Adata SU650 SSD'li sistem aşırı geç açılıyor

Cemalimsi

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde SSD'li bir bilgisayar mevcut. Yaklaşık 1.5 2 ay önce 2. el aldım. Arkadaş çok az kullanmış belliydi. 15 gün falan kullanmış. Tüm testlerini yaptım hiçbir sorun yoktu. Normalde 35 40 saniye içinde açılıyordu. Bu hafta bu sayı 135 150 arasına çıktı. Hiçbir şey anlamadım. Birşey yaptığımda yoktu. Aldığımda format atmadım. Yani 2.5 3 dk içinde açılması sinirimi bozmaya başladı.
Nasıl düzeltebilirim? Daha önce açılmış konuların hepsini okudum ve denedim.

• R5 1600 AF.
  • ASUS TUF GTX 1650 Super.
  • 8 GB 3200MHz RAM.
  • ASUS Prime A320M-F.

Son düzenleyen: Moderatör:
Crystal Disk Mark testi yapar mısınız?
Daha önce önce çalışırken son bir haftada olması ilginç. Ömrü bitmiştir diyeceğim ama az kullanılmış demişsiniz. Arkadaşların bahsettiği olasılıkların dışında, son zamanlarda Windows güncelleme falan yaptınız mı? Bazen güncellemeler de açılışı uzatabiliyor. Bende olmuştu, çözemedim, yavaşlatan güncellemeyi kaldırmak zorunda kalmıştım.
Yok hocam hiçbir güncelleme vs. yapmadım. Hiçbir şey kurmadım bile diyebilirim.
Crystal disk mark ile test ediniz.
Ettim hocam üstteki yorumumda sonuç var.
Test yapıp sonuçlarını tekrar atar mısın? Bir sorun yoksa format at. Bende de oldu aynı sorun format ile düzeldi.
Test yaptım hocam. Format atmayı düşünüyorum. Bu akşam hdd alıp öyle etmeyi düşünüyorum. Sizce sorun nerede olabilir?
Eğer Windows'u SSD'ye kurduğunuza eminseniz tamam. Ama klonlama mı yaptınız yoksa temiz kurulum mu?

Hocam dediğim gibi sistemi aldım. O zamandan beri format vs. atmadım. Sistem şu an 3 aylığa yakın. Hiç format atmadım.
SSD markasının uygulamasına girip test yapar mısın? Sorun varsa uygulama sana direk söyler. Bir de eğer fazla alan kalmadıysa yavaşlaması çok normal sanırım SSD'ler 50 ila 60GB arasında boş alana ihtiyaç duyuyor düzgün çalışabilmek için.

Hocam C yerinde 50 GB yer mevcut. F'de ise 40 GB yer mevcut. Yani SSD'de toplam 90GB'lik bir boş alan var.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    11,5 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
HD Tune Pro deneme sürümü indirin, sadece Access Time kısmına tik atın ve start butonuna basın, kısa test sonucu verdiği değeri yazın.

Eki Görüntüle 658696

Buyurun hocam

Screenshot_4.png
Adata başta olmak üzere 1 numaralı kronik sorunlu SSD arkadaşlarımda da da aynı sıkıntı var.

Hocam şuana kadar hiçbir sorun yoktu. Son 1 haftada oldu tüm olanlar. Sistemin açılış süresi 2.5 3 dk ya çıktı kendine gelmesi de 1 2 dakikayı alıyor. Normalde memnunum hızlı. Lakin açılış süresi çok kötü etkiledi.

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda SSD'nizde hiçbir sıkıntı yok, sorunun işletim sisteminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum, diğer arkadaşların da dediği gibi format atıp yeniden kurarsanız sorununuz çözülecektir.

Yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim. Sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı