Açık lise nasıl bir yer?

kenan360

Decapat
Liseyi açıktan okumayı düşünüyorum, ödevdir, performans notudur, hocaların koyduğu artı eksidir ne bileyim projedir sunumdur daha birçok şey yerine sadece çalışarak bize verilen kitapları okuyup ezberleyip sonra sınava girdiğimiz bir sistem mi bu açık lise? Yoksa bambaşka bir şey mi? Açık liseden okul bitirilir mi? Yani ben oturup bir düşündüğümde eğer gerçekten sadece sınavdan güzel bir not alıp geçtiğimiz bir sistemse, o kitabı yalar yutarım, spora giderim, dine yoğunlaşırım ne bileyim arada bir babamın yanında çalışırım bu kadar çok etkinliği yaparım, belki dersiniz e bu kadar şeyi yaptın nasıl ders çalışacaksın? Ben kendimi ona göre ayarlar yaparım. Evet kafa karıştırmadan yalan söylemeden lütfen, özellikle açık lisede okuyan arkadaşlarım abilerim ablalarım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, tabii bu açık lisede kesin bilgisi onlarlardanda ricam budur. Bir sorunuz olursa yazın çevrimiçi olacağım.

Not: Evet internetten de bakabilirim ama onun yerine bu açık lise dediğimiz sistemi iyi bilen birilerine sormak bana daha uygun geldi. Teşekkürler.

Merhabalar,
Açık lisede performanstır vb. olmaz. Not olarak ne alırsan o, sınavları çok zor da sorulmaz. Basit şekilde sorulur hatta çıkmış sorulara çalışarak bile güzel bir not elde edebilirsin.

Konu üzerinden birkaç gün geçti ama yine de bir şey soracağım, yav aileme açık lise dediğimde resmen bütün okul hayatım bitti gibi baktılar, direk ne işe gireceksin ne yapacaksın okulunu oku gibi tepkiler gösterdiler ve fark ettim ki ailem beni dinliyor, yani ben kesin ve net olarak açık liseye gideceğim desem beni alacaklar ama işte aklıma da bu takıldı şimdi, bu açık lise kötü bir şey mi ya. Bugün hoca bir ödev vermiş, ödevde böyle herkesin içinde sunum yapacakmışız ve bu sunum gruplu olacakmış, ben herkesin içinde böyle şeyler yapamamam bende o öz güven yok ve arkadaş bulamadığım için hocadan 0 yedim bundan önce de 2 ödev daha vardı onlarda aynı, ödevleri yapmayanı bırakacağım diyor, yav benim kafa zor basıyor derslere bir de bunu çıkarttı hani tamam ödev bu benim sorumluluğum ama ben sınavımı olup gitmek istiyorum yani tek istedim bu bir de bunlar çıktı başıma, işte açık liseye gitmek istememin sebeblerinden biride bu. Bir de okul ortamı çok geriyor çok fazla ergen olgunlaşmamış kekolarla dolu, Allah'a şükür ben olgunlaştım öyle omuz atınca "pardon" demesini biliyorum ama bazı davarlar anlamıyor, kısaca okul bayağı sıkıntı ne kadar uzak dursamda geliyor hıyarın teki niye baktın, niye omuz attın, niye kapıdan benden önce geçtin (yaşandı) gibi şeyler diyorlar bende iyice sinirleniyorum birşeyde yapamıyorum yapınca çıkışta 20 kişi oluyor çekiyor bıçağı artık nereme sokarsa o bıçağı, neyse içimi döktüm, sizce geçeyim mi ben açık liseye? Bana bir öneride bulunun lütfen, bu arada bu olaylar iyice moralimi bozuyor ve dikkatimi dağıtıyor, aileme söylesem yapacakları şey boş ver takma derler veya okula gelirler, gelirlerde gelselerde bir şey değişmiceği için. Şu okula 1 gün daha katlanamıyorum vallahi ne yapacağım bilemiyorum.

yav aileme açık lise dediğimde resmen bütün okul hayatım bitti gibi baktılar, direk ne işe gireceksin ne yapacaksın okulunu oku gibi tepkiler gösterdiler ve fark ettim ki ailem beni dinliyor, yani ben kesin ve net olarak açık liseye gideceğim desem beni alacaklar ama işte aklıma da bu takıldı şimdi, bu açık lise kötü bir şey mi ya
Açık liseden mezun olursan askerlik polislik olmuyor bildiğim kadarıyla. Ve diplomanda açık liseden mezun olduğun yazacak. Askeriye dışında hangi meslekler olmuyordu tam hatırlamıyorum netten araştırman iyi olur.

Ben şu an mezunum geçen sene 12'de açık liseye geçtim. Okula gitmek için 7de kalk 5 te eve gel dinlen derken ders çalışmaya 4 saat kalıyor max. Okul başlamadan açığa geçtim ve 24 saatimin tamamı aptal okul yerine artık bana ait oldu. Sabah güneşten önce yorgandan çıkıp titreyen bir zombi gibi değil, 9-10 arası uykumu almış bir şekilde uyanıyordum. Evde her şeyi yapmaya o kadar vakit oluyordu ki... Sporumu yapıyorum, kitabımı okuyorum, filmimi izliyorum, çıkıp dolaşıyorum, pc ile uğraşıyorum, ingilizcemi geliştiriyorum vs daha bir çok şey ve bunlar dışında hâlâ derse çok vakit kalıyordu. Geçen sene iyi çalıştım ve şu an yks konularımın %85 bitmiş durumda. Eğer geçen sene açığa geçmeseydim aptal ödevler yüzünden yks konularında bu kadar ilerleyemezdim.

Sınav sistemi ise kolay. Kredi puanına göre ders seçiyorsun. 4-5 tane zorunlu ders var diğerleri seçmeli. 45 üzeri alan (şuan değişti mi bilmiyorum) geçiyor ve o dersin kredisini almış oluyorsun. 4-5 ders de alabilirsin, 10 tane alman da gerekebilir bu kredine göre değişir.

Olumsuz tarafları da var.

1) Disiplinsiz olman ve tembellikten kurtulamama ihtimalin var. Her gün evdesin ve yapacak o kadar şey varken saatlerce ders çalışmak kuvvetli irade gerektirir. Tembelliğe bi alışırsan toparlaması zor.

2) Arkadaşın olmuyor asosyallik kötü etkileyebilir.

3) Diplomanda açıktan okuduğun yazacak.

4) Şu an askeri hedefin olmasa bile ileride fikrin değişebilir, pişman olabilirsin.

5) Lise mezunlarını işe alan yerlerden bazıları açık lise mezunlarını almayabilir.

5) Dersaneye gitmeyeceksen soru soracağın öğretmenlerin olmuyor. Youtube'dan yürütmek kolay değil anlamadığın yeri soramıyorsun, ben dersaneye gittim geçen yıl ve faydalıydı.

6) Zamanı yönetemezsen gerektiği kadar çalışmazsan konuların birikir. Arkadaşların okulda 5. Ünitedeyken sen 1. Ünitede kalırsın ve keşke okulu bırakmasaydım diyebilirsin.

7) Sürekli gezmeye, oyun oynamaya, uyumaya alışma ihtimalin çok yüksek.

8) Keşke okulu bırakmasaydım diyebileceğin başka sebepler de olabilir.

Okulun olmaması hayali güzel olabilir ama sadece onu düşünme, olumsuz tarafları da var ve riskli. Hayat senin karar senin ben sadece tecrübemi yazdım, senin iyice düşünüp ailenle istişare etmen en doğrusu olur. Ve son olarak kaçıncı sınıfsın? Ara sınıfsan açığa geçmeni önermem. Geçeceksen son sene geç. Okulunda serseri çoksa da başka okula gidebilirsin.

Açık liseden mezun olursan askerlik polislik olmuyor bildiğim kadarıyla. Ve diplomanda açık liseden mezun olduğun yazacak. Askeriye dışında hangi meslekler olmuyordu tam hatırlamıyorum netten araştırman iyi olur.

Ben şu an mezunum geçen sene 12'de açık liseye geçtim. Okula gitmek için 7de kalk 5 te eve gel dinlen derken ders çalışmaya 4 saat kalıyor max. Okul başlamadan açığa geçtim ve 24 saatimin tamamı aptal okul yerine artık bana ait oldu. Sabah güneşten önce yorgandan çıkıp titreyen bir zombi gibi değil, 9-10 arası uykumu almış bir şekilde uyanıyordum. Evde her şeyi yapmaya o kadar vakit oluyordu ki... Sporumu yapıyorum, kitabımı okuyorum, filmimi izliyorum, çıkıp dolaşıyorum, pc ile uğraşıyorum, ingilizcemi geliştiriyorum vs daha bir çok şey ve bunlar dışında hâlâ derse çok vakit kalıyordu. Geçen sene iyi çalıştım ve şu an yks konularımın %85 bitmiş durumda. Eğer geçen sene açığa geçmeseydim aptal ödevler yüzünden yks konularında bu kadar ilerleyemezdim.

Sınav sistemi ise kolay. Kredi puanına göre ders seçiyorsun. 4-5 tane zorunlu ders var diğerleri seçmeli. 45 üzeri alan (şuan değişti mi bilmiyorum) geçiyor ve o dersin kredisini almış oluyorsun. 4-5 ders de alabilirsin, 10 tane alman da gerekebilir bu kredine göre değişir.

Olumsuz tarafları da var.

1) Disiplinsiz olman ve tembellikten kurtulamama ihtimalin var. Her gün evdesin ve yapacak o kadar şey varken saatlerce ders çalışmak kuvvetli irade gerektirir. Tembelliğe bi alışırsan toparlaması zor.

2) Arkadaşın olmuyor asosyallik kötü etkileyebilir.

3) Diplomanda açıktan okuduğun yazacak.

4) Şu an askeri hedefin olmasa bile ileride fikrin değişebilir, pişman olabilirsin.

5) Lise mezunlarını işe alan yerlerden bazıları açık lise mezunlarını almayabilir.

5) Dersaneye gitmeyeceksen soru soracağın öğretmenlerin olmuyor. Youtube'dan yürütmek kolay değil anlamadığın yeri soramıyorsun, ben dersaneye gittim geçen yıl ve faydalıydı.

6) Zamanı yönetemezsen gerektiği kadar çalışmazsan konuların birikir. Arkadaşların okulda 5. Ünitedeyken sen 1. Ünitede kalırsın ve keşke okulu bırakmasaydım diyebilirsin.

7) Sürekli gezmeye, oyun oynamaya, uyumaya alışma ihtimalin çok yüksek.

8) Keşke okulu bırakmasaydım diyebileceğin başka sebepler de olabilir.

Okulun olmaması hayali güzel olabilir ama sadece onu düşünme, olumsuz tarafları da var ve riskli. Hayat senin karar senin ben sadece tecrübemi yazdım, senin iyice düşünüp ailenle istişare etmen en doğrusu olur. Ve son olarak kaçıncı sınıfsın? Ara sınıfsan açığa geçmeni önermem. Geçeceksen son sene geç. Okulunda serseri çoksa da başka okula gidebilirsin.
çok teşekkür ederim hocam, bana böyle bir yazı gerekti, 10.sınıfa gidiyorum.

Geri
Yukarı