Açık liseye geçiş yöntemleri nelerdir?

Airsoft Kar98

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 10. sınıf öğrencisiyim, okuldaki uzun ve yorucu ders saatlerinin hiç verimli geçmemesi sebebiyle 11. sınıfta açık liseye geçmek istiyorum ancak geçişler bayağı zorlaştırılmış. Biraz araştırma yapınca öğrendim ki bakanlığın hafızlık kurslarına kayıt olanlar ya da bakanlıkça mazereti uygun görülenler açığa geçebiliyormuş. Öncelikle;

1-) Bakanlığın hafızlık kurslarına bir şekilde kayıt olduktan sonra gitmezsem örgün eğitime atılır mıyım?
2-) Kurslarda hafızlık eğitimi veren hocalara derdimi anlatsam bana yardımcı olabilirler mi? "Gel 10 dakika köşede otur, seni yok yazmayalım sonra gidersin" misali.
3-) Hafızlık kurslarında haftada kaç gün, kaç saat eğitim verilir? Eğer katlanılabilecek düzeyde ise yine gidip oturmaya razıyım.
4-) Bakanlıkça mazereti uygun görülen maddeler neler olabilir? Örneğin; refakatçi ben olmasam bile "evde hastam var, ona bakmakla yükümlüyüm" diyerek açık liseye geçiş yapabilir miyim?

Aranızda bakanlığın yayımladığı yeni sistemde açığa geçebilenler ya da geçmeye çalışanlar varsa nelerle karşılaştığınızı öğrenmek isterim. Hatta dm yoluyla bizzat konuşmak isterim. Ayrıca açık liseye geçmek için farklı yöntemler keşfeden arkadaşlar aydınlatırsa çok makbule geçer.

Hocam çok karışık bir sistem var ve isteklerin çoğunu geri çeviriyorlar. İlçemde kontenjanı olan okullar neredeyse yok, 25 km yol gidiyorum her gün yok yazılmamak için. İlçe eğitim müdürlüğü müdür ne varsa hepsine gittik "biz bir şey yapamayız oraya gidin buraya gidin." diyerek geri gönderdiler.

Hocam ben de çok uğraştım fakat geçemedim en son olarak sınıfda kalmayı denemeye karar verdim, normalde ilk dönem bitince eğer devamsızlığın 30'u geçmişse geçebiliyordun (bakanlıkça mazereti uygun görülen kapsamında) fakat bu yıl 1. dönem bitmeden 2 gün önce mi ne kaldırmışlar bunu tamamen 1 yıl kalman lazımmış. Ben de şu an ya Haziran'da ya da Eylül'de geçeceğim bir aksilik olmazsa. (devamsızlığım 100 gün)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çok karışık bir sistem var ve isteklerin çoğunu geri çeviriyorlar. İlçemde kontenjanı olan okullar neredeyse yok, 25 km yol gidiyorum her gün yok yazılmamak için. İlçe eğitim müdürlüğü müdür ne varsa hepsine gittik "biz bir şey yapamayız oraya gidin buraya gidin." diyerek geri gönderdiler.
Gittiğiniz yerlerdeki görevliler hiç mi insafa gelmedi? Bir kaç tane soru başlığının altında, herkesin bu yoldan açığa geçmek için geldiğini ve yardımcı olunduğunu yazmışlardı.

Hocam ben de çok uğraştım fakat geçemedim en son olarak sınıfda kalmayı denemeye karar verdim, normalde ilk dönem bitince eğer devamsızlığın 30'u geçmişse geçebiliyordun (bakanlıkça mazereti uygun görülen kapsamında) fakat bu yıl 1. dönem bitmeden 2 gün önce mi ne kaldırmışlar bunu tamamen 1 yıl kalman lazımmış. Ben de şu an ya Haziran'da ya da Eylül'de geçeceğim bir aksilik olmazsa. (devamsızlığım 100 gün)
Bakanlığın hafızlık kurslarına kayıt olup açığa geçmeyi denemiş miydiniz?

Hocam size yazacaktım başlığı hortlatınca aklıma geldi. Çok riskli bir iş yapıyorsunuz bilginiz olsun çünkü "Örgün Ortaöğretim Kurumlarından Açık Öğretim Liselerine Geçişler" genelgesinin (a) fıkrasının (a) maddesinde "Sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi Yönetmeliğin 59 uncu Maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar" diye geçiyor bunu çoğu kişi sınıfta kalmak yeterli diye anlıyor ama 59. maddenin (a) bendi ise şöyle diyor;

a) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız
sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf
tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak mesleki eğitim merkezine, Açık
Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılır.

Yani bir defa kalıp ikinci defa kalan kişileri örgün eğitimden çıkartılacağı anlamına geliyor bu. Bu sene geçiş yaptığını iddia edenler oldu ama bu büyük ihtimalle yönetmeliğin yanlış anlaşılması, açık olması veya geçiş yaptığını söyleyenlerin yalan söylemesinden ibaret. Keşke böyle bir saçmalık yapmasaydınız nasıl bir anda sistem değiştiyse bir anda bu geçişler dahi kapatılabilir.

@Blackrawen Hocam benim sorduğum sorularla ilgili herhangi bir fikriniz var mıdır?
İlk üç sorunuzu bilmiyorum lakin okuduğum kadarıyla hafızlık kursuna gitseniz dahi sadece kurs süresince açık lise hakkınız oluyor tarzında şeyler okudum, araştırmak lazım. Yalnız bakanlıkça uygun görülen sebepler derken gidip bakanlığa benim böyle böyle bir bahanem var demiyorsunuz, kabul görülen sebeplerde genelgede yazıyor.
a)Sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi Yönetmeliğin 59 uncu Maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine
göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar,
b) İş veya işyeri değişikliği nedeniyle ikamet yerini değiştiren veli/vasisinin yeni ikametinin bulunduğu
il/ilçede eğitimini sürdürebileceği okul türü bulunmayanlar,
c) İlköğretim okulu/ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim
kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar,
ç) Açık öğretim liselerinin yurt dışı programına kayıt yaptırmak isteyenlerden, açık öğretim liselerine kayıt
şartlarını taşıyanlar yaş şartı aranmaksızın,
d) Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin açık
öğretim liseleri kayıt şartlarını taşıması hâlinde yaş şartı aranmaksızın,
e) Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur'an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi
alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar,
f) Millî sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara
katılan sporcular ve Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar,
g) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay,
Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma
merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar,

Kaynak.

İlk üç sorunuzu bilmiyorum lakin okuduğum kadarıyla hafızlık kursuna gitseniz dahi sadece kurs süresince açık lise hakkınız oluyor tarzında şeyler okudum, araştırmak lazım. Yalnız bakanlıkça uygun görülen sebepler derken gidip bakanlığa benim böyle böyle bir bahanem var demiyorsunuz, kabul görülen sebeplerde genelgede yazıyor.
a)Sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi Yönetmeliğin 59 uncu Maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine
göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar,
b) İş veya işyeri değişikliği nedeniyle ikamet yerini değiştiren veli/vasisinin yeni ikametinin bulunduğu
il/ilçede eğitimini sürdürebileceği okul türü bulunmayanlar,
c) İlköğretim okulu/ortaokul veya imam-hatip ortaokulu mezunu olup herhangi bir örgün ortaöğretim
kurumunda kaydı olmayanlar ile çeşitli nedenlerle dokuzuncu sınıfta özürsüz devamsızlık hakkını dolduranlar,
ç) Açık öğretim liselerinin yurt dışı programına kayıt yaptırmak isteyenlerden, açık öğretim liselerine kayıt
şartlarını taşıyanlar yaş şartı aranmaksızın,
d) Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin açık
öğretim liseleri kayıt şartlarını taşıması hâlinde yaş şartı aranmaksızın,
e) Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan Kur'an kurslarında hafızlık ve bu alanı destekleyici Arapça eğitimi
alanlar ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün hafızlık modüllerine kayıtlı olanlar,
f) Millî sporcular dışında bireysel veya takım sporlarında en az üç yıl faal lisanslı olarak yarışmalara
katılan sporcular ve Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ile sporcu eğitim merkezlerine kayıtlı olanlar,
g) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına mahsus olmak üzere deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay,
Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde geçici barınma
merkezlerinde (konteyner kent, çadır kent vb.) ikamet eden ve taşıma yolu ile eğitim hizmeti alanlar,

Kaynak.
Dediğiniz gibiyse hafızlık kursuna, açık lise kayıtları başlamadan önce kayıt yaptırmalıyım. "Zaten ben hafızlık eğitimi alıyorum, okulla aynı anda yürütemiyorum" bahanesiyle gitmeliyim, doğru mu anladım?

Dediğiniz gibiyse hafızlık kursuna, açık lise kayıtları başlamadan önce kayıt yaptırmalıyım. "Zaten ben hafızlık eğitimi alıyorum, okulla aynı anda yürütemiyorum" bahanesiyle gitmeliyim, doğru mu anladım?
Bu konuda en iyi bilgiyi halk eğitimden alırsınız. Nasıl işlediğini denemediğim için bilmiyorum ben sadece yönetmeliği okuyorum. Tahminimce hafızlığa kayıt olduktan sonra kayıt belgesi ile kayıt olmaya gitmeniz gerekmekte açık lise için ama sormanız en iyisi.

Geri
Yukarı