Çözüldü Adata XPG S40G M.2 SSD Hız Düşme Problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fdalkiran

Hectopat
Daha fazla  
Screenshot_2.jpgScreenshot_1.jpgIMG_20191118_234532.jpgIMG_20191118_234554.jpgIMG_20191118_234621.jpg

Selamlar iyi forumlar herkese. Adata XPG S40G RGB model M.2 SSD kullanıyorum. İlk format attığım zaman çok güzel 3.5/2.4 okuma yazma hız değerleri alıyorum. Ama 3-4 günlük sonrası M.2 SSD hızı görsellerde ki gibi düşüş gösteriyor. Bunun sebebi ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
IMG_20191118_234532.jpg
IMG_20191118_234554.jpg
IMG_20191118_234621.jpg

Çözüm
Isı değerlerini kontrol ettim 45 dereceyi geçmiyor yük altında.
Cevaplar için teşekkür ederim.
Tekrar merhaba sorunu çözdüm. Bildiğiniz gibi bu M2 SSD RGB ışıklı ve Anakart Aura Sync destekli. Aura Sync yazılımından SSD'nin ışıklarını OFF moda aldığım zaman okuma yazma hızları görseldeki gibi oluyor. Ben de XPG'nin kendi yazılımını kurup oradan açtım RGB ışıkları.(anakart senkronizasyonu olmadan) Aura Sync'den RGB ışıkları senkronize edince enteresan bir şekilde okuma/yazma hızları düşüyor.
Screenshot_1.jpg
Bu SSD'de hızı RGB'den dolayı ısınma düşürüyor ama bu konudaki sıkıntı farklı yanlış yönlendirme yapmayalım. @Burak karcı sizde sıkıntı diyebileceğimiz bir durum yok. Anakart pc kapandıktan sonra güç verdiği için RGB çalışıyor, bazı anakartlarda durum böyle, gayet normal. Tek yapmanız gereken arkadan güç tuşunu kapamak ya da fişi çekmek, bilgisayarı kapattıktan sonra.

Son yazdığınızı görmemişim. Isınma kaynaklı bir sorun olabilir sizde de.

Sorunun kaynağını buldum Display Port kablosunu takınca SSD M.2'nin ışıklar yanmaya başlıyor hatta ve hatta PSU'yu ve prizi bile çekiyorum hala yanıyor. Yarın başka bir Display Port kablosuyla deniyeceğim bakalım ne olacak. Uğraşırken kasamın önündeki RGB fanlarında ışıkları zayıf yanmaya başladı ne yapabilirim?

Sorunun kaynağını buldum Display Port kablosunu takınca SSD M.2'nin ışıklar yanmaya başlıyor hatta ve hatta PSU'yu ve prizi bile çekiyorum hala yanıyor. Yarın başka bir Display Port kablosuyla deniyeceğim bakalım ne olacak. Uğraşırken kasamın önündeki RGB fanlarında ışıkları zayıf yanmaya başladı ne yapabilirim?
O kablolara dokunmadınız değil mi hocam? Çıkar tak vs. yapmadınız ya da zorlamadınız umarım.

O kablolara dokunmadınız değil mi hocam? Çıkar tak vs. yapmadınız ya da zorlamadınız umarım.

Zorlama yok hocam bu Display Port'larda 19 pin ve 20 pin muhabbeti varmış 20 pinliler elektrik verebiliyormuş anakarta bu da bilgisayarda kıda devrelere sebep oluyor. Yani 20. pin gereksiz araştırdığıms göre bu yüzden açılmayan PC'ler bile varmış. 19 pin sipariş ettim deneyeceğim HDMI kablosunda sıkıntısız şu an sistemim.
Evet dediğim gibiymiş 19 pinli DP kablosu ile olayı çözdük.

Son düzenleme:
Isı değerlerini kontrol ettim 45 dereceyi geçmiyor yük altında.
Cevaplar için teşekkür ederim.
Tekrar merhaba sorunu çözdüm. Bildiğiniz gibi bu M2 SSD RGB ışıklı ve Anakart Aura Sync destekli. Aura Sync yazılımından SSD'nin ışıklarını OFF moda aldığım zaman okuma yazma hızları görseldeki gibi oluyor. Ben de XPG'nin kendi yazılımını kurup oradan açtım RGB ışıkları.(anakart senkronizasyonu olmadan) Aura Sync'den RGB ışıkları senkronize edince enteresan bir şekilde okuma/yazma hızları düşüyor.Eki Görüntüle 462621
Teşekkürler bende de aynı problem vardı hdd bellekler daha hızlıydı hatta 75mb/s düşmüştü ben ancak revo uninstaller programı ile asus un tüm yazılımlarını kaldırmak zorunda kaldım güncel sürümleri indirip yeniden yükledim ve şuan okuma hızı 3200mb/s yeye kadar çıktı ama vadedilen hızlara çıkmadı 3500 okuma /3000yazma henüz o sonuçları görmedim
resim_2021-10-06_104013.png

Yeni konular

Geri
Yukarı