Açık liseye geçişten önce bilinmesi gerekenler neler?

Burak Oğul

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. 11. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem açığa geçip TYT'de kalan açıklarımı bitirmekle beraber 11. sınıf konularını da bitirip 12. sınıfa sağlam bir giriş yapmak istiyorum. Bunun için iyi bir zamana ihtiyacım var ve açık lise bu zamanı karşılayabilecek tek seçenek. Maalesef okulum sınav öğrencisi olmamıza rağmen bize serbestlik tanımıyor.

Her neyse, açık lise hakkında genel olarak kafama takılan şeyler var. Bunlardan ilki yurt dışında üniversite okumakla alakalı. Türkiye'de üniversite kazandıktan sonra ileriki yıllarda yurt dışında bir üniversiteye geçiş yapmayı ya da üniversite sonrasında 2. bir üniversite olarak veyahut yüksek lisans olarak yurt dışına gitmeyi planlıyorum. Yabancı dilim iyi.
Ancak öğretmenlerim ve yakın çevrem "açık liseye gidersen yurt dışında üniversite okuyamazsın. Denkliği yok. Transkript veremezsin." gibi şeyler söylüyorlar ve bu konu hakkında doğru bir bilgiye sahip değilim.

İkincisi, çevremden duyduğum ikinci bir şey, ileride işverenlerin özgeçmişime baktıktan sonra açık liseyi görünce bunun bana sıkıntı yaratacağını söylüyorlar. Bu durum gerçekten de böyle mi? İleride bir sıkıntı yaratabilir mi?

Yukarıda bahsettiğim sorunlar kariyerimi ve planlarımı mahvedebilecek türden sorunlar. Bu yüzden bilgisi olan varsa yazmasını rica ediyorum.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Son düzenleme:
Merhaba, dilim döndüğünce cevaplamak isterim.

Öncelikle okul öğretmenleri, idareleri ve okul rehberlikleri öğrencilerin açık liseye geçmesini istemez. Bunun sebeplerinden birisi öğrenci başarılıysa büyük reklam fırsatı ellerinden kaçmış oluyor. Başarılı öğrencinin açık liseye geçmesini doğal olarak istemiyorlar. Bu sebepten dolayı da kasten ya da yeterli bilgiye sahip olmayarak öğrencileri yanlış yönlendiriyorlar. Açık lise öğrencileri de lise mezunu sayılmaktadır dolayısıyla sorun oluşturmuyor.

İkincisi de işverenlerin çoğu lise mezunu olup olmadığına bakıyor, önemli olan lisans diplomasıdır. Takılan iş yeri olduğunu sanmıyorum. Varsa da binde birdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı