Açılış Sırasında Görüntü Gelmeme Sorunu

BOSSTAN

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3d Animatör
Merhaba. Bilgisayarımda son zamanlarda sıkça yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Bilgisayarımı 2013 Kasım ayında birlikte toplamıştık. Bir iki ay öncesine kadar Power supply(2016'da değişti) arızası dışında bir sorun yaşamadım. Windows 10'un en güncel versiyonunu kullanıyorum. Son birkaç aydır ara ara açılış sırasında görüntü gelmemesi sorunu yaşıyorum. Bilgisayar normal bir şekilde açılıyor, klavye ve mouse ışıkları yanıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. BIOS logosu dahi gelmiyor. Ara ara RAM'leri ve ekran kartını sök tak yaparak sorunu çözmeyi denedim ama bunlar bir çözüm olmadı. MemTest86 programını kullanarak bilgisayarımı test ettim ve saatler süren test sonucunda bilgisayarım hatasız bir şekilde testten geçti. Daha sonra Windows olay görüntüleyicisini kontrol ettiğimde bir sürü hata ve uyarılar olduğunu gördüm. Bu hatalardan en sık tekrar edeni 'Karnel Power' hatası. Şunu da söylemden geçemeyeceğim ara ara Power supplyden garip elektronik sesler geliyor, kasayı hafiften oynattığımda kesiliyor. Power supplyden şüphelenmiyor değilim. Power supply i test edebileceğim bir program var mı? Olay görüntüleyicisine geri döndüğümüzde Kernel-Power 41 63 hatasının istisnasız bir şekilde bilgisayarımı her açtığımda meydana geldiğini gördüm. Bilgisayarımı kullanırken herhangi bir kapanma sorunu vb hiç yaşamadım. Olay görüntüleyicisi raporumu sizlerle paylaşmak istiyorum Buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsiniz. Ayrıca olay görüntüleyisinin bir kısmının ekran görüntüsünü de altta bulabilirsiniz. Arkadaşlar sizce neden ara ara ekrana görüntü gelmiyoryla karşılaşıyorum? Çözüm önerileriniz neler? Ek olarak İstanbul Avrupa yakasında önerebileceğiniz, bilgisayarımdaki sorunu tespit ettirebileceğim profesyonel bir teknik servis var mı?

Olay görüntüleyicisi ekran resmi;
hata.JPG

MemTest86 sonucu;
memtest86.JPG

Sistemim;
  • ASUS P9x79 PRO
  • Intel i74930K
  • PNY Quadro K2000
  • G.Skill Trident-X 2x8 2400 MHz CL9 RAM
  • Samsung 840 Evo 250 GB SSD
  • Seatage Baracuda 2TB
  • Cooler Master Hyper 212 Evo
  • Corsair Carbide 400R
  • High Power EP750S Power Suppy
  • ASUS Green DVD Writer 24X

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba;

Hatalara biraz baktım, bilgisayar bazen olağanüstü kapanmalar yaşıyorsa sıkıntı çıkarabiliyor. Şunlara bir göz atmanızı öneririm;

Merhaba;

Hatalara biraz baktım, bilgisayar bazen olağanüstü kapanmalar yaşıyorsa sıkıntı çıkarabiliyor. Şunlara bir göz atmanızı öneririm;

Yanıtınız için teşekkürler. Eklediğiniz linkleri inceliğimde iki sorunun da power supply değişimi sonrasında ortadan kalktığını görüyorum. Farklı bir power supply takarak sistemimi bir süre gözlemlemem gerekiyor sanırım. Maalesef test için kullanabileceğim bir Power supply yok. Sizce sorunun Power supplyden kaynaklanmama ihtimalini görmezden gelerek yeni bir power supply mi almalıyım? Yazılımsal olarak power supply i test edebileceğim bir program vs var mı? Power supply’imi kontrol ettirebileceğim kaliteli teknik servis önerileriniz var mı?

Yanıtınız için teşekkürler. Eklediğiniz linkleri inceliğimde iki sorunun da power supply değişimi sonrasında ortadan kalktığını görüyorum. Farklı bir power supply takarak sistemimi bir süre gözlemlemem gerekiyor sanırım. Maalesef test için kullanabileceğim bir Power supply yok. Sizce sorunun Power supplyden kaynaklanmama ihtimalini görmezden gelerek yeni bir power supply mi almalıyım? Yazılımsal olarak power supply i test edebileceğim bir program vs var mı? Power supply’imi kontrol ettirebileceğim kaliteli teknik servis önerileriniz var mı?

Merhaba;

Sorun kesinlikle PSU diyemem, gidip bir PSU da alın diyemem. PSU için bir test programı bilmiyorum. Genelde donanımları değiştirip deneyerek çözmeye çalışırım. Çevrenizden birinden yada bir bilgisayarcıdan rica edip denettirebilirsiniz. En iyi çözüm bir bilgisayarcıya gidip PSU bağlamasını istemeniz olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı