Sosyal anksiyete lisede sorun yaratır mı?

Dostum arkadaşlarınla sohbet etmeyi dene pratik yapmıs olursun ve kendını cok kasma ayrıca sosyal anksıyete diye kendıne teshıs koyma hemen utangacsın buyuk ıhtımal rahat ol lisede konuşmazsan kimseyle tek takılırsın yani sessiz diye kimsede konuşmak istemeyebilir tavsiyem sosyal anlamda pratik yap konuş sohbet kur.

Bu sene liseye geçtim ve ben iletişim kurmakta çok zorlanan biriyim. Birileriyle konuşurken veya göz önünde olduğumda ellerim titremeye kalbim daha hızla atmaya ve terlemeye başlarım. Derslerde sorulan soruların cevabını bilmeme rağmen, söyleyemem falan. İngilizce hocam bu sorunumu çözmezsem lisede çok zorlanacağımı söylemişti. Lisede bu durum yüzünden zorlanır mıyım?

Asosyal insanı bizim ülkede tabiri caizse yiyorlar. Liseye bağlı olarak bir problem yaşamayabilirsin veya aklına gelmeyecek şekillerde zorbalığa da uğrayabilirsin. Hadi lise ortamı iyi problem yaşamadın bu sefer de alakasız kişileri seninle dalga geçerken bulabilirsin tecrübeye sabit. Hani lise mahallende değilse başka okullu bile gelip senle uğraşabilir o derece, her gün okul çıkışı yalnız bu deyip şansını deneyebilir. Tabii yine her uğraşanın niyeti kötü olmayabiliyor onu dipnot olarak tekrar geçerim.

Lisede ergenlikten dolayı zaten öğrenciler hareketli oluyor hak veriyorum ama sınıfta bu enerjiyi atmak için çok farklı yollara başvurabiliyorlar hele derslerle alakası olmayan karşı cinsini etkilemeye çalışan ama etkileyemeyen erkek doluysa o lise hiç sevmem, kızlar içinde geçerli aynı şey. Ergenlikte bir de ses problemleri de oluyor hormonsal değişiklikten. Bazıları 40 yaşında gibi konuşurken bazıları çocuk sesli olacak, bazılarında sakal çıkacak bazılarında tüy olmayacak gibi.

Çoğu lisede gruplaşma çok yaygındır hem de daha ilk günden sana bu yüzden tavsiyem eğer yeni başladıysan liseye tanıtım gününe katılıp hemen biri ile konuşup kafan yatıyorsa anlaşmak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı