON yaparsanız monitörün hiçbir anlamı kalmıyor açıkçası parlaklık gidiyor. Flicker konusuna gelirsek eğer uzun süre OFF ta kullanıp Normal yada Extreme yaparsanız Flicker görebilirsiniz oda 2 3 dakika göz alışana kadar ama sürekli öyle kullanımda Flicker görmedim açıkçası. Gelelim MS değerlerine. VBR OFF iken MS değerinin o kadar düşük olduğunu sanmıyorum. 1 MS olmasa bile 10 MS de asla değildir. Belki 3 4 MS olabilir. Dediğiniz siteye giderek hem scroll tuşuyla indirip hemde basılı tutarak indirip denedim. FreeSync OFF iken resimde gösterdiğiniz PSU nun hava delikleri hareket ediyor. Ama açtığımda neredeyse hiç hareketlilik olmuyor. Ama dediğiniz gibi garip ton olayını yaşamıyorum.

Çok teşekkürler yorumunuz için ve yorumumu okumaya zaman ayırdığınız için. Ben de OFF da kullanıyorum, belirttiğiniz gibi parlaklık vs. gibi unsurlar çok kötüleşiyor. Ama ben biraz abartmış olabilirim haklısınız. 10ms olmasa bile 5ms'ye civarındadır. O bulanıklığın VRB ile ilgili olduğunu düşünmüştüm, Acer şöyle tanımlamış VRB'yi :

Visual Response Boost™ (VRB) teknolojisiyle kusursuz ve neredeyse bulanıklığın olmadığı oyun deneyimi.

Yani bana kalırsa çok saçma bir şey. "Visual Response Boost" demiş yani "ms boostlaması" gibi bir karşılığı oluyor. Yani ne gerek var böyle bir şeye? Diğer monitörler böylemi yapıyor 1ms koymak için, bulanıklılığı ve o garip görüntüyü yok etmek için. Tamam koyarsınız anladım onu da açınca monitörün anlamı kalmıyor gibi bir şey, yani her şey berbatlaşıyor. "Flicker" meselesi ise sadece VRB On(Extreme) iken çıkıyor zaten. Normalde yani "Off" iken kesinlikle flicker sorunu yok.

Ama gelelim ana meseleye, siz diyorsunuz ki garip görüntü gibi bir sorun yaşamıyorum. Freesync ile nasıl alakalı olabilir ki hala anlamış değilim. Ben açıyorum freesync'i çalışıyor, minecraft giriyorum sorun yok yine çalışıyor. Ama iş büyük çaplı gerçekçi oyunlara gelince (PUBG vs gibi) sorun oluyor. Ben PUBG Lite denedim FreeSync açık olarak, yerden item aldığımda, silah ateşlediğimde, çantamı açtığımda hep monitör gidip geliyor. Tıpa tıp şu videodaki gibi:

Video için tıklayın.

Her neyse, bu konuda bir bilginiz var mı acaba? Bir de yani o hareketliliğin olmaması için hep freesync mi açık tutacaz, monitör bu konuda sanki biraz geri de kalmış.
Acer iyi yanları:

-Çerçeveleri çok ince ve şık.
-Tasarım güzel.
-Arkada joystick tarzı bir butonla ayarlamaların yapılması ve aynı zamanda sitesinden indirilen uygulama ile de monitör ayarlarının yapılabilmesi.
-75 hz olması.
-VA panel olması. Üstelik uygun bir fiyata.
-Ayaklarının metalden olması.

Şimdi gelelim kötü ve anlamsız durumlara:

1-) FreeSync yok!
-Ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz çünkü ben de anlam veremedim. Ekran kartım AMD olmasına rağmen her ayarı da yapılmış FreeSync ile Pubg Lite girdim. Her zıpladığımda, silah ateşlediğimde, item aldığımda monitör gidip geliyor. Bu sorunu araştır araştır çözemedim, sonunda ise yabancılarda da böyle bir konuya yakın bir konu gördüm. FreeSync ile alakalı olduğu söylenmişti kapattım ve düzeldi. Yani bilmiyorum ben mi hata yapıyorum ama yabancılarda bu duruma sitem etmişti. Mademki freesync yazıyorsun adam akıllı olacak bi zahmet. (eğer benim bir hatam varsa hak yemiyorum hiçbir şekilde)

2-) Monitör kesinlikle 1 ms DEĞİL!
-Evet, bu doğru. Monitör 1 ms değil. Hatta çok bariz bir şekilde 1 ms değil. Ha, dersiniz ki neden böyle yazmışlar çünkü yapmak mümkün AMA beraberinde birçok kötülük var. Monitör ayarlarında VRB ayarı bulunmakta. Off - Normal - Extreme diye bulunmakta. Extreme'e aldığınız an tam anlamıyla 1 ms oluyor AMA ekran parlaklığı aşırı bakın aşırı derecede düşüyor bide bu yetmezmiş gibi gözü yormaya sebebiyet veren "flicker" ortaya çıkmaya başlıyor. Açıklamalarında ise ürünün, flickerless diyordu yani flickersız anlamında. Bari tam bir şekilde olsaydı bu ne ya? 1 ms istiyorsanız şart koymuşlar resmen. Ben Off da kullanıyorum yaklaşık 10-12 ms monitör kapalıyken VRB.

3-) Ekranda kapalı tonlarda oluşan garip görüntü?!
-Özellikle siyah, gri ve diğer bu renklere yakın kapalı tonlarda gerek internet üzerinden gerek oyun içi olsun karşılaşıldığında çok garip bir efekt oluşuyor. Bunu en kolay anlaşılır olduğu için "Minecraft" üzerinden anlatacağım. Oyunda yere tabela koyup bir şeyler yazdığınızda siyah gözüküyor yazdığınız yazı oyunda. Eğer siz sağa sola hareket ederken ya da fareyi çevirirken o siyah yere bakınca yazılar kalınlaşıyor iç içe giriyor çok acayip, rahatsız edici bir görüntü oluyor. Bu sadece oyunlarda değil internet üzeindeki resimlerde, yazılarda da oluyor. Yani ne olduğunu anlamadım başka herhangi bir monitörde böyle bişi var mı? Bayağı eski olan (hatta şuan satışı yok) Philips monitörüm hem 5ms di hem de böyle bir saçmalık yoktu!

4-) Göz ve baş ağırısı
-3. madde de bahsettiğim monitörüm de günde 4-5 saat hatta 6 saat bile aralıksız baktığım zamanlar olduğunda çok hafif bir baş ağrısı oluyordu o kadarcık. Bunda 2-3 saat baksam aralıksız gözüm ağrıyor ve başım da ağrıyor. Yani bu çok kötü bir durum benim için.

5-) Çıtırtı
-Diğer maddeler kadar önemli olmasa da monitörden arada (hatta çoğunlukla) bazen hafif sesli bazen orta derecede çıtırtı sesi çıkıyor. Monitör ısınmıyor, sıcak değil ama "çıt.. çııt.." diye sesler çıkıyor kısa bir süreliğine. Beni arada rahatsız etse de bu da ufak bir sorun, pek önemli sayılmayacak bir sorun yani

Çıtırtı hariç bu sorunların hepsini yaşıyorum. O yüzden Acer'ın bu modelini tavsiye etmiyorum.

@S0me4narchy yorumumu çalmasaydın bari arkadaşım. Bu işler kopyala-yapıştır mantığıyla olmuyor. Alıntı yapabilirsin o ayrı bir şey. O yorumun sahibinin ben olduğumu belirterek alıntı yapmış olabilirdin. O kadar yazarak emek verdiğim yazıyı alıp, ufak değişiklikler yaparak kendine uyarlaman ve bunu kullanman hiç hoş değil bilgine.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı