Açık liseye geçmenin dezavantajları var mı?

tahadp

Femtopat
Daha fazla  
2. dönem açığa geçmek istiyorum hatta bunun hakkında bir konu da açmıştım.

Ailemin fikri bir anda değişti. şu an fen lisesi diplomamı almazsam ileride çok pişman olacağımı ve birkaç ay kaldığını söylüyorlar. Benim de kafamı karıştırdılar. Gerçekten dedikleri gibi diploma çok mu önemli? Bazı kişiler hayatımın neredeyse hiçbir kısmında benim karşıma çıkmayacağını söylüyor doğru mu?

Bu arada okuduğum lise 10 fen lisesinin 8'inin olduğu gibi anadolu lisesi kafasında bir yer, adı yok yani.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet diploma ne yazık ki ülkemizin sınırları içerisinde çok önemliymiş. Buraya tıklarsan öğrenebilirsin. En az liseyi bitirmen gerekiyor ki aç kalma ve kendini insanlara daha az ezdir. Bu arada açık öğretimden mezun oldum ve sana gördüklerimi madde madde anlatayım, sen kendin karar ver:
  • Hem açıkta hem örgün öğretimde, öğrenciler davranış olarak benzerdir fakat yaşlar farklı olabilir. Benim sınıfımda bir devlet kurumunda çalışan ama ilkokul mezunu biri vardı. Diğer öğrencilerle çok muhatap olmamanı öneririm.
  • Öğretmenler örgün öğretimdekilere göre yardım etmeyi daha çok severler ve senden bir an önce kurtulmak isterler. Öğrencilerle muhabbet etmeye meyillidirler. Bir hizmet satıyorsan belki kendine onlardan bir müşteri bile bulabilirsin. Standart öğretmenlerdir ama bazıları çürük çıkabilir. Mesela programlama dersine veritabanı öğretmeni girerdi. Adam JavaScript'e Java derdi. Hatta öğretmen bile sayılmazdı zira ben bir öğrenci olarak ondan daha çok bilgiye sahiptim.
  • Açık öğretimin en güzel yanı, serbest kıyafet ile okula gidilmesidir. Müdür "sakalları kesin, oranızı buranızı toplayın" diyebilir fakat bunun hiçbir önemi olmaz. Kızlara hiç karışılmaz zaten 😑

@8bitlikadadam, sen lisans diploması kast ediyorsun. Kaldı ki konuda belirtilen lise diploması, öncelikle konuyu düzgün okusan iyi olur.

Onun dışında açık öğretimde de lise mezunu sayılıyorsun, diploma arası bir fark yok. Kaldı ki bitirdiğin lisenin gerçekten bir önemi yok.

Evet diploma ne yazık ki ülkemizin sınırları içerisinde çok önemliymiş. Buraya tıklarsan öğrenebilirsin. En az liseyi bitirmen gerekiyor ki aç kalma ve kendini insanlara daha az ezdir. Bu arada açık öğretimden mezun oldum ve sana gördüklerimi madde madde anlatayım, sen kendin karar ver:
  • Hem açıkta hem örgün öğretimde, öğrenciler davranış olarak benzerdir fakat yaşlar farklı olabilir. Benim sınıfımda bir devlet kurumunda çalışan ama ilkokul mezunu biri vardı. Diğer öğrencilerle çok muhatap olmamanı öneririm.
  • Öğretmenler örgün öğretimdekilere göre yardım etmeyi daha çok severler ve senden bir an önce kurtulmak isterler. Öğrencilerle muhabbet etmeye meyillidirler. Bir hizmet satıyorsan belki kendine onlardan bir müşteri bile bulabilirsin. Standart öğretmenlerdir ama bazıları çürük çıkabilir. Mesela programlama dersine veri tabanı öğretmeni girerdi. Adam JavaScript'e Java derdi. Hatta öğretmen bile sayılmazdı zira ben bir öğrenci olarak ondan daha çok bilgiye sahiptim.
  • Açık öğretimin en güzel yanı, serbest kıyafet ile okula gidilmesidir. Müdür "sakalları kesin, oranızı buranızı toplayın" diyebilir fakat bunun hiçbir önemi olmaz. Kızlara hiç karışılmaz zaten 😑

Ben üniversiteyi örgün olarak okumayı düşünüyorum zaten. Merak ettiğim lise diplomasıydı yine de teşekkürler :)

• Öğretmenler örgün öğretimdekilere göre yardım etmeyi daha çok severler ve senden bir an önce kurtulmak isterler. Öğrencilerle muhabbet etmeye meyillidirler. Bir hizmet satıyorsan belki kendine onlardan bir müşteri bile bulabilirsin. Standart öğretmenlerdir ama bazıları çürük çıkabilir. Mesela programlama dersine veri tabanı öğretmeni girerdi. Adam JavaScript'e Java derdi. Hatta öğretmen bile sayılmazdı zira ben bir öğrenci olarak ondan daha çok bilgiye sahiptim.

Ne anlatıyorsun kanka.

Geri
Yukarı