Açık liseye geçmenin dezavantajı var mı?

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Selam ben açık liseye geçmeyi düşünüyorum ama bir hocamla konuştuğumda bana açık liseye geçersen yurt dışındaki bazı yabancı okullar seni almaz gibi bir şey söyledi. Bunun haricinde benim duyduğum diplomada sıkıntı olabiliceginden bahsediliyordu. Bunların doğruluk payı nedir? İleride yüksek lisans için yurt dışına açılmayı düşündüğümden bu biraz beni işkillendirdi.

Hocan seni okulda tutmaya çalışıyor, alakası yok. Hocandan kaynak iste, kaynak bile gösteremez :D
Hocam şöyle ben ya açığa geçicem günlük 14 saatlik çalışmayı göz önüne alıcam yada mezuna bırakıcam bu ikisinin arasındayım saat 23:00 gibi yatıp 06:30 gibi kalksam akşam 7 8 gibi çalışmalarımı bitirsem nasıl olur diye düşünüyorum.

Aynısını bizim ilçenin milli eğitim müdürü de söylemişti. Transkript ile ilgili falan dedi yanlış değilsem hocam. Ne kadar doğru bilmiyorum.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Önemli olan üniversite, liseyi nerede okudun diye soran kişi bir elin parmağını geçmez. 9.sınıfın 1. dönemini bitirdikten sonra açık liseye geçtim, 3 sene içinde bitirdim. Eğer çalışırım dersen açık lise kesinlikle üniversiteye hazırlanmak için normal liselere göre daha iyi. Lisenin son yılında açığa geçip sınava çalışan bir sürü insan var. Açık lise okuyanlar genelde saldığı için mezun olma süresi artabiliyor, hocan öyle düşündüğü için geçmemen adına korkutuyor olabilir çünkü iş bulma ve lise ile arasında pek bir bağlantı yok. Şunu unutma ki açık öğretimde geçip geçmemen tamamen sınavlara bağlı. Ders içi katılım, proje ödevleri gibi sınavlardan olur da düşük alırsan ders puanını yükselticek yardımcı hiçbir şey yok, sadece sınavlar var. Ucu ucuna notunu düzeltecek hocalar da olmayacak, her şey sistematik ilerliyor. Kısacası ben çalışırım, sorun olmaz diyorsan kesinlikle açık liseye geçmelisin. Hem ortalaman yükselir hem de üniversite için çok iyi hazırlanırsın. Son olarak bir şey daha ekleyeyim, diş çektirmek için gittiğim üniversite hastanesindeki öğrenci bana, "keşke ben de senin gibi açık lise okusaydım, ortalamam çok daha iyi olurdu" demişti.

@CBum bazı durumlarda okuduğun üniversite bile işlevsiz kalıyor, çok takılmayın böyle şeylere.
Zaten hocam yurt dışı için dr sınavlar vs var eğer burslu okumak istiyorsa. Adam o sınavda yüksek puan elde etmişse ne yapsın açıktan okuyup okumadığını?

Hatta daha iyi bile denilebilir. İradesi olduğunu gösterir. Değil mi?

Geri
Yukarı