Adata SU650 SSD'li sistem aşırı geç açılıyor

Cemalimsi

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde SSD'li bir bilgisayar mevcut. Yaklaşık 1.5 2 ay önce 2. el aldım. Arkadaş çok az kullanmış belliydi. 15 gün falan kullanmış. Tüm testlerini yaptım hiçbir sorun yoktu. Normalde 35 40 saniye içinde açılıyordu. Bu hafta bu sayı 135 150 arasına çıktı. Hiçbir şey anlamadım. Birşey yaptığımda yoktu. Aldığımda format atmadım. Yani 2.5 3 dk içinde açılması sinirimi bozmaya başladı.
Nasıl düzeltebilirim? Daha önce açılmış konuların hepsini okudum ve denedim.

• R5 1600 AF.
  • ASUS TUF GTX 1650 Super.
  • 8 GB 3200MHz RAM.
  • ASUS Prime A320M-F.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD markasının uygulamasına girip test yapar mısın? Sorun varsa uygulama sana direk söyler. Bir de eğer fazla alan kalmadıysa yavaşlaması çok normal sanırım SSD'ler 50 ila 60Gb arasında boş alana ihtiyaç duyuyor düzgün çalışabilmek için.

Çok az yer varsa veya kronik sorunluysa olabilir.

Hocam SSD 2'ye bölünmüş şekilde. C diskinde 50 GB boş yer ve F diskinde ise 40 GB boş yer bulunmakta. SSD normalde kronik sorunlu deniliyor lakin ben Full doldurdum zamanında hız testi falan gayet normal gelmişti.

SSD'nin güncel erişim süresinin değeri nedir?

Hocam dediğinizi anlamayamadım. Özür dilerim pek bu konularla içli dışlı değilim.

SSD modelini yazar mısınız?

Özür dilerim yazmayı unutmuşum. Adata SU 650 240 GB.

Test yapıp sonuçlarını tekrar atar mısın? Bir sorun yoksa format at. Bende de oldu aynı sorun format ile düzeldi.

Hangi programla yapayım hocam?

Daha önce önce çalışırken son bir haftada olması ilginç. Ömrü bitmiştir diyeceğim ama az kullanılmış demişsiniz. Arkadaşların bahsettiği olasılıkların dışında, son zamanlarda Windows güncelleme falan yaptınız mı? Bazen güncellemeler de açılışı uzatabiliyor. Bende olmuştu, çözemedim, yavaşlatan güncellemeyi kaldırmak zorunda kalmıştım.

Geri
Yukarı