Açık lisede seçmeli dersleri silmek sorun yaratır mı?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Arkadaşlar şu an 224 kredim var. 2021 1. dönemi geçmek için 170 kredi istiyor. Bende fazladan 54 kredi var bile. Derslerime girip baktığımda 4 ortak 4 de seçmeli ders vardı. Tıklayınca seçmelileri siliyordu, sildim. Dönem sonu 35 kredi veriyordu şu an 13'e düştü. Bunun bana bir sakıncası olur mu?
Şu an:

1637343155206.png

Ders seçme ekranı:

1637343241696.png

Kredim:

1637343219101.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sorun olmaz ama üniversite sınavı gibi bir hayaliniz varsa bence o seçmeli dersleri alman daha iyi olurdu. Sınavları basit olur, tak tak yapardın. OBP puanına etki ederdi.

Tabii ki düşük alınca da ona göre etkiliyor ancak açık lise seçmeli dersler ciddi bir zorluk oluşturacağını düşünmüyorum. Rahat bir şekilde yapardın.

Mezuniyet kredin de yetiyor, zorunlu dersleri aldıktan sonra okulun rahat bir şekilde biter. Bir problem oluşturmaz, o konuda için rahat olabilir.

Bir sorun olmaz ama üniversite sınavı gibi bir hayaliniz varsa bence o seçmeli dersleri alman daha iyi olurdu. Sınavları basit olur, tak tak yapardın. OBP puanına etki ederdi.

Tabii ki düşük alınca da ona göre etkiliyor ancak açık lise seçmeli dersler ciddi bir zorluk oluşturacağını düşünmüyorum. Rahat bir şekilde yapardın.

Mezuniyet kredin de yetiyor, zorunlu dersleri aldıktan sonra okulun rahat bir şekilde biter. Bir problem oluşturmaz, o konuda için rahat olabilir.
OBP puanı 4 dersin dışında nasıl etkiler? Üniversite düşünüyorum zaten. Bu arada cevapları yayınlanıyor sınavların.
Misal ben bu 4 dersten 100 alsam maksimum puanı elde ettiğime göre seçmelilerin OBP'ye etkisi olmayacağını düşünüyorum.

@Ella Freya, lisede gördüğün tüm dersler OBP'ye etki eder. 12. sınıfın sene sonu dahil ediliyor sonuçta.
Pardon ben anlamadım kusura bakmayın.

Şimdi benim ortalamam sırasıyla;

9) 73.5 (Anadolu lisesi)
10) 76 (Anadolu lisesi)
11) 75 (Anadolu lisesi)
12. sınıf yani açık liseden 4 ortak dersten 100 aldım ve ortalaması (73.5+76+75+100/4) 81.5 oldu.

Ben 4 dersten 100 aldığımda zaten maksimum 12. sınıf notuna ulaşmış olmuyor muyum? Yani 4 değil de 8 ders almam 81.5 ortalamasını değiştirir mi?

Bana mantıksız geldi ve kafam karıştı maalesef.

@Ella Freya, şöyle diyebilirim. Aldığınız her ders etkiler. Belki o derslerin tamamından 100 alamazsın ama seçmeli dersler takviye olur. Kredisine göre ortalamanı etkiler, krediyi haftalık saat olarak düşünebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı